فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

رعایت حقوق دیگران

حضرت امام (ره) به حقوق دیگران احترام می گذاشتند و خود را ملزم به رعایت آن می کردند. در طول سال هایی که ایشان در نجف اشرف بودند و شب ها به زیارت مرقد مطهر حضرت علی (علیه السلام) می رفتند، مواظب بودند تا حقوق دیگران پایمال نشود. من در آن مدتی که به زیارت عتبات عالیات مشرف شده و توفیق زیارت حضرت امام (ره) را پیدا کرده بودم، شاهد و ناظر بودم قبل از اینکه امام وارد حرم حضرت علی (علیه السلام) شوند یکی از برادران روحانی را می فرستادند تا جایی را در قسمت بالای سر حرم برای حضرت امام بگیرند که در حین ورود، به کسی تحمیل نشود و خدای ناکرده حق کسی پایمال نشود و کسی از جای خود بلند نشود تا امام به جای ایشان بنشیند.
حجت الاسلام سید رضا مدرسی واعظ کیهان ش 17251

پول را به صاحبش برگردانید

به اتفاق همسرم و پسر کوچک برای اولین بار وارد حرم مطهر حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) در نجف اشرف شده بودیم. چند روزی بیشتر از شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی نگذشته بود که برای قرائت فاتحه به بقعه ای که او را در آن دفن کرده بودند، رفتیم، ما نشسته بودیم، فاتحه خواندیم و گریه می کردیم که ناگهان، بچه درب بقعه را به شدت به هم کوبید و شیشه درب شکست و روی سر او ریخت، اما هیچ صدمه ای ندید. بعد از آن ما رفتیم و موضوع را به یکی از خادمین گفتم و مبلغ یک دینار به او دادم تا شیشه درب را عوض کند.
اما وقتی حضرت امام آمدند و علت شکسته شدن شیشه را پرسیده بودند، فرمودند: من خودم هزینه آن را می پردازم و پول را به صاحبش برگردانید.
سید ناصر میره ای کیهان ش 17047

به گزارشها اکتفا نکنید

در اوایل ورود به نجف، شبی که (امام) به بازدید آیت الله حکیم رفتند، طلاب ایشان را همراهی کردند. در آن بازدید امام به آقای حکیم پیشنهاد کردند که:
خوب است یک سفر به ایران تشریف ببرید که هم زیارتی است و هم اوضاع را از نزدیک می بینید و تنها به گزارشها اکتفا نکنید.
آیت الله عمید زنجانی کیهان ش 17245