فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

شهدای محراب قبل از شهادت با امام دیدار داشتند

یادم می آید قبل از این که آیت الله دستغیب به شهادت برسند، خدمت حضرت امام (ره) رسیدند، من چهره ایشان را بسیار نورانی دیدم. امام به ایشان احترام زیادی گذاشتند و در کنار او نشستند و دقایقی با هم صحبت کردند و بعد رفتند که دو، سه روز بعد خبر شهادت ایشان را دادند.
شهید آیت الله صدوقی هم روز پنج شنبه، یعنی یک روز قبل از شهادتشان خدمت حضرت امام رسیدند و من دیدم واقعا نور از چهره ایشان می بارید، امام (ره) به ایشان هم احترام گذاشتند. آیت الله صدوقی کنار امام نشستند و با حضرت امام (ره) صحبت کردند و بعد با امام خداحافظی کردند و رفتند، روز جمعه خبر شهادت ایشان را به حضرت امام (ره) دادند.
عیسی جعفری کیهان ش 16971

رعایت احترام به شهدا

یک جهت را من از کسی غیر از امام ندیدم. امام هم در نجف و هم در کربلا مراعات این مسئله را می کردند و آن هم این بود که چون در پائین قبر امام حسین (علیه السلام) قبر حضرت علی اکبر (علیه السلام) است امام پائین پای امام حسین و روی قبر حضرت علی اکبر (علیه السلام) نمی رفتند. یکبار هم نرفتند. بلکه از طرف بالای سر امام حسین (علیه السلام) می آمدند زیارت می کردند و از همانطرف هم برمی گشتند و دیگر به پائین پای حضرت نمی رفتند و دور نمی زدند.
در زیارت امام علی (علیه السلام) و نجف هم که احتمالا سر مقدس امام حسین (علیه السلام) بالای سر مطهر حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) دفن است. لذا امام بالای سر امام علی (علیه السلام) نمی رفتند.
حجت الاسلام عبدالعلی قرهی کیهان ش 16993

فقرا