فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

مرا به حال خود بگذارید

امام در بعضی از سالها، تابستان به محلات تشریف می آوردند. تابستان سال 1325 که به محلات آمدند علمای شهر که به امام اخلاص داشتند از ایشان درخواست کردند که مسجدی در اختیارشان بگذارند تا مردم (بعنوان امام جماعت) از وجودشان بهره ببرند. ایشان فرمودند: مرا به حال خود بگذارید و به کار خودتان مشغول باشید و نپذیرفتند.
حجت الاسلام سروش محلاتی کیهان ش 16659

دوری از غرور

امام هیچ وقت عکس العمل منفی نسبت به حرف خوب نداشتند. حرف همه را گوش می کردند و اگر خوب بود عمل می کردند و اگر خوب نبود به آن اعتنایی نمی کردند.
ایشان هیچگونه غرور علمی هم نداشت. در درس و بحث دائماً می فرمودند: احتمال دارد این طور باشد، احتمال دارد آن طور باشد.
حجت الاسلام سجادی اصفهانی کیهان ش 17322

از تشییع جنازه صرفنظر کردم

آیت الله العظمی بروجردی که مرحوم شدند، همه مردم درصدد این امر بودند که ببینند چه کسی مرجع تقلید خواهد شد. ما شاگردان امام که به همه چیز ایشان اعتقاد داشتیم و امام را از نظر علمی هم ممتاز می دانستیم، میل داشتیم که ایشان را بعد از مرحوم آقای بروجردی به عنوان مرجع تقلید معرفی کنیم. برای برخی از ما به ویژه شدت تقوای ایشان بسیار جاذبه داشت.
باری، پس از فوت مرحوم آقای بروجردی بر آن شدیم که در تشییع بفهمانیم که عده کثیری از طلبه های حوزه، طرفدار زعامت و مرجعیت امامند. اغلب شاگردان مترصد بودند در تشییع جنازه هر جا که امام باشند، اطراف ایشان بگردند و صلوات و سلامی راه بیندازند. به این ترتیب هم ارادت قلبی خودشان را به امام ابراز کنند و هم ایشان را به مردم معرفی کنند. اما متاسفانه هر چه در تشییع جنازه بدنبال امام گشتیم، ایشان را نیافتیم. پس از چند روز معلوم شد که ایشان اصلا در مراسم شرکت نکرده بودند. به همین دلیل، چند روز بعد در محضر امام، از طرف یکی از مدرسان حوزه نسبت به یکی از دوستان امام، مسئله ای مطرح شد. آن آقا شکایت کردند: اینها به خاطر تجلیل از شما نسبت به من توهین کرده اند و جسارت روا داشته اند. امام خمینی قدس سره، در پاسخ فرمودند: من راضی نیستم کسانی که به من علاقه مند هستند، علاقه شان از قلب تجاوز کند و آن را ابراز دارند. هر کس که به من علاقه دارد، بگذارد در همان محدوده قلب بماند. کسی برای ریاست من حتی یک وجب هم قدم برندارد. بعد این جمله را فرمودند: من که به تشییع جنازه آقای بروجردی نیامدم، برای این نبود که کسالتم آن قدر شدید بود که نمی توانستم در مراسم شرکت کنم؛ نیامدنم برای این بود که دیدم تشییع جنازه تبعاتی دارد. آن جا مسائلی مطرح خواهد شد و من برای آن که از آن مسائل دور بمانم و کنار باشم، از تشییع جنازه صرف نظر کردم.
حجت الاسلام محمد مهدی ربانی املشی کیهان ش 16699