مصاحبه امام خمینی با مجله ی هفتگی نیورووآمستردام

تاریخ: 1357/08/18

مصاحبه امام خمینی با مجله ی هفتگی نیورووآمستردام

سؤال: چه چیز را از شاه خرده می گیرید؟ مشروعیتش، اختناقش و یا اعمال اقتصادی و اجتماعیش؟
جواب: اولاً در آغاز، سلطنت شاه و نیز پدرش بر خلاف میل ملت بوده و ثانیاً از ناحیه اجانب و برای حفظ منافع آنان بر ما تحمیل شده است، به همین جهت کلیه برنامه های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و نظامی وی همگی بر خلاف مصالح مردم انجام شده که نتایج زیانبار آن در همه زمینه ها اکنون مشهود است.
سؤال: چرا تغییر جهت شاه، شما را قانع نمی کند؟ آیا مردم ایران از پاکسازی نظامیان راضی نخواهند شد؟ چگونه در مقابل ارتش مقاومت می کنید؟
جواب: شاه زیر فشار ملت تن به این تغییر جهت داده است و این برای رهائی از بن بستی است که گرفتار آن شده است تا آتش خشم مردم را خاموش کند و سپس با تجدید قوا مجدداً دست به خیانت بزند و در برابر ملت، نه ارتش و نه هیچ قدرتی نمی تواند بایستد، مگر تاکنون شاه با اتکاء به ارتش حکومت خود را تحمیل نکرده است که می بینیم شکست خورده است.
سؤال: اگر شاهنشاهی از بین برود، چگونه می خواهید جمهوری اسلامی خود را از پایه بسازید به طوری که مطمئن باشید که از تغییرات، کسانی که از رژیم شاه استفاده کرده اند دوباره به نفع خود استفاده نکنند؟
جواب: ما با تکیه بر دستورات اسلامی و اجرای مقررات آن در همه زمینه ها تلاش خواهیم کرد که از سوئی دست عناصر فاسد کوتاه شود و از طرفی انگیزه های فاسد کننده نابود شود و دیگر اینکه عموم مردم را موظف می دانیم که انحراف از مسیر اسلامی را در هر کجا که می بینند از پائین ترین و بالاترین مقامات بلافاصله جلوگیری کنند و بدین ترتیب از رشد فساد جلوگیری می شود و مجال بر عناصر فاسد نیز بسته می ماند.

صحیفه نور جلد 3 صفحه 92


سؤال: بازگشت به قوانین قرآن برای زنان یعنی چه؟ تفریحات مردم در چه حدی است؟ (الکل، فیلم و غیره)
جواب: در نظام اسلامی، زن به عنوان یک انسان می تواند مشارکت فعال با مردان در بنای جامعه اسلامی داشته باشد ولی نه به صورت یک شی ء، نه او حق دارد خود را به چنین حدی تنزل دهد و نه مردان حق دارند که به او چنین بیندیشند و در مورد آنچه را که به نام تفریحات شناخته شده است، اسلام با هر چیزی که انسان را به پوچی و از خود بیگانه شدن می کشاند، مبارزه می کند. شرابخواری و میگساری در اسلام ممنوع است. فیلم های منحرف کننده از اخلاق متعالی انسان، ممنوع است.
سؤال: برنامه شما راجع به اصلاحات ارضی، برنامه صنعتی کردن، فروش مواد اولیه مثل نفت و موضع شما در مورد اوپک و جنگ اعراب چیست؟
جواب: ایران به سرعت می تواند مشکل کشاورزی خود را حل کند به طوری که هم کشاورز به یک زندگی انسانی در حد دیگران برسد و هم مملکت از واردات مواد غذائی بی نیاز گردد و ما برای صنعتی شدن کشور تلاش می کنیم و لکن نه صنعت مونتاژ که هم کشور را هر چه بیشتر به اجانب وابسته کرده است و هم اکثریت فقیر و محروم را در خدمت مشتی ثروت اندوز متجاوز قرار داده است.
سؤال: آیا بعد از تمام شدن مدت ویزای توریستی شما تا دو ماه دیگر مایل هستید فرانسه را به قصد یک کشور دیگر اروپای غربی ترک کنید؟ آیا به هلند خواهید رفت؟
جواب: اقامت من در پاریس موقتی است و در اولین فرصت که امکان فعالیت در یک کشور اسلامی داشته باشم به آنجا می روم.
سؤال: در مورد تحویل کشتی هلندی به نیروی دریائی ایران در حالی که کشور به شدت از طرف آمریکا مسلح شده است، چه فکر می کنید؟
جواب: اصلی که غیر قابل تغییر است، این است که سیاست خارجی ما باید بر مبنای حفظ آزادی و استقلال کشور و نیز حفظ مصالح و منافع ملت ایران باشد ولی در خصوص این گونه مسائل، مسؤولین فنی دولت منتخب، در آینده آنها را بررسی می کنند و دولت تصمیم می گیرد.