اعلامیه مشترک حضرات عظام، امام خمینی، میلانی، نجفی مرعشی و طباطبائی قمی به مناسبت سالگرد 15 خرداد

تاریخ: 1343/03/15

15 خرداد ننگی بر چهره هیئت حاکمه.

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله واناالیه راجعون
وسیعلم الذین ظلمواای منقلب ینقلبون
یک سال از فاجعه خونین 12 محرم 83 (15 خرداد 1342) گذشت، یک سال از مرگ فجیع عزیزان ملت سپری شد، یک سال از بی خانمان شدن و بی سرپرست شدن یتیمان بی پدر و زن های بی شوهر و مادران داغدیده گذشت.
واقعه 15 خرداد ننگ بزرگی برای هیئت حاکمه به بار آورد، این واقعه فراموش شدنی نیست تاریخ آن را ضبط کرد، آیا ملت مسلمان چه جرمی مرتکب شده بود؟ زن ها و اطفال صغیر چه گناهی کرده بودند؟ چرا آنها را به مسلسل بستند؟ علمای اسلام و خطباء مذهبی چه جرمی داشتند؟ گناه آنها دفاع از حق بود، دفاع از قرآن کریم بود، به جرم نصایح مشفقانه و صلاح اندیشی اهانت شدند، به حبس کشیده شدند، محصور گردیدند، مبتلا به مصائب شدند.

دفاع از اسلام و استقلال و برائت از عمال اسرائیل جرم است؟!

علماء اسلام وظیفه دارند از احکام مسلمه اسلام دفاع کنند، از استقلال ممالک اسلامی پشتیبانی نمایند، از ستمکاری ها و ظلم ها اظهار تنفر کنند، از پیمان با دشمنان اسلام و استقلال و ممالک اسلام اظهار انزجار کنند، از اسرائیل و عمال اسرائیل، دشمنان قرآن مجید و اسلام و کشور برائت جویند، از اعدام های بی جهت و تبعیدهای دستجمعی و محاکمات غیر قانونی و محکومیت های بدون مجوز بیزاری جویند و صلاح حال ملت و مملکت را در هر حال بیان کنند، اینها جرم است؟ اینها ارتجاع سیاه است؟

صحیفه نور جلد 1 صفحه 83


در ایران تمام فرق ضاله آزادند به غیر از مسلمین.

در این مملکت تمام فرق ضاله آشکارا تبلیغ ضد اسلامی می کنند، محافل آزاد دارند، مجالس علنی دارند، مسیحیین فرستنده در کلیسای انجیلی در تهران دارند، موسسه در کرمانشاه دارند، مدارس رسمی دارند، برخوردار از پشتیبانی دولت ها هستند، نشر کتب ضد دینی آزاد است. فقط مسلمان ها و مبلغین مذهبی و علمای اسلام آزاد نیستند، تبلیغات دینی و بیان قانون شکنی ها ارتجاع سیاه شناخته شده و ممنوع گردیده، محافل دینی و مجامع مذهبی محتاج به اجازه شهربانی ها و سازمان هاست دستجات عزاداری بر حضرت سیدالشهدا علیه الصلوة والسلام باید محدود و ممنوع باشد.

حمایت اسرائیل از ایران !

ما نمی دانیم اینها چه بستگیی با اسرائیل و عمال اسرائیل دارند، آیا برای مملکت کهنسالی مثل ایران ننگ نیست که دولت اسرائیل بگوید ما حمایت از ایران می کنیم؟ ایران بزرگ تحت الحمایه اسرائیل است؟ آیا خلاف مصالح کشور نیست که مطالب خود ساخته بی سروپائی را در افواه ملت بیندازند و روزنامه ها در اطرافش بحث کنند و ضعف دولت را بر ملا نمایند؟ این سیاست غلط نیست؟ این فضیحت نیست؟ اینها ملت را خواب فرض کردند.

برنامه ما وحدت کلمه مسلمین و اتحاد ممالک اسلامی است در مقابل دول استعمار طلب.

ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم. برنامه ما که برنامه اسلام است. وحدت کلمه مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است. برادری با جمیع فرق مسلمین است در تمام نقاط عالم، هم پیمانی با تمام دول اسلامی است در سراسر جهان مقابل صهیونیست، مقابل اسرائیل، مقابل دول استعمار طلب، مقابل کسانی که ذخائر این ملت فقیر را به رایگان می برند و ملت بدبخت در آتش فقر و بیکاری و بینوائی می سوزد. در حضور چهره های رنگ پریده از گرسنگی و بینوائی، دائماً دولت ها دم از ترقی و پیشرفت های اقتصادی می زنند، این حقایق تلخ ما را به تنگ آورده، علماء اسلام را رنج دهد، اگر اینها ارتجاع سیاه است، بگذار ما مرتجع باشیم.

واقعه 15 خرداد پشت ما و هر مسلم غیرتمند را می شکند

ما از واقعه دوازدهم محرم، 15 خرداد خجلت می کشیم. واقعه شوم 15 خرداد و مدارس علمیه فیضیه و غیر آن پشت ما و هر مسلم غیرتمند را می شکند، تا هیأت حاکمه چه عقیده داشته باشد، ملت اسلام این مصیبت را فراموش نمی کند. ما روز دوازدهم محرم را عزای ملی اعلام می کنیم، بگذار ما را مرتجع بخوانند، کهنه پرست بدانند.

صحیفه نور جلد 1 صفحه 84


دولت شاه باید رویه اش را تغییر دهد.

ما از عواقب این اعمال جائرانه خائف هستیم و نصیحت هیأت حاکمه را لازم می دانیم و کراراً نصیحت کردیم و خیر و صلاح را گوشزد کردیم و رعایت نشده است. ما مصلحت می دانیم که دولت رویه را تغییر دهد، سازمان ها و شهربانی ها را اینقدر بر ملت ستمدیده و بر علماء اسلام و خطباء محترم چیره نکند، از این اعمال خلاف قوانین اگر می توانند جلوگیری کنند.

سکوت در مقابل ستمکاری، اعانت به ستمکاران است.

علاقه علماء اسلام به ممالک و قوانین اسلامی، علاقه الهی ناگسستنی است. ما از جانب خدای تعالی مأمور حفظ ممالک اسلامی و استقلال آنها هستیم و ترک نصیحت و سکوت را در مقابل خطرهائی که پیش بینی می شود، برای اسلام و استقلال مملکت جرم می دانیم، گناه بزرگ می دانیم، استقبال از مرگ سیاه می دانیم. پیشوای بزرگ ما حضرت امیرالمومنین علیه السلام سکوت را در مقابل ستمکاری جایز نمی دانست و ما نیز جایز نمی دانیم. وظیفه ما ارشاد ملت است، ارشاد دولت هاست، ارشاد جمیع دستگاه هاست، ما از این وظیفه به خواست خدای تعالی خودداری نمی کنیم. در این زمان، سکوت در مقابل ستمکاری، اعانت به ستمکاران است.

تمام مسلمین موظف به انجام وظایف اسلامی هستند.

وظائف اسلامی وظیفه ما تنها نیست، وظیفه تمام طبقات است، وظیفه مراجع اسلام است، وظیفه علماء اسلام است. وظیفه خطباء اسلام است، وظیفه تمام ملت است، وظیفه تمام ممالک اسلامی و ملل اسلامی و ملل اسلام است. ما امید واثق داریم که ملل اسلامی در آتیه نزدیکی بر استعمار چیره شوند و ما در موقع خود به خواست خدای تعالی از هیچ گونه فداکاری دریغ نمی کنیم. از خداوند تعالی صلاح حال ممالک اسلامی و ملل اسلام و دولت اسلامی را خواستاریم. (اللهم اجعل افئده من لناس تهوی الینا) و السلام علی من اتبع الهدی.
روح الله الموسوی الخمینی - محمد هادی الحسینی المیلانی - شهاب الدین نجفی المرعشی - حسن الطباطبایی القمی