فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

استخاره

به یاد ندارم که امام ره در مورد کارهای شخصی شان استخاره کرده باشند. روزی رفقای نجف از ایشان درخواست کردند که درس اصول را شروع کنند اما ایشان موافقت نمی کردند.
یکی از رفقا عرض کرد: آقا! استخاره بفرمایید. اگر خوب آمد درس را شروع کنید. ایشان در جواب فرمودند: استخاره چیست؟ من باید حال خودم را ملاحظه کنم که می توانم بپذیرم یا نه.
آیت الله محمد حسن قدیری کیهان ش 17087

آبروی کسی را نبر!

آقا حدود 10 ماه در بورسای ترکیه که در آن زمان یک منطقه خوش آب و هوایی بود در تبعید بسر بردند. پس از چهار ماه تلاش توانستم با زحمات زیادی، موفق شوم تا خود را به ترکیه برسانم و در بورسا خدمت حضرت امام شرفیاب شوم. البته ملاقات امام ممنوع بود و من حدود پنج، شش ساعت پشت در منزل امام ماندم و در نهایت با تمنا و تقاضا موفق به دیدار امام شدم. دو ساعتی را خدمت ایشان بودم، هنگام خداحافظی از ایشان خواستم تا مرا نصیحت و راهنمایی کنند که در طول زندگی برایم مفید باشد، امام فرمود: حاج شاطر! نصیحتی که می کنم، جلو ظالم بایست و سعی کن آبروی کسی را بی جهت از بین نبری که خدا دیر می گذرد، آبروی بنده خدا محترم است.
امام دیگر به من نفرمود که آن انسان مسلمان باشد یا غیر مسلمان، بلکه فرمودند: آبروی کسی را بی جهت نبری.
علی ایران پور کیهان ش 17288

سعی کنید علم را به قلبتان بفرستید

توصیه امام این بود که: اگر علم یاد می گیرید، سعی کنید بعد از اینکه با مبانی عقلی هماهنگش کردید، آن را به قلب بدهید وقتی به قلب رفت، کارساز خواهد بود. این علم است که شما را حرکت می دهد. شما وقتی علوم را به قلب نفرستید و فقط یاد بگیرید، صندوقچه ای می شود که محفوظات را مانند یک کتابخانه در آن جمع کرده اید و این علم حجاب می شود.
برداشتهایی از سیره امام خمینی، ج 1، ص 55