پیام رادیو تلویزیونی امام خمینی به مناسبت حلول سال نو

تاریخ: 1360/01/01

آن روز مبارک است بر ما که سلطه جهانخواران بر ملت های مستضعف شکسته شود

بسم الله الرحمن الرحیم
من این سال نو را به همه مسلمین جهان و ملت های مظلوم تحت فشار ابر قدرت ها و ملت شریف رزمنده ایران تبریک عرض می کنم. مبارک باد بر شما ملت بپاخاسته و بیدار که تمام توان خودتان را در مقابل قدرت های بزرگ که همه بسیج شده اند بر ضد شما، به میدان آوردید و همانطور که در اول نهضت با هم همدست و متحد بودید، امروز هم در این سال جدید هم با هم هستید و من امیدوارم که بیشتر از پیش با هم برادر و همفکر و هم رزمنده باشید.
آن روز مبارک است بر ما که سلطه جهانخواران بر ملت مظلوم ما و بر سایر ملت های مستضعف شکسته شود و تمام ملت ها، سرنوشت خودشان را به دست خودشان بگیرند و دولت ها بیدار بشوند و ببینند که با داشتن آنهمه ابزار و آنهمه انسان و قوای انسانی و آنهمه اراضی و سیع و ذخایر زیرزمینی، برای اینکه ما توجه نکردیم به دستورات اسلام که بین همه مسلمان ها عقد اخوت بسته است و همه را دعوت به اعتصام به حبل الله و پیروی از خط اسلام می فرماید، نکردیم. و من امیدوارم که در این سال جدید هم ملت ما و دولت ما و همه آنهائی که در اداره کشور دخالت دارند، از لشکری و کشوری ها همه با هم برادر باشند و این نعمت بزرگی که در قرآن کریم او را نعمت اخوت ذکر می فرماید و همین نعمت اخوت را موجب این می داند که ما از همه گرفتاری ها نجات پیدا کنیم. من در این سال جدید امیدوارم که همه با هم برادر باشند و همه با هم در مصالح این کشور پیش بروند و دست قدرت ها را از کشور خودشان کوتاه کنند. و همه مسلمین جهان توجه بکنند به این آیاتی که در قرآن کریم برای وحدت مسلمین نازل شده است و مسلمین را دعوت به وحدت و اعتصام به حبل الله که همان اسلام است فرموده است، همه توجه کنند و این سال نو را با مبارکی و میمنت در زیر پرچم پرافتخار اسلام و دستورات نورانی خدای تبارک و تعالی مجتمع بشوند و دست قدرت های بزرگ را که هیچ فکر نمی کنند الا برای مصالح خودشان و چپاول کردن ذخائر ملت های ضعیف، با هم باشند همه، تا این دست های چپاولگر قطع بشود و ملت ها و دولت های اسلامی همه با هم مجتمع باشند، همه با هم برادر باشند، برابر باشند.

صحیفه نور جلد 14 صفحه 146


امیدواریم امسال سال اخوت ایمانی و و حدت کلمه وعود به اوایل نهضت باشد

حکومت ها در فکر سلطه بر ملت خودشان و سرکوبی ملت خودشان نباشند و ملت در فکر خنثی کردن اعمال دولت نباشند، اگر آنها به اسلام برگشتند و توجه به احکام اسلام کردند، همانطوری که ملت ما با دولتش، با همه ارگان های دولتی دوست هست و نه ارگان های دولتی می خواهند بزرگی به ملت بفروشند، سلطه گری کنند به ملت و نه ملت در صدد این است که به دولت خودش یک کاری بکند که خنثی بشود اعمالش ، همه با هم هستند و همه با هم انشاء الله این کشور را به پیش می برند و نمی گذارند که قدرت هائی که در کمین نشسته اند و تفاله های آنها در بین کشور ما هم هست، اینها نمی گذارند اینها بتوانند کاری انجام بدهند. و ما امیدواریم که امسال سال اخوت ایمانی و وحدت کلمه وعود به اوایل نهضت باشد، همانطوری که می بینیم که بحمدالله هست باز تحکیم بشود این وحدت و تمام افراد این مملکت درصدد این باشند که برای این کشور خدمت کنند و خدمتگزاری به اسلام و کشور اسلامی داشته باشند تا اینکه این سال بر همه ما نوروز باشد و بر همه ما مبارک باشد و پیروزی اسلام در این سال انشاء الله تحقق پیدا بکند و تمام اقلیت هائی که در این کشور هستند، اقلیت مذهبی که در این کشور هستند و رسمی هستند، در زیر لوای اسلام با رفاه و آسودگی زندگی کنند.

دولت با تمام قوا مشغول این است که امور را پیش ببرد

و انشاء الله این آثار شوم جنگ نابکار صدامی که دست نشانده قدرت های بزرگ است از بین برود و تمام کشور ما توجه به این معنا داشته باشند که آثار جنگ البته این مسائل هست و ما همه این آثار را از دشمن ها می دانیم، نه از دوست ها. دولت با تمام قوا مشغول این است که امور را به پیش ببرد و مردم را در رفاه نگه دارد، لکن آثار جنگ است. در آن سالی که متفقین آمدند به ایران، من خوب یاد دارم که در قم که ما بودیم تقریباً تمام دکان های نانوایی بسته شده بود و قحطی وجود پیدا کرده بود که حتی یک روز که اواخر امور بود من با یک بچه ای که همراه من بود داشتیم می رفتیم، یکدفعه این بچه به من گفت (آی نون) ، که نان را، مدت ها بود نان سنگک را ندیده بود. شما می دانید که ما الان در حال جنگ هستیم و به حسب حال جنگ، آن هم جنگ با تمام ابر قدرت ها و آن هم اینکه ما را محصور کردند. مدت هاست ما محصور اقتصادی هستیم و مشغول جنگ هستیم، معذلک با کوشش خود ملت و با کوشش دولت اینجا باز رفاه نسبی هست و من امیدوارم که این جنگ به زودی تمام بشود و لشکر اسلام بر کفر غلبه کند و انشاء الله این مملکت یک مملکت با رفاهی، یک مملکت با سعادتی باشد که ملت های ما، ملت ما در این کشور با سعادت و سلامت باشند و خداوند متحول کند قلوب و ابصار ما را، بصیرت ما را به یک قلوب نورانی و یک بصیرت واقعی که مسائل را درست ارزیابی کنیم. و کسانی که می خواهند این ملت را می خواهند که سست کنند و می خواهند به واسطه تبلیغات سوئی که اخیراً بیشتر می کنند که این مملکت در آن کاری نشده است، این مثل رژیم سابق است، مثل اوقاتی است که

صحیفه نور جلد 14 صفحه 148

آنها بودند این تبلیغات،از کمبودی ها تبلیغ می کنند، از وضع اقتصادی انتقاد می کنند، اینها توجه ندارند که در عین حالی که ما در این دو سال تمام توانمان صرف این شده است که این قدرت بزرگ را نگذاریم دخالت کنند و تفاله های آنها را نگذاریم به این ملت ظلم کنند، معذلک در همین مدت کوتاه از تمام زمانی که مدرسه ساخته شده است و این پنجاه سالی که آنها راجع به کارهائی که کرده اند، اسفالت هایی که کرده اند، ساختمان هائی که کرده اند، این دو سال چندین برابر آن بوده است، لکن کوردلان اینها را به حساب نمی آورند و می گویند دولت نمی تواند کار بکند و اسلام نمی تواند اداره بکند مملکت را. این اسلام است که امروز اداره می کند مملکت را و این اسلام است که تمام افراد این مملکت را دور خودش جمع کرده است و نمی گذارد که این جنگ تأثیر سوء خودش را زیادتر از این مقدار که در آن محیطها هست انجام بدهد.

مملکت ما در این سال، مملکتی باشد که فقط قانون حکم کند

و من امیدوارم که خداوند این سال را، سال رحمت، سال برکت، سال صفا، سال برادری، سال برابری قرار بدهد و تمام ملت و دولت و دست اندرکارها تماماً مجتمع باشند و با هم این کشور را به سلامتی و سعادت، همه چیزهائی که احتیاج دارد تهیه کنند و کارسازی کنند و از کارهای ناشایستی هم که در کشور واقع می شود و این لازمه یک انقلاب است جلوگیری کنند و مملکت ما در سال آینده و در این سال، در همین سالی که هستیم مملکتی باشد که قانون فقط حکم کند. هیچ کس غیر قانون حکم نکند و تمام مجری قانون باشند و کسی در حدود غیر قانونی عمل نکند و همه در حدود خودشان عمل کنند و انشاء الله سعادت و سلامت برای تمام مسلمین و برای خصوص کشور ما و کشور عراق باشد که این جرثومه فساد کنار برود و مسلمین عراق و ایران آزاد باشند. و امیدوارم که سعادت و سلامت برای همه باشد و انشاء الله فلسطین آزاد بشود و بیت المقدس، آن که مسجد همه مسلمین است به حال اول برگردد و آنهائی که به مسلمین ظلم و ستم می کنند انشاء الله خداوند دفع شر آنها را بکند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته