بیانات امام خمینی در جمع ائمه جمعه استان گیلان

تاریخ: 1360/10/23

اصولا دعوت به اسلام، دعوت به وحدت است

بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از برکات این انقلاب این است که ما با آقایان و روحانیون همه کشور تماس نزدیک داریم و آقایان علما و ائمه جمعه تشریف می آورند و با هم صحبت و درددل می کنیم. آنچه می خواهم عرض کنم این است که اسلام برای ما همه چیز آورده، همین قضیه وحدت در قرآن کریم با تعبیرهای مختلف روی آن پافشاری شده و به مردم گوشزد شده است. آنچه مهم است این است که مسلمین به اسلام و قرآن عمل کنند. اسلام همه مسائلی را که مربوط به زندگی بشر در دنیا و آخرت است و آنچه را مربوط به رشد و تربیت انسان و ارزش انسان است داراست. و هیچ مکتبی از مکتب های انحرافی که الان رایج است اینطور عنایتی که اسلام نسبت به مسائل دارد، ندارند. هیچ مسأله ای نیست که در اسلام نباشد تا بگوشیم که ما آن را پیدا کرده ایم. اسلام همه چیز را گفته است لکن اشکال بر سر مسلمین است. همین مسأله وحدت که شما تذکر دادید، الان بحمدالله هفته وحدت است و به برکت این مولود سعید و فرزند بزرگوارش حضرت صادق علیه السلام بشر می تواند به آمال خودش برسد.
این وحدت همان چیزی است که در قرآن کریم درباره آن سفارش شده است و ائمه اطهار علیهم السلام مسلمین را به آن دعوت کرده اند. و اصولاً دعوت به اسلام، دعوت به وحدت است. به این معنا که همه در کلمه اسلام با هم مجتمع باشند. لکن همانطور که می دانید، نگذاشتند این وحدت تحقق پیدا بکند، خصوصاً در این عصرهای اخیر که زیادتر به اختلافات دامن زده اند چون کارشناس های آنها فهمیده بودند که اگر این اجتماع بزرگ اسلامی بهم نزدیک بشوند و به هم بپیوندند دیگر هیچ قدرتی نمی تواند با اینها مقابله کند و نسبت به آنها سلطه جوئی کند. آنها تنها راه را در این دیدند که برای مقاصد شوم خود بین همه گروه ها تفرقه بیندازند. شما دیدید در گذشته، در هر شهر و در هر محله ای که دستجات مختلفی بودند، با هم اختلاف داشتند. آنها همه جا در سطح شهر و روستا اختلاف ایجاد کرده بودند، حتی بین خود روحانیون با هم و بین مردم نسبت به یکدیگر اختلافات ایجاد می کردند که نگذارند این مجتمع با هم اتحاد پیدا کنند. و مع الاسف در بین بالاترین افراد روحانی و بالاترین افراد روشنفکر هم این مسأله تاثیر کرده بود که حتی آنها هم در اختلافاتی که باید جلویش را بگیرند، خودشان را هم وارد می کردند.

صحیفه نور جلد 16 صفحه 4


هر جا یک عالم عاقل متدین باشد، مسائل را اصلاح می کند

البته امروز روزی است که همه ما مسائل را فهمیده ایم و خود مردم هم فهمیده اند و به برکت این انقلاب اسلامی دید سیاسی رعیت ها هم بالا رفته است. الان آنهائی که اصلاً دخالت در اینگونه مسائل نمی کردند، داخل در این مسائل شده اند. امروز همه قشرهای ملت مسائل را می فهمند و رو به رشد هستند. زن ها که در گذشته از همه چیز جامعه محروم بودند، بحمدالله در این سال های اخیر به طور شایسته و با حفظ موازین شرعی وارد شده اند و خودشان دارای کلاس و تبلیغاتند. روحانیون باید قدر این مسائل را بدانند و بدانند که اگر روحانی درست شد، همه چیز درست می شود و اگر خدای نخواسته روحانی فاسد شد، عالم فاسد می شود و این یک واقعیت است. من در جوانی در ایام تابستان که گاهی به بعضی از بلاد می رفتم در بعضی جاها می دیدیم که همه مردم خوبند از آن جمله محلات را می دیدیم که همه مردمش متدین و خوبند، وقتی متوجه می شدیم، می دیدیم که عالم خوب در آنجاست. بنابراین هر جا یک عالم عاقل و متدین باشد، مسائل را اصلاح می کند و در مقابل اگر خدای نخواسته انحرافی در این قشر پیدا بشود این انحراف به مردم نیز سرایت می کند.
امروز مسؤولیت بزرگی به دوش همه ماهاست، همه ائمه جمعه، همه ائمه جماعت، همه علمای بلاد. امروز خدا دیگر از ما هیچ عذری را نمی پذیرد. اگر ما در چند سال پیش از این عذر داشتیم که ما با سرنیزه نمی توانیم مقابله کنیم و اگر یک کلمه بگوئیم حبس است، امروز دیگر تمام این عذرها منقطع شده و خدا حجت را بر ماها تمام کرده است. الان همه شما توانائی دارید که هر کدام محیط خودتان را با تفاهم با مردم و مسؤولین امور اصلاح کنید. امروز همه ما موظفیم که عملاً وحدت را در آن محلی که هستیم ایجاد کنیم، شهریها در شهرها و روستائی ها در روستاها. اگر همه با هم تفاهم کنند و تبلیغ بشود به اینکه ما همه باید با هم باشیم و همه با هم کار کنیم، مسائلی که هست حل می شود و بحمدالله الان مردم هم حاضرند. مسأله کمبود روحانی که اشاره کردید، اینطور نیست که فقط شما کمبود روحانی داشته باشید بلکه سرتاسر کشور کمبود دارد و چون که در زمان این دو پدر و پسر فاسد همه چیز را از روحانیون گرفته بودند و فقط برای آنها مسجدی مانده بود که آن هم از نظر آنها باید زیر نظر فلان بازنشسته اداره می شد و به این ترتیب همه جهاتتان محدود بود و شما نمی توانستید یک کلمه حرف بزنید و مسائل تان را بگوئید. برخلاف امروز که شما می توانید همه کاری را بکنید و امروز که وجود افراد لازم است، باید حوزه علمیه ایجاد کنند و افراد را برای آتیه تربیت کنید. الان اگر ما در مسأله قضاوت که یکی از مسائل مهم اسلام است و با نوامیس و جان و مال مردم سر و کار دارد کمبود داریم برای این است که در گذشته قضاوت به دست روحانیون نبود تا افراد را تربیت کنند و اصلاً در گذشته کتاب قضا یک کتاب منسی بود. در نتیجه امروز که قضاوت آزاد شده است و به دست شما اداره می شود، می بینیم که افراد نداریم و دچار مشکل شده ایم که انشاءالله با همت همه این مشکل بر طرف خواهد شد.
والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته