پیام امام خمینی به مردم مسلمان ایران به مناسبت کشتار وحشیانه رژیم در اصفهان و شیراز

تاریخ: 1357/05/22

تمام بدبختی های کشور از شاه است

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارشات رسیده از ایران مبنی بر قتل عام های مکرر در شهرهای مذهبی اصفهان و شیراز و ... نمونه دیگری است که از جنایات بیحد شاه. گفته می شود در یکی از مصاحباتش که از نشر آن جلوگیری شده، گفته است در صورتی که من رفتنی باشم، ایران را با خاک یکسان می سازم و می روم. جنایات اخیر نشان داده است که او مشغول پیاده کردن نقشه خویش است. مردم مسلمان ایران تمام بدبختی های خود و کشور خود را از شاه میدانند و دست از مقاومت نخواهند کشید تا پیروز شوند و استقلال و آزادی خود را به دست بیاورند. ملت باید بدانند که آزادیخواهان جهان به آسانی به آزادی دست نیافته اند، پیغمبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) با آن زحمات و رنج های طاقت فرسا در راه هدف از جهاد با ستمکاران تا آخر عمر دست نکشید، امیرالمومنین علیه السلام عمر خود را در پیکار با ستمکاران که خود را مسلمان معرفی می کردند بسر برد. دفاع از حق و اسلام از بزرگترین عبادات است. بگذار عبادتگاه های ما را در این شهر مبارک به خون بکشند و ببینند که مسلمین با عبادت بزرگتر ماه شریف را می گذرانند. به دنبال گزارشات رسیده، بیانیه علماء اعلام شیراز دامت برکاتهم عدد کشتگان را به ده ها و مجروحین را به صدها نفر اعلام می دارد. مامورین شاه به مسجد ریخته و به قتل و جرح مردم بیدفاع پرداخته اند و مسجد را به آتش کشیده اند، همچنان کشتار بیرحمانه اصفهان به دنبال حیله و دروغ و افتراء موجب تاثر و تاسف بسیار است. اکنون اهالی اصفهان به اسم حکومت نظامی بدون مجوز قانونی در زیر چکمه خونخواران شاه از اجتماعات دینی ممنوعند و حق اظهار نظر ندارند و از آزادی اعطائی برخوردارند!.

ارتش و صاحب منصبان خود را در صفوف لشگر حق قرار دهند

ارتش ایران و صاحب منصبان محترم بدانند که جنایات و قتل عام هائی که شاه بر آنان تحمیل می کند حاصلی جز بدنامی و ننگ برای آنان ندارد. افسران ارتش و شهربانی و ژاندارمری ایران تا چه زمان اجباراً و بدون هیچ گونه اختیار، به برادرکشی توسط یک عده مامور ناگاه ادامه می دهند؟ آخر

صحیفه نور جلد 2 صفحه 89

برای حفظ چه کسی؟ شخصی که به اسلام و ناموس و آزادی شما ضربات پیاپی وارد کند؟ شخصی که شما را در جهان از بی حیثیت ترین مامورانی که فقط به خاطر داشتن حقوق گزاف به هر عمل زشتی دست می زنند، معرفی کرده است؟ آیا هر روز کشتار و ضرب و جرح آنهم به دست شما و یا کسانی که شما هیچ گونه حق اعتراضی بدانان نداشته باشید، با انسانیت سازگار است؟
شما به عذر ماموریت، برادران دینی خود را به گلوله نبندید که مسوولیت آن علاوه بر شاه با خود شما است، باید به حکم خداوند از فرمان ستمکاران سرپیچی کنید و با کشتن برادران خود، جهنم دنیا و آخرت را برای خود نخرید. ناله مادران و پدران داغدار و جوان از دست داده را با گوش دل بشنوید، اینان مادران خود شما هستند. آیا فکر کرده اید که با گلوله خود حداقل یک خانواده بزرگ را در درد و رنج بیحد قرار می دهید؟
اگر تا به حال هم دست به چنین اعمالی زده اید زودتر توبه کنید و خود را در صفوف لشگر حق قرار دهید، مطمئن باشید که پیروزی دنیا و آخرت از آن شما خواهد بود. شما ای صاحب منصبان مسلمان و آزاده ارتش ایران! دین خود را به اسلام و مسلمین ادا نمائید و بیش از این تن به ذلت ندهید.

شعار ضد شاهی را که شعار اسلام است زنده نگه دارید

باید تمام جناح های اسلامی از علمای اعلام و خطباء محترم و طلاب و دانشجویان و جوانان، فرزندان عزیزم و بازرگانان محترم و کارگران و دهقانان شریف و بیدار و تمام جبهه ها و احزاب سیاسی یکدل و یکجهت در آگاهی درجه داران ارتش و شهربانی و ژاندارمری کوشش کنند و برای سرنگونی این جانی بالذات آنان را به تشریک مساعی دعوت نمایند و ملت را از شر این ستمگر نجات دهند و مجال ندهند بیش از این زن و مرد، بزرگ و کوچک، پیر و جوان و کودک ما را به خاک و خون بکشد و اسلام را فدای شهوات خود کند.
من در این آخر عمر متواضعانه دست خود رابه طرف تمام گروه ها که برای برپایی اسلام و احکام آن که تنها راه سعادت و ضامن استقلال و آزادی ایران از استعمار نو و کهنه است کوشش و فداکاری می کنند دراز می کنم و از همه استمداد می نمایم. این شخص با کمال جدیت به محو آثار اسلام کمر بسته است و با حیله و دروغ می خواهد خود را طرفدار اسلام و ملت معرفی کند. اکنون که ملت شجاع ایران ایدهم الله تعالی بر حیله های او واقف شده و آگاهانه به پا خاسته است باید طبقات دانشمند از نویسندگان و گویندگان در هر لباس و شغلی که هستند دست در دست یکدیگر گذاشته با قلم و بیان جنایات بیشمار دستگاه را برای ملت بیدار ایران روشنتر کنند. باید طلاب و دانشجویان عزیز و شجاع سراسر ایران از هر فرصت استفاده کرده و شعار ضدشاهی را که شعار اسلام است زنده نگه دارند. باید دانشمندان و دانشجویان متعهد و مسؤول خارج کشور جنایات این عنصر خطرناک را هر چه بیشتر در خارج داخل نوشته و منتشر کنند و شخصیت های آزاده جهانی را در سراسر دنیا از ظلم و ستمی که به مردم ایران وارد می شود آگاه کنند و آنان را در کمک به ملت دلیر برای نجات ایران از

صحیفه نور جلد 2 صفحه 90

چنگال استعمار و استثمار جهانی بسیج نمایند.
باید جمیع طبقات از اختلافات جزئی دست کشیده و برای نجات خویش به پا خیزند و با هر وسیله ممکن در دفع این مفسد فی الارض اقدام کنند.
امروز سکوت در برابر این ستمگر و بی تفاوتی در برابر این جنایات برخلاف مصالح عالیه اسلام و مخالف سیره انبیاء عظام و ائمه اطهار علیهم السلام است امروز هر مطلبی که موجب انحراف ملت شریف از مسیر اصلی است شیطانی و با نقشه شیاطین طرح می شود.
اینجانب به اسلام و اولیای اسلام علیهم السلام و به عموم مسلمین بخصوص مؤمنین شیراز و اصفهان ایدهم الله تعالی و به بازماندگان عزیزان اسلام و جوانان متدین و برومند مسلمین تسلیت می دهم و خود را در غم آنان شریک می دانم. امید است که شهرستانهای دیگر ایران با اهالی محترم این دو شهرستان بزرگ همدردی نموده و خود را را در مصائب بزرگ آنان شریک بدانند.
والسلام علیکم و رحمة الله
روح الله الموسوی الخمینی