فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

من؟ من از مبارزه دست بکشم؟

وقتی اسدالله علم نخست وزیر وقت در موضوع انجمن های ایالتی و ولایتی که شاه آن را به او ارجاع داده بود دفع الوقت می کرد من یک شب در بیرونی منزل امام به همراه بعضی از رفقا به ایشان عرض کردم: آقا این علم دفع الوقت می کند. ایشان فرمودند: حالا همین یک هفته است جملاتی به این معنا تکرار شد و من یکدفعه گفتم درد ما این است که ما شنیده ایم عواملی درصدد هستند که شما را از مبارزه منصرف کنند این جمله من گویی امام را آتش زد که فرمود: من؟ من از مبارزه دست بکشم؟ والله علم را از مملکت بیرون می کنم.
آیت الله محمد علی گرامی به نقل از مجله اندیشه حکومت ش 5

به خاطر عدم لیاقت به او سهم امام نمی دهم

مرحوم حاج آقا مصطفی برای من نقل کرد که: من یک روزی برای یک طلبه ای خدمت امام وساطت کردم که پولی گرفته و به او بدهم.
امام به وساطت من ترتیب اثر ندادند. مرتبه دوم وساطت کردم. باز هم ترتیب اثر ندادند و این برایم تعجب آور بود.
مرتبه سوم که وساطت کردم امام گفتند: مصطفی! این کمد و این گنجه ای که پولها در آن است. این هم کلید اینها. من کلید را در اختیار تو می گذارم هر چه پول می خواهی بردار و به این طلبه بده مانعی ندارد بشرط آنکه، جهنمش را باید خودت بروی! من دیگر حاضر نیستم به این طلبه روی عدم لیاقتی که در او وجود دارد، پول سهم امام بدهم.
آیت الله لنکرانی کیهان ش 16943

روی پشت بام منزل رفتند و...

حضرت امام (ره) در دورانی که در نجف اشرف بسر می بردند با اخلاص و اعتقاد زیادی خود را مقید به زیارت مرقد منور حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) کرده بودند به طوری که هر شب رأس ساعت نه به زیارت می رفتند.
مرحوم حجة الاسلام حاج احمد آقا نقل می کردند: زمانی به خاطر ناآرام بودن نجف بر ضد حکومت بعثی عراق، در این شهر حکومت نظامی اعلام شده بود، شبی من حضرت امام را ندیدم، ترسیدم. بعد متوجه شدم امام در همان ساعت مقرر به بالای پشت بام رفته اند و رو به حرم مطهر حضرت امیر مومنان علی (علیه السلام) نشسته اند و مشغول خواندن زیارت نامه و عرض ادب و اخلاص به ساحت مقدس مولای متقیان علی (علیه السلام) هستند.
حجت الاسلام سید رضا مدرسی واعظ کیهان ش 17249