حِکم و مواعظ سودمند

نویسنده : خیرالله سلیم زاده

بسم الله الرحمن الرحیم

کتابی که پیش روی شماست گرانمایه پیامبر اکرم، خاتم الانبیاء (ص) خطاب به ابی ذر غفاری رضوان الله تعالی علیه - که یکی از اصحاب باوفا و پا برجای آن بزرگوار بوده است و حِکم و مواعظ سودمند و پند و اندرزهای بسیار مفید برای همه مسلمانان در آن نهفته است - مجدداً با ترجمه اش چاپ می شود. در این ترجمه از کتاب عین الحیاة علامه مجلسی، و از ترجمه دانشمند گرامی مستطاب آقای تجلیل تبریزی (زید عزه) کمک گرفته ام و اصل عربی این حدیث را به جهت صحت متن و مصونیت از اشتباه و غلط با چند کتاب از کتب معتبره علماء سلف و بزرگ شیعه امامیه اثناعشریه تطبیق و تصحیح نمودم و در موارد اختلاف در تعبیر عبارت اصل حدیث در این چند کتاب، نسخه بدلها را مابین دو پرانتز ذکر کرده ام ولی در ترجمه حدیث، جمله ها و کلماتی که مابین دو پرانتز قرار گرفته است غالباً برای توضیح است.
امید است که این جزوه مورد استفاده عموم مؤمنین و اهل دین و پیروان سیدالمرسلین و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین واقع گردد و همه از آن بهره های معنوی دنیایی و آخرتی برگیرند. ان شاء الله تعالی.
لازم به تذکر است که تجزیه این کلام نورانی که در ضمن 147 شماره ارائه گردیده از بعض نویسندگان است و مستند به اصل حدیث نمی باشد.
العبد خیرالله سلیم زاده

مقدمه حدیث

مرحوم شیخ طوسی در کتاب (امالی) جلد دوم چاپ نجف صفحه 138 - 152 و مرحوم شیخ طبرسی در کتاب (مکارم الاخلاق) چاپ بیرون صفحه 445 - 471 باب 12 فصل 5 و مرحوم ورام بن ابی فراس در کتاب (مجموعه ورام) چاپ ایران قم در سنه 1375 صفحه 273 - 284 و مرحوم مجلسی در کتاب (بحارالانوار) چاپ ایران جلد 77 صفحه 74 - 91 باب 4 حدیث 63 و در کتاب (عین الحیاة) (که همه اش از اول تا آخر شرح همین حدیث ابی ذر است) همه ابن بزرگان در این کتابهای خود مسنداً و مجموعه ورام مرسلاً از ابوذر غفاری (رضوان الله تعالی علیه) روایت کرده اند که ابوذر گفت من داخل شدم در اوائل یک روز در مسجد پس به جز پیامبر اکرم (ص) و علی (ع) که در کنار آن حضرت بودند، هیچ کس دیگری را در آنجا ندیدم، پس من خلوت مسجد مغتنم شمردم و عرض کردم یا رسول الله (ص) پدر و مادرم فدای تو باد، سفارشی به من بفرمایید که خدا مرا به آن سفارش نفع رساند.
پس آن حضرت فرمودند: (مطالبی را که ترجمه ظاهرش چنین است) تو را سفارش خواهم کرد و چه بسیار گرامی و پسندیده ای تو در نزد ما ای ابوذر تو از ما اهل بیت می باشی و همانا که من تو را به دستور و پندی (عظیم) سفارش می کنم پس تو آن را (در فکر و عمل خود) حفظ کن (نگهداری نما) که آن جامع (دربردارنده) همه راههای خیر (و خوبی نجات است) پس اگر تو آن را (در ذهن و در کار خود) حفظ کنی و (بدان عمل نمایی) برایت بهره ای عظیم (از رحمت الهی خیر دنیا و آخرت) خواهد بود.

1

یا اباذر: اعبدالله کانک تراه، فان کنت لاتراه فانه یراک.
ای ابوذر: خدا را چنان بندگی کن که گویا او را می بینی، پس اگر تو او را نمی بینی او تو می بیند.