فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

سکوت

امام معمولا در مجالس سکوت اختیار می کردند، مگر موقعی که کسی از ایشان چیزی می پرسید. بر خلاف بعضی که وقتی کسی خدمتشان می رسد، شروع می کنند به صحبت کردن که بله نظریه من چنین و چنان است، امام ساکت می نشستند، اگر کسی چیزی می پرسید، جواب می دادند، آن هم جوابهای حساب شده.
حجت الاسلام احمد صابری همدانی - پا به پای آفتاب - ج 3 - ص 271

عکس العمل نشان ندهید

در دوران تظاهرات وقتی امام متوجه شدند که دشمن می خواهد از راه پاره کردن عکس ایشان در بین مردم ایجاد فتنه و آشوب کند و از اینکار سوء استفاده کند دستور دادند: عکس مرا نیاورید و یا اگر عکس مرا پاره کردند و یا به من اهانت کردند راضی نیستم عکس العمل نشان دهید.
حجت الاسلام انصاری کرمانی کیهان ش 17226

همه ما طلبه ایم

امام آن موقع که در مدرسه فیضیه تدریس داشتند، طلبه ها به درس ایشان می آمدند. یک روزی هنگام درس امام بود مشاهده کردیم که ایشان وارد مدرسه شدند و بلافاصله برگشتند ما تعجب کردیم که چرا ایشان درس نگفتند؟ بعدا معلوم شد که ایشان وقتی وارد مدرسه شدند دیدند چند تا طلبه در آنجا در حال درس و بحث هستند وقتی که از حضرت امام سوال کردیم که چرا درس نگفتید و برگشتید؟ فرمودند ما با آنها چه فرقی داریم! همه ما طلبه ایم ما می خواستیم درس بگوئیم آنها زودتر از ما آمدند حق آنهاست که امروز در آنجا مشغول درس و بحث باشند. فردا ما می آئیم اگر آنها باز هم بودند درس نخواهیم گفت.
آیت الله فاضل لنکرانی کیهان ش 16582