فهرست کتاب


سوگنامه امام علی (علیه السلام) - 400 داستان از مصایب امام علی علیه السلام

عباس عزیزی

384- چگونگی زیارت مرقد علی (ع)

صفوان شتردار (جمال) گفت: در خدمت امام صادق (ع) به غری (نجف) رفتم و او می خواست به دیدار منصور برود، به من فرمود: ای صفوان، شتر را نگاهدار؟ زیرا این جا حرم جدم امیرالمؤمنین (ع) است؟
من نیز آن را نگاه داشتم، حضرت پیاده شد و غسل کرد و پیراهن تازه پوشید و به من فرمود: همان کار را انجام دادم، آن گاه فرمود: گام هایت را کوتاه کن و به زمین بنگر؟ زیرا هر گامی یکصد هزار حسنه دارد و یکصد هزار گناه را از بین می برد و یکصد هزار درجه تو را بالا می برد و یکصد هزار حاجتت روا می گردد و ثواب هر صدیق شهیدی که مرده یا کشته شده، برایت نوشته می شود.
آن گاه امام (ع) با پای برهنه راه رفت و من نیز به دنبال او می رفتم. و خدا را تسبیح و تقدیس می گفتیم، تا به قبری رسیدیم، امام (ع) در کنار آن ایستاد و به چپ و راست نگاه کرد، و خطی کشید و به من فرمود: تجسس کن؟ پس از آن اثر قبری نمایان گشت، و بعد اشکش سرازیر شد، و فرمود:
انا لله و انا الیه راجعون.
آن گاه این جملات را خواند:
سلام بر تو ای وصی نیکوکار و پاک، سلام بر و تو ای نبأعظیم، و سلام بر تو ای صدیق شهید، سلام بر تو ای خرسند پاکیزه، سلام بر تو ای وصی رسول خدا(ص)، سلام بر تو ای برگزیده حق، شهادت می دهم که تو حبیب خدا و از خاصان اویی، سلام بر تو ای ولی الله و جایگاه راز او و خزانه علم و پرده دار وحی خدا.
سپس خود را روی قبر شریف انداخت و فرمود: پدر و مادرم فدایت باد، ای امیرالمؤمنین (ع)، ای نور کامل خدا، گواهی می دهم که تو، از سوی خدا و پیامبرش (ص) دستور دین را ابلاغ نمودی و آن را محفوظ نگاه داشتی، و از حدود آن تجاوز نکردی و خدا را با خلوص کامل عبادت نمودی، تا مرگ تو را دریافت، درود خدا بر تو و بر ائمه پس از تو باد.
آن گاه امام (ع) دو رکعت نماز در کنار سر مبارک به جای آورد.
سپس فرمود: ای صفوان، هر کس علی (ع) را این چنین زیارت کند و این گونه بر او درود بفرستد، وقتی به نزد کسانش باز گردد، گناهانش آمرزیده می شود، و زحمتش مقبول می افتد، و ثواب زیارت فرشتگان مقرب، نیز برایش نوشته می شود، زیرا در هر شب هفتاد گروه از فرشتگان به زیارت او می آیند، پرسیدم: هر گروه چقدر است؟
فرمود: یکصد هزار، آن گاه بازگشت و در راه می فرمود: ای جد بزرگوار ای پاکیزه مطهر این را آخرین زیارت من قرار نده، و زیارت دوباره را روزیم کن، تا در کنارت بمانم و همراه تو و نیکان فرزندانت باشم، درود خدا و فرشتگان بر تو باد، ای سرورم.
سپس مقداری پول به من داد و اصحاب را در کوفه خبر کردم، و قبر مطهر را تعمیر کردیم.(454)

385- آثار نیک زیارت مرقد مطهر علی (ع)

امام صادق (ع) فرمود: هر که زیارت علی (ع) را ترک کند، خداوند به او توجه نمی کند، آیا زیارت نمی کنی کسی را (علی (ع)) که ملایکه و انبیاء به زیارتش می آیند، و علی (ع) بالاتر از همه ائمه (ع) است و ثواب اعمال همه آنان را دارد.
و فرمود: در هنگام دعای زایر امیرالمؤمنین (ع) درهای آسمان باز می شود.
و فرمود: در بیرون کوفه مرقدی است که هر کس آن را زیارت کند، اندوهش بر طرف می گردد و خداوند فرجش را می رساند.
برخی از شیعیان روایت کرده اند که در خدمت امام صادق(ع) نام امیرالمؤمنین(ع) برده شد، ابن مارد به امام (ع) گفت: ثواب زایر جدت چقدر است؟
فرمود: ای پسر مارد، هر کس جد مرا زیارت کند، و عارف به حق او باشد، خداوند هم برای هر قدمش ثواب یک حج و عمره مقبوله می نویسد، سوگند به خدا ای پسر مارد، خداوند قدمی را که در راه زیارت جدم (ع) برداشته شده، طعمه آتش نمی کند، چه سواره برود و چه پیاده.(455)

386- برابری پاداش زیارت امیرالمؤمنین (ع) با هفتاد حج

رسول خدا(ص) به امام علی (ع) فرمود: به خدا قسم در سرزمین عراق کشته می شوی و قبرت در همان جا خواهد بود.
از پیامبر (ص) پرسید: زیارت قبر من و آباد کردن آن، چه پاداشی دارد؟
فرمود: ای اباالحسن (ع) خداوند قبر تو و قبور فرزندان تو را بقعه ای از بقعه های بهشت می گرداند، و قلوب بندگان را به متمایل می سازد و در راه زیارت شما و آبادی قبرتان، سختی ها می بینند، و می خواهند با این کار به خدا نزدیک شوند و به پیامبر(ص) او محبت کنند، ای علی (ع) آنان مورد شفاعت من قرار می گیرند و در کنار حوض بر من وارد می شوند و در بهشت زایران من خواهند بود ای علی (ع) هر کس شما را زیارت کند، ثواب هفتاد حج می برد و هنگام بازگشت، چون کودکی که از مادر متولد می شود، از گناهان پاک می گردد، پس مژده باد تو و دوستان تو به نعمتها و روشنایی چشمی که کسی آن را ندیده و گوشی نشنیده و به دل کسی خطور نکرده، و کسانی از مردم، بر زایران شما خرده می گیرند، اینان بدترین امت منند و شفاعت مرا نخواهند دید و بر من در کنار حوض وار نمی شوند.(456)