بیانات امام خمینی در حضور نماینده شواری هماهنگی اعتصاب

تاریخ: 1357/11/20

ترمیم این مملکت در هم ریخته امکان ندارد مگر به تشریک مساعی همه اقشار

اعوذبالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
از آقایان و خانم ها تشکر بکنم که زحمت کشیدند و اینجا تشریف آوردند و ما بحمدالله در این نهضت این برخورداری را داریم که با امثال شماها مواجه می شویم که شما مسائل خودتان را به ما بگوئید ما هم دردهای خودمان را به شماها.
شما می دانید که الان ما پس از اینکه انشاءالله دولت انقلابی هم تحقق پیدا بکند راه بسیار دوری داریم برای ترمیم خرابیهایی که در این پنجاه و چند سال در مملکت ما به اسم تمدن بزرگ، به اسم آزادی کذا تحقق پیدا کرده است . اینها رفتند و فرار کردند و خزائن مملکت ما را یا به باد دادند یا همراه بردند و ما وارث یک مملکت در هم ریخته هستیم که تحقق صحت آن و ترمیم آن امکان ندارد الا به تشریک مساعی همه قشرهای ملت، اگر چنانچه هر کس در هر مقامی هست در این مسئله کوشش نکند و بخواهد به عهده قشر دیگر بگذارد این بار زمین خواهد ماند. خرابی اندازه ای نیست که دولت بتواند ترمیم بکند، یا قشر یا اقشاری از ملت بتواند ترمیم بکند، این خرابی ها بسیار است در جهت اقتصاد، در جهت فرهنگ در جهت ارتش، در جهات دیگر و این با کوشش همه جانبه همه اقشار ملت باید ترمیم بشود.
لهذا با اینکه شما سهم بزرگی دارید، این آقایان فرهنگی ها و آقایان اعتصابیون و دیگران سهم بزرگی در این نهضت دارند و این نهضت را این اعتصابات خیلی ثمربخش کرد لکن ما حالا قدم اول را برداشته ایم مثل اینکه یک مملکتی جنگ زده باشد و اجانب در آن باشد، کوشش کنید اجانب را بیرون کنید. این قدم اول است، قدم دومی که قدم سازندگی است، مهمتر از قدم اول است. قدم سازندگی از حالا به بعد شروع می شود و هر جای این مملکت شما دست بگذارید خرابی هست. این ادارات دولتی را بواسطه اینکه اشخاصی که در رأس بودند بسیارشان اشخاص غیر صحیح بودند و همین طور وزارتخانه ها و اشخاصی که در رأس بودند اشخاصی نبودند که ملی باشند، ادارات دولتی را تقریباً باید گفت اینها خراب کردند و همین طور شما ملاحظه می کنید که وضع زراعت ما که یکی از چیزهای بزرگ مملکت است و اقتصاد مملکت ما بسته به اوست، اینها به اسم اصلاحات ارضی از بین

صحیفه نور جلد 5 صفحه 66

بردند و الان کشاورزی شما ورشکسته است و شما محتاجید به اینکه از خارج همه چیزها را بیاورید و همین طور مراتع ما را از بین بردند و به غیر دادند به اسم ملی، ملت را از آن محروم کردند و دامدارهای ما از بین رفتند. این دامدارها، این کشاورزها که در محال خودشان نتوانستند زندگیشان را ادامه بدهند رو به شهرستان ها آوردند که اینجا یک کاری پیدا کنند، اینجا هم کاری صحیح نبوده است، خیر، از قراری که من شنیده ام در خود تهران محله های بسیاری هست که این محله ها، محله های زاغه نشین، چادرنشین و امثال اینها است که این بیچاره ها در آنجا به وضع فلاکت باری زندگی می کنند.
باید همه این آقایان دست به دست هم بدهند، همه اقشار با هم اتحاد پیدا بکنند و با کمال دلسوزی در این خرابه مشغول ساختمان بشوند. هر کس اهل اداره است مواظب باشد که در آن اداره مفاسدی که بوده تذکر بدهد به دولت، هر کس هر جا هست مفسده های آنجا را یادداشت کند تذکر بدهد تا بلکه انشاءالله با کوشش های زیاد اینها هم رفع بشود.

بپرهیزید از اختلاف که به نفع دشمن است

من از خدای تبارک و تعالی سلامت همه شما را خواستارم و امیدوارم که همه با وحدت کلمه، همه با هم این مسائل را حل بکنید و اختلاف نظر، اختلافات صنفی، اختلافاتی که در ایران آنها انداختند بین مردم، اختلافات را و اینها را، توجه کنید که برداشته بشود که دشمن شما از اختلاف شما نتیجه می گیرد و شما ملاحظه کردید که با این اتفاق کلمه ای که ایران پیدا کرد، این قدرت های بزرگ را به زانو در آورد به طوری که نتوانستند آنها شاه را هم نگه دارند.
خداوند انشاءالله همه شما را توفیق بدهد و مؤید کند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته