پیام امام خمینی به مناسبت حلول سال نو

تاریخ: 1365/01/01

پیام امام خمینی به مناسبت حلول سال نو

بسم الله الرحمن الرحیم
یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل والنهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال.
خدایا! ما را در این سال نو از این حالی که داریم عوض کن، ما گرفتار هواهای نفسانی هستیم و تودانی، و تو می توانی ما را نجات بدهی.
خداوند این پیروزی چشمگیری که برای ما و ملت ما و برای اسلام حاصل شده است، طوری کن که در قلوب ما تأثیر سوء نگذارد و ما را مغرور نکند، ما را از آن راهی که انبیا علیهم السلام داشتند، منحرف نکند، من امیدوارم که این سال نو، به همه ملت های اسلامی و خصوصاً ملت تحت ستم ایران که سال طولانی در گرفتاری بودند، مبارک کند و همان طوری که این رزمندگان عزیز ما، اینها در جبهه ها حاضر هستند و انشاءالله بیشتر هم حاضر خواهند شد و آن طور آن روح آنها را تبدیل کردی، روح ما را هم متحول کن به یک روحی که مورد رضایت تو باشد.
تمام مقاصد انبیا، برگشتش به یک کلمه است و آن معرفت الله، تمام مقدمه این است. اگر دعوت به عمل صالح شده است، اگر دعوت به تهذیب نفس شده است، اگر دعوت به معارف شده است، تمام برگشتش به این است که آن نقطه اصلی را که در فطرت همه انسان هاهست، حجاب را ازش بردارند تا انسان برسد به او، و او معرفت حق است، مقصد عالی همین است. انبیا نمی خواستند که جنگی باشد و نمی خواستند که دعوتی باشد به غیر از این دعوت، دعوت به گرفتن کشور و دعوت به اینها، هیچ وقت در آنها نبوده است. ما اگر چنانچه در این پیروزی ها که بحمدالله به طور چشمگیر حاصل شده است، ما از آن راهی که انبیا دارند منحرف نشدیم، این سال نو بر ما مبارک است و ما پیروز هستیم. و اگر خدای نخواسته اینها اسباب یک غروری شد، اسباب یک دلبستگی به دنیا شد، ما هم بخواهیم یک توسعه ای در کشورمان حاصل بشود، حکومتی بکنیم بر مردم، ما هم با سایر ابرقدرت ها فرقی نداریم، بلکه ما عقب تر از آنها هستیم، آنها به صراحت حرف های خودشان را می زنند که ما می خواهیم دنیا را بگیریم. این را می گویند که ما همه باید چیزهایی که منافع ماست محفوظ باشد ولو به لگدمال شدن همه کشورها. ما که این طور نمی گوییم، ما که خودمان را تابع اسلام می دانیم، اگر خدای نخواسته در قلب ما این معنا باشد که ما هم یک قدرت زیادتری پیدا بکنیم، ما هم

صحیفه نور جلد 19 صفحه 284

برای خودمان یک شخصیت بیشتری پیدا بکنیم، یک حکومتی بکنیم، توسعه ای در ملک خودمان حاصل کنیم، ما از آنها حالمان بدتر است، برای این که مسأله ریا هم در کار می آید.
من باید تشکر کنم از این جوان هایی که، طبقات مختلفی که الان از همه جای ایران مدت هاست به طرف جبهه ها می روند. اینها متحول شدند اینها این دعایی که در روز عید می کنیم، در حق آنها به یک مقدار زیادی مستجاب شده است. اینها وضع روحی شان یک وضع روحی دیگری است، غیر از آنی است که ما داریم. اینها به میدان جنگ می روند، به میدان قتال می روند، به آغوش مرگ می روند با آن روی گشاده، با آن قلب قوی. انسان وقتی هر یک از اینها را می بیند، می بیند که با ما فرق دارند، ما از خدا می خواهیم که ما را هم نظیر آنها متحول کند، ما از آنها باید تشکر کنیم، ما باید دعا کنیم به آنها، و من دعا می کنم به آنها. وظیفه همه مان همان هست که به این جوان هایمان، به این راهیان کربلا، به این پاسدارها، به ارتش، به همه قوای مسلحه، به بسیج، به همه دعا بکنیم. اینها دارند اسلام را حفظ می کنند و در این سال نو من امیدوارم که پیروزی چشمگیری عایدشان بشود و اسلام تقویت بشود و آن چیزهایی که در دنیا الان دنبالش هستند که تقویت کنند دشمن های ما را و ما را به عقب بزنند، انشاءالله که در این سال، کید اینها به خودشان برگردد، چنانچه تا حالا خدای تبارک و تعالی این طور فرموده است و عمل کرده است و ما باید همه شکرها را در محضر او بکنیم.
من از همه خانواده های شهدا، خانواده های معلولین، مفقودین، اسرا، آنهایی که رنج دیدند در این کشور، و در این جنگ رنج دیدند و بحمدالله برای خدا دیدند و خدا اجر می دهد، لکن ما هم وظیفه داریم که برای آنها دعا کنیم و به آنها هم تبریک بگوییم که یک همچو جوان هایی دارند، یک همچو دامن های پاکی دارند که این جوان ها را تربیت کردند، یک همچو قلوب قوی ای دارند که جوان هایشان را می فرستند به جنگ و به جایی که احتمال این معنا هست که خدای نخواسته یک وقتی شهید بشوند، ما از آنها تشکر می کنیم. به آنها دعا می کنیم و از خدا می خواهیم که اینها را صبر عنایت کند و اجر عنایت کند و این سال را، نوروز را بر آنها مبارک کند! و ما از خدا می خواهیم که قلوب ما را تغییر دهد، ما بفهمیم که برای چی در این دنیا آمدیم و باید چه بکنیم و چه جور برویم از این دنیا. یک مرگ حیوانی نباشد، یک نحوی نباشد که ما انبار کنیم معاصی را و در آن جا روسیاه باشیم. خداوند تأیید کند ما را و همه را تأیید کند که همه ما آدم بشویم. اسلام آمده است که آدم درست کند، همه انبیا برای این معنا آمدند که این انسان را به آن چیزی که در باطن ذاتش هست و آن فطرت الهی است (که توجه به خداست، همه چیز مربوط به اوست) ، ما را یک اندکی معرفت عنایت کند که این را بفهمیم، بفهمیم که خودمان چی هستیم و دنیا چی است، نسبت به حق تعالی چه وضعی دارد، گفتنش آسان است که همه فانی اند، همه چه اند، اما یافتنش مشکل است، که ما بیاییم این مطلب را که انبیا چه خواستند از ما و خود انبیا چه بودند، در عین حالی که آن طور بودند، مع ذلک اظهار عجز می کردند و حق هم همان است، برای این که عظمت حق فوق این مسائل است. و من امیدوارم که این رزمندگان ما و / این / تمام این قوای مسلحه با هم متحد بشوند، یک جهت داشته باشند - همان طوری

صحیفه نور جلد 19 صفحه 285

که هستند - و جبهه ها را محکم کنند و این شری که برای مسلمان ها، برای ملت عراق پیش آمده و برای ملت ما، این شر را رفعش کنند و همان طوری که خودشان می خواهند، خود رزمندگان ما می خواهند بدون یک وقفه، کار را انجام بدهند و انشاءالله پیروزی را به دست بیاورند. خداوندا! اینها را پیروز کن! ما را در جهاد نفس پیروز کن! همه را در جهاد نفس پیروز کن! ما را به تکالیف خودمان آشنا کن! ما را به وظایفی که با این ملت داریم آشنا کن! خدمت ما را پیش خودت که خدمت به اینها خدمت به تواست، این را بپذیر! دین و دنیای ما را حفظ کن! این سال را مبارک کن بر همه قشرهای ملت ما. خدایا! دل های اینهایی که مخالف با این جمهوری هستند، این دل های اینها را برگردان. تو مقلب القلوب هستی، اینها را برگردان که آدم بشوند، توجه داشته باشند اینهایی که کنار نشستند و جوان ها این طور پرپر می شوند و آنها یا شادی می کنند یا بی تفاوت هستند، دل های اینها را برگردان به یک دل های سالمی و این حجاب ها را از پیش چشم همه ما بردار و ما را موفق کن که در تعقیب مسائل الهی کندی نکنیم! قلب ما به نور معرفت تو روشن بشود، قلب همه ملت ما به نور معرفت تو روشن بشود. خدایا! (این الاشیاء کماهی) .
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته