پیام امام خمینی به مناسبت بازگشائی مدارس

تاریخ: 1357/11/30

پیام امام خمینی به مناسبت بازگشائی مدارس

بسم الله الرحمن الرحیم
اکنون که مدارس کشور پس از یک مبارزه بزرگ اسلامی دوباره گشوده می شود، از دانش آموزان و دانشجویان و معلمان و دبیران و استادان عزیز (وفقهم الله تعالی) تشکر می کنم و از کارمندان و کارکنان آموزش و پرورش سپاسگزارم. یادآوری این نکته ضروری است که این انقلاب تا رسیدن به نتیجه نهائی که قطع ید آمریکا، شوروی، انگلستان، و سایر دول استعمارگر است ادامه دارد.
فرزندان عزیزم! دیگر این شمائید که باید هر چه بیشتر کوشش کنید تا نهال آزادی و استقلال کشور را آبیاری کنید. فردای شما فردای دشواری است که اگر مجهز به علم و تقوا و شعورانقلابی - اسلامی شدید، پیروزی تان حتمی است و اگر خدای نکرده در این مرحله کوتاهی کنید، مسؤولیت آن به عهده خود شماست. هرگز اجازه ندهید که عده ای معدود چون گذشته تلخ روزهای استبداد بر شما حکومت کنند، اصل دموکراسی اسلامی را فراموش نکنید.
امروز ملت ایران بدون گرایش به چپ و راست قیام نموده است و موفقیت هائی را به دست آورده است که تمام خائنین داخلی و خارجی را به لرزه انداخته است و آنان در کمین اند تا هر آن، چون گذشته شما را نابود گردانند به همین جهت باید سعی کنید تا با اتحاد خویش جامعه اسلامی بوجود آورید، جامعه اسلامی که در آن همه آزادانه عقائد خود را ابراز دارند.
اکنون خوشوقتم که شرائط به سود ملت ستمدیده ما دگرگون شده است و همان مسئولیت و تعهدی که در ماه های گذشته ایجاب می کرد تا دست به اعتصابات و تظاهرات بزنید امروز ایجاب میکند تا کار تحصیلی خود را با کمال جدیت و در محیطی آرام از سر گیرید. دیروز عوامل بیگانه در پی شکستن اعتصابات بودند و امروز که می بینند که جریان کشور در جهت حکومت عدل اسلامی در حرکت است با شعارهائی ظاهرا انقلابی رو در روی نهضت اصیل اسلامی - انقلابی قرار گرفته اند.
من از همه شما می خواهم که از امروز اول اسفند 1357 به کلاس ها رفته و برای فردای خود سربازانی انقلابی و اسلامی باشید، خدا یار شما و یاور شما باد. لازم است تذکرات زیر را بدهم :
1- رمز پیروزی ما وحدت کلمه بوده است. اکنون با کمال خضوع می خواهم تا از اختلافات دست برداشته و برای فردای خود فکر اساسی کنید و از هر گونه اختلاف بپرهیزید که چون موریانه خوب و بد را نابود می کند.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 99


2- کتاب های درسی راچه دبستانی و چه دبیرستانی و چه دانشگاهی تغییر اساسی داده و آنچه از عکس و مطالبی که به نفع استعمار و استبداد است تصفیه کنید و دروس انقلابی - اسلامی که بچه های ما را بیدار و جوانان ما را مستقل و آزاده بار آورد جایگزین آن کنیم.
3- باید در سراسر ایران با پاکسازی آموزش و پرورش از آثار فرهنگ استعماری، محیطی بوجود آورید که اطفال ما را شیر بچگانی که همیشه پشت جبهه مقاومت علیه آمریکا و صهیونیست و سایر چپاولگری های شرق و غرب نشسته اند، تربیت کنید و مطمئن باشید که خمینی تا قطع ریشه های استعماری چپ وراست همسنگر شماست و رسالت اسلامی هر فرد مسلمان تا مرگ ادامه دارد. من چشم امیدم به شماست.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته