بیانات امام خمینی در جمع روحانیون و ارتشیان و وکلای مستعفی مجلس شورای ملی رژیم طاغوت

تاریخ: 1357/11/16

نصیحت به دولت غیر قانون در ترک مناصب غاصبانه و حرکت در مسیر ملت

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
من با اینکه حال ندارم، معذلک چند جمله را باید عرض بکنم. ما همیشه گفته ایم که ملت سعادتمند باشد و با آرامش زندگی خودش را بگذراند و این انقلاباتی که تا حالا پیش آورده اند، این انقلاباتی که برای ما مصیبت بار می آورد و برای آنها نکبت، ما هرگز میل نداشتیم که بشود لکن بی عقلی کردند و شد. اگر نصیحت های اولی ما را پذیرفته بودند مطلب به اینجاها نمی رسید. حالا هم ما باز نصیحت می کنیم آنهائی را که غاصب هستند، نصیحت می کنیم دولت غیرقانونی را، نصیحت می کنیم ارتش را به اینکه اگر شما مایلید که این مملکت آرام بشود و ثابت باشد، دست بردارید. آن کسی که غیر قانونی است برود سراغ کارش، برود سراغ کسب و کارش، ارتش هم برگردد به دامن ملت، ملت او را می پذیرد. اگر به این نصیحت عمل بکنند، مسائل حل است، آرامش در مملکت پیدا خواهد شد و اوضاع فرهنگی و اقتصادی و سایر چیزها، با تدریج البته، اینها یک وضع خاصی، یک وضع صحیحی پیدا می کند.

به اسم ترقی و تمدن، فرهنگ و اقتصاد مملکت را عقب راندند

گرچه این مرد که محمدرضا پهلوی اسمش است، این رفت و همه اوضاع مملکت را خراب کرد، یک مملکت خرابی برای ما گذاشت و هر جایش را دست بگذارید خرابی است، اقتصاد از هم ریخته است، زراعت ما را به کلی از بین بردند، به اسم اصلاحات ارضی، فاسد کردند کشاورزی ما را، و بازار درست کردند برای ارباب های خودشان، به اسم تمدن و ترقی ما را عقب بردند، فرهنگ ما را عقب راندند، تمام اوضاع ایران را خراب کردند جز قبرستان ها را که آباد شد، یعنی قبرستانهای ما که عددش چند بود، عدد زیادتر پیدا کرد، آباد شد اما اوضاع مملکتمان همه خراب شد. اینها اگر چنانچه به نصیحت روحانیون گوش بدهند و آنچه که صلاح ملت است ما به آنها می گوییم آنها هم انقیاد کنند، دیگر این اوضاع پیش نمی آید. نه دیگر قبرستانهای ما دوباره آبادتر می شود و نه مملکت خراب تر، نه خون عزیزهای ما می ریزد، نه مادرهای جوان مرده به عزا می نشینند. من نصیحت می کنم این دولت و

صحیفه نور جلد 5 صفحه 34

ارتش را به اینکه شما دست بردارید از این لجاجت، شما خاضع بشوید به رأی ملت، رأی ملت این است که می بینید. ملت عبارت از مرکز تا آخر و هر جا که اسمش ایران است، شما در یک ده بروید و ببینید که یک دهی دارید که این صداها در آن نباشد؟ یک شهری پیدا می کنید که فریادشان بلند نباشد که ما استقلال و آزادی و حکومت اسلامی می خواهیم و ما این رژیم را نمی خواهیم.

اطاعت از دولت موقت به حسب ولایت شرعی واجب است

احترام به رأی ملت بگذارید، احترام به آراء علماء اسلام بگذارید، احترام به آراء اقشار مختلفه ملت بگذارید. زیادتر از این مردم را به خاک و خون نکشید. ما دولت را تعیین کردیم به حسب آنکه هم به حسب قانون ما حق داریم و هم به حسب شرع حق داریم. ما به حسب ولایت شرعی که داریم و به حسب آراء ملت که ما را قبول کرده است، آقای مهندس بازرگان را مأمور کردیم که دولت تشکیل بدهد، دولت موقت. برای اینکه آراء ملت را با رفراندم راجع به رژیم استفسار کند ولو اینکه من احتیاج به این نمی دیدم برای اینکه آراء ملت اینهمه گفته شده است و فریاد کرده اند، اینقدر فریاد اینکه ما حکومت اسلامی می خواهیم و ما رژیم شاهنشاهی را نمی خواهیم، که دیگر احتیاج نیست. لکن برای اینکه بهانه ها تمام بشود و ثابت بشود به اینکه مطلب اینطور است، ملت ایران مسلم است، ملت ایران یک رژیمی که بر خلاف اسلام است نمی خواهد، ملت اسلام حکم اسلام را می خواهد، حکومت اسلامی را می خواهد، حکومت عدل را می خواهد، برای اثبات این، ایشان را مأمور کردیم به اینکه رفراندم بکند و مقدماتش را فراهم کند که آراء عمومی را - عرض می کنم - ما استفسار کنیم و مردم هم حالا، من عرض می کنم به آنها که مردم هم اگر نظری راجع به این حکومت دارند، اعلام کنند. فردا مردم همه جا در ایران، در همه شهرهای ایران، در تهران، در همه محلات تهران نظر خودشان را راجع به این دولتی که ما تعیین کردیم اعلام کنند و تظاهرات کنند، نظر خودشان را بگویند. یا نظرشان این است که ما دولت اسلامی نمی خواهم، خوب، داد کنند که نمی خواهیم. یا نظرشان این است که این دولتی که تعیین شده است و به ولایت شرعی تعیین شده است و یک حکومت شرعی است، نه، فقط حکومت قانونی باشد یعنی حکومت شرعی لازم الاتباع، همه کس واجب است بر او که از این حکومت اتباع کند، نظیر اینکه مالک اشتر را که حضرت امیر سلام الله علیه می فرستاد یک جائی و منصوبش می کرد، حاکم واجب الاتباع بود یعنی حاکم الهی بود، حاکم شرعی بود. ما هم ایشان را حکومت شرعیه دادیم به او و حکومت قانونی هم که هست، بنابراین واجب الاتباع است.

قیام بر علیه حکومت عدل اسلامی جزای سختی دارد

قیام بر خلاف حکومت اسلامی، قیام بر خلاف حق است و مجازات دارد اما مخالفت با این رژیم و یا هر رژیمی، مخالفتش معصیت الهی است، لکن مجازات به آن معنا که یک جزاء عرفی هم داشته باشد ندارد، به خلاف قیام بر ضد حکومت، قیام بر ضد حکومت جزاء دارد در شرع ما و خیلی هم

صحیفه نور جلد 5 صفحه 35

سخت است آن جزا. از این جهت ما سفارش می کنیم به حکومتها به حکومت های جائر، به استاندارهای همه جا، به ژاندارمری های همه جا، به ارتش، هر جا که هست، به اجزاء ادارات، به نخست وزیری ها، به کذا، به همه اینها ما اعلام می کنیم که آقای مهندس بازرگان حکومت شرعیه دارد از قبل من، و بر همه واجب است که اطاعتش را بکنند و شما آقایان هم که از اهل علم و از علما هستید، مردم را ارشاد کنید و اگر بناست که به جاهای دیگر هم بروید، بروید به همه جا و مردم را ارشاد کنید و به آنها بفهمانید که مسأله مسأله حکومت عدل است. مسأله، مسأله حکومت اسلامی است و ما امیدواریم که بعد اختیار به دست خود شما بیفتد و مجلس را خود شما تعیین کنید. ما 50 سال است که مجلسمان مجلس شاهنشاهی بوده، نه مجلس ملی بوده و حالا ما می خواهیم مجلس ملی درست کنیم و اختیار دست خود مردم، وکلا را خود مردم تعیین بکنند، سرنوشت خودشان - رابه - به دست خودشان باشد. انشاءالله خداوند به همه شما سلامت بدهد، به همه شما نصرت بدهد و همه تان انشاءالله سالم و شریف باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی