فهرست کتاب


سوگنامه امام علی (علیه السلام) - 400 داستان از مصایب امام علی علیه السلام

عباس عزیزی

257- اخبار پیامبر از طول عمر علی

سلیم می گوید: ابوذر و سلمان و مقداد برایم نقل کردند، و سپس از علی (ع) شنیدم. آنان گفتند:
مردی بر علی بن ابی طالب (ع) فخر نمود. پیامبر (ص) به علی (ع) فرمود: ای علی، تو بر همه عرب فخر کن، که تو از نظر پسر عمو و پدر و برادر از همه بزرگوارتر هستی. تو خودت و نسبت و همسرت و فرزندانت و عمویت از همه بزرگوارترید. تو در تقدیم جان و مالت از همه بالاتر، و در بردباری از همه کامل تر، و در اسلام از همه پیش تر و از نظر علم از همه بالاتر هستی.
تو کتاب خدا را از همه بهتر قرائت می کنی و سنت های الهی را از همه بهتر می دانی. قلب تو در روز جنگ از همه شجاع تر، و دست تو بخشنده تر است. در دنیا از همه زاهدتر و در تلاش و کوشش از همه شدیدتر و در اخلاق از همه نیکوتر و در زبان از همه راستگوتری، و محبوب ترین مردم نزد خدا و من هستی.
تو بعد از من سی سال خواهی ماند، که خدا را عبادت می کنی و بر ظلم قریش صبر می نمایی، و آن گاه که یارانی یافتی در راه خدای عزوجل با آنان به جهاد بر می خیزی. برای تأویل قران با ناکثین و قاسطین و مارقین از این امت جنگ می نمایی همان طور که همراه با من برای تنزیل آن جنگیدی.
سپس به شهادت کشته می شودی، و محاسنت با خون سرت خضاب می شود. قاتل تو در کینه نسبت به خداوند و دوری از خدا و از من همچون پی کننده شتر (صالخ) و همچون قاتل یحیی بن زکریا و فرعون ذوالاوتاد (صاحب میخ ها) خواهد بود.(310)

258- درک فیض شهادت در آینده

در جنگ احد پس از آنکه آن همه رشادت های بی نظیر را انجام داد و هشتاد جراحت سنگین بر بدنش وارد شد و بدنش غرق در خون بود، پیامبر به او فرمود: کسی که در راه خدا متحمل سختی می شود، بر خداوند است که ثواب عظیم بر او کرامت نماید.
حضرت امیر (ع) با شنیدن این جملات گریست و عرض کرد: خدا را شکر می کنم که به شما پشت نکردم ولی ناراحتم که چرا به شهادت نرسیدم! پیامبر اکرم (ص) فرمود: انشاءالله بعد از این به فیض شهادت نیز نایل خواهی شد.(311)

259- آگاهی پیامبر از مدفن علی (ع)

روزی رسول اکرم (ص) به امیرالمؤمنین (ع) گفت: یا علی! حق تعالی محبت ما را بر آسمان ها و زمین عرضه کرد، پس اول مکانی که از آسمانها اجابت کرد آسمان هفتم بود، حق تعالی او را زینت داد به عرش و کرسی؛ بعد از آن آسمان چهارم اجابت نمود، آن را به ستاره ها تزیین کرد؛ سپس زمین حجاز اجابت نمود، آن را به خانه کعبه مزین گردانید؛ بعد از آن زمین شام اجابت کرد، آن را به بیت المقدس زینت داد؛ پس از آن زمین اجابت نمود، آن را به قبر من مشرف گردانید، سپس زمین کوفه اجابت کرد، آن را به قبر تو شرف داد یا علی.
پس حضرت امیرالمؤمنین (ع) گفت: یا رسول الله آیا من در کوفه عراق مدفون خواهم شد؟ فرمود: بلی یا علی، شهید خواهی شد در بیرون کوفه و مدفون خواهی گردید در مابین غریین در مابین تل های سفید، تو را بدبخت ترین مرد از این امت عبدالرحمن بن ملجم می کشد، پس سوگند یاد می کنم به حق آن خداوندی که مرا به پیغمبری فرستاده است که پی کننده ناقه صالح نزد حق تعالی گناهانش از او بیشتر نیست. (312)