بیانات امام خمینی در جمع گروهی از اقشار مردم میانه و حومه

تاریخ: 1360/01/26

با هوشیاری و تعهد به اسلام از توطئه ها جلوگیری کنید

بسم الله الرحمن الرحیم
من از شما برادران محترم که از راه دور زحمت کشیدید و در اینجا باز هم با زحمت مجتمع شدید، تشکر می کنم و سعادت و سلامت همه شماها را از خداوند تعالی خواستارم، من امید این دارم که ملت شریف ایران و خصوصاً ملت شریف آذربایجان، با توجه به مشکلاتی که برای کشورشان پیش آمده است، بیشتر از پیش توجه داشته باشند و توطئه هایی که در اطراف کشور، خصوصاً در آذربایجان در دست تحقق است، با هوشیاری با بیداری و با تعهد به اسم اسلام از آن جلوگیری کنند. گروه هائی که سابق بعضی از آنها وابسته به رژیم سابق بودند و در طول مدت این انقلاب هر چه می توانستند کارشکنی کردند و پس از انقلاب هم هیچ قدمی در راه انقلاب بر نداشته اند بلکه مشغول شیطنت بوده اند، امروز به خیال خودشان که جنگ است و جنگ طولانی شده است فرصت پیدا کرده اند که در اطراف کشور، خصوصاً در آذربایجان، ایجاد نفاق و اختلاف کنند و بعضی از این افراد که شناخته شده اند در بعضی از شهرها و مراکز علمی مجتمع شدند و به خیال خودشان توانند این جمهوری اسلامی را که با جد و جهد، توحید کلمه ملت در سرتاسر کشور با آنهمه خون و با آنهمه زحمت مستقر شده است، به تباهی بکشند. من به این اشخاصی که در بعضی حوزه های علمیه مجتمع شدند، گوشزد می کنم و هشدار می دهم که از شیطنت دست بردارند که اشخاص شما شناخته شده اند و ما برای اینکه آرامش در کشور باشد، به شما تعرضی تاکنون نکرده ایم، لکن اگر ادامه پیدا بکند این شیطنت ها، این دسته بندی ها، چه در تهران، و چه در قم، و چه در مشهد، و چه در سایر جاهای ایران، افراد شناخته شده توسط داد گاه ها خواسته خواهند شد و اگر چنانچه آنها را در دادگاه حاضر کنند، خواهند فهمید که در طول این مدتی که این ملت شریف خون داده است و زحمت کشیده است و آوارگی دیده است، شماها چه کرده اید، در آذربایجان چه کرده اید و در سایر جاها چه کرده اید. من به شما نصیحت می کنم که دست از این شیطنت ها و از این توطئه ها بردارید که ملت شریف ایران و خصوص اشخاصی که در آذربایجان زندگی می کنند و ملت غیور آذربایجان، حاضر نیست که این جمهوری اسلامی را به واسطه شهوات چند نفر از دست بدهد.

صحیفه نور جلد 14 صفحه 188


شیاطین با بهانه اسلام می خواهند جمهوری اسلامی را بکوبند

من به همه ملت توصیه می کنم که در هر جا هستید آرامش خودتان را حفظ کنید و گوش به توطئه هائی که در دست اجرا هست، گاهی به اسم تشیع و تسنن که بعض شیاطینی که به اسلام هم عقیده ندارند، با این اسم خواهند تفرقه بیندازند، و گاهی به اسم ترک و فارس اشخاصی که به ملت ایران اعتقادی ندارند و جز برای بهره برداری خودشان قدمی بر نمی دارند می خواهند اختلاف ایجاد کنند و با بهانه اسلام جمهوری اسلامی را بکوبند. من به تمام ملت ایران، با تواضع عرض می کنم که در عین حالی که آرامش خودتان را حفظ می کنید، این توطئه ها را تحت نظر بگیرید و اشخاص فاسد را بعد از اینکه دیدید با موعظه، آنها به جای خودشان نمی نشینند، به دادگاه ها معرفی کنید، تا اینکه دادگاه ها به وظایف اسلامی و قانونی خودشان عمل کنند. من از خدای تبارک و تعالی برای این ملتی که از برای احقاق حق ضایع شده خودش در طول تاریخ بپاخاسته و از جای بپا خاسته و به جا نخواهد نشست، الا آنکه اسلام عزیز را در اینجا به آن نحوی که خدای تبارک و تعالی امر فرموده است مستقر کنند، نخواهند فرو نشین بکنند و نخواهند سستی. این ملتی که بیش از دو سال است آنهمه زحمت کشیده است و سابق هم در طول تاریخ آنهمه گرفتار جهانخواران بوده و آنهمه گرفتار این سلسله خبیث پهلوی بوده است و قبل از او هم گرفتار سلاطین جور بوده است، اکنون که کشور خود را به دست آورده و ریشه های فاسد را یکی بعد از دیگری قطع کرده و دست دشمنان اسلام و دشمنان بشریت را قطع کرده است، این ملت حاضر نخواهد شد که به توطئه های بعض فاسدها و مفسدین اعتنا بکند و خود ملت این توطئه ها را با آرامش و با تعقل خنثی خواهد کرد. من امیدوارم که این دستجاتی که با اسم اسلام و با اسم کمک کاری به اسلام، می خواهند اسلام را به تباهی بکشند و یا ناخواسته اسلام را به تباهی می کشند، اینها توجه کنند که امروز ایجاد اختلاف به سود آنها تمام نخواهد شد و قبل از اینکه آنها به مطالب خودشان برسند، اگر خدای نخواسته در ایران اختلافات پیدا بشود، اول خود آنها قربانی این اختلافات خواهند شد.
من از همه ملت ایران تقاضا دارم که به همانطور که از اول در میدان مبارزه با کفر همه حاضر بودید و در صحنه این مبارزه همه حاضر بودید، باز هم ادامه بدهید، که ادامه این نهضت برای اسلام است و اسلام عزیز این حق را به ما همه دارد که در راه او هر جانفشانی که می توانیم و هر اقدامی که می توانیم، بکنیم. ما باید در این امور از پیغمبر اکرم و از ائمه هدی که در طول مدتشان، یا در جنگ بودند با کفار و یا در حبس بودند به دست اشخاصی که با اسم اسلام آنها را به حبس و زجر می کشیدند، ما باید به آنها اقتدا بکنیم و از آنها سرمشق بگیریم که اسلام عزیز چیزی است که پیغمبر اکرم در راه او جانفشانی کرد و ائمه هدی در راه او جانفشانی کردند و یاران پایدار پیغمبر در راه او جانفشانی کردند، و ما نیز باید به آنها اقتدا کنیم و از اینکه طولانی شده است جنک نهراسیم که جنک به نفع اسلام است و ما حق هستیم و حق بر باطل پیروز است و مرگ مخالفین با اسلام و جمهوری اسلامی نزدیک است و قوای مسلح ایران با کمال رشادت در مرزها مشغول مجاهده هستند و تمام ملت پشتیبان آنهاست. زن

صحیفه نور جلد 14 صفحه 190

و مرد این ملت در پشتیبانی آنها مشغول اقدام است و یک همچو کشوری که تمام افرادش حاضر در صحنه هستند و تمام افرادش برای پیشبرد اسلام و پیشبرد مقاصد اسلامی مهیا هستند، یک همچو کشوری آسیب نخواهد دید. و من امیدوارم که به زودی این نوکرهای اجانب و این ریشه های فاسد از بین بروند و شما ملت عزیز سر فرازتر از آنچه تاکنون بودید، در دنیا قدرت خودتان را نشان بدهید. خداوند تمام شما را، تمام عزیزان ما را، تمام عزیزان آذربایجانی ما را توفیق و سعادت و عزت عنایت فرماید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته