فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

کنار صندلی امام

وقتی امام از زندان آزاد شدند مردم یک شور و عشق و علاقه خاصی از خود نشان دادند و ارادتی از سر اخلاص نسبت به امام ابراز داشتند. مردم به زیارت حضرت امام (ره) می رفتند و من هم از روی کنجکاوی، بعد از کلاس درس به دیدار امام می رفتم و بر دست ایشان بوسه می زدم و نماز مغرب و عشاء را به امامت امام (ره) می خواندم. روزی به خاطر زیادی جمعیت و فشار آنان مانده بودم که با صدای بلند گفتم: برای سلامتی آقای خمینی صلوات. بعد یک نفر از لابلای جمعیت مثل این که معجزه ای شده باشد، زیر بغل های من را گرفت و مرا در کنار صندلی امام برد و من موفق شدم که بر دست ایشان بوسه بزنم و هیچ مشکلی به خاطر ازدحام جمعیت برایم پیش نیامد.
محمد حسین شکارچی کیهان ش 17242

همه اسلام شناس شده اند

امام تا اواخر عمر گاهی جمله ای می گفتند که با همه مهابت ایشان، صدای خنده و شادی عموم بلند می شد.
در یکی از سخنرانی ها که به مناسبت مبعث با حضور گروه زیادی از مقامات کشوری و مردم برگزار شده بود درباره اسلام شناسی سران استکبار، آمریکایی ها، اسرائیلی ها و غیره فرمودند:
همه اسلام شناس شده اند، چنان درباره مسایل اسلامی اظهار نظر می کنند که من می ترسم در آینده بر عروة الوثقی حاشیه بنویسند!
با این مزاح حضرت امام (ره)، صدای غریو خنده حضار بلند شد.
حجت الاسلام علی دوانی کیهان ش 17233

رعایت حقوق دیگران

حضرت امام (ره) به حقوق دیگران احترام می گذاشتند و خود را ملزم به رعایت آن می کردند. در طول سال هایی که ایشان در نجف اشرف بودند و شب ها به زیارت مرقد مطهر حضرت علی (علیه السلام) می رفتند، مواظب بودند تا حقوق دیگران پایمال نشود. من در آن مدتی که به زیارت عتبات عالیات مشرف شده و توفیق زیارت حضرت امام (ره) را پیدا کرده بودم، شاهد و ناظر بودم قبل از اینکه امام وارد حرم حضرت علی (علیه السلام) شوند یکی از برادران روحانی را می فرستادند تا جایی را در قسمت بالای سر حرم برای حضرت امام بگیرند که در حین ورود، به کسی تحمیل نشود و خدای ناکرده حق کسی پایمال نشود و کسی از جای خود بلند نشود تا امام به جای ایشان بنشیند.
حجت الاسلام سید رضا مدرسی واعظ کیهان ش 17251