فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

متواضعانه

سال 1333 شمسی که در منزل حضرت آیت الله العظمی بروجردی (ره) در ایام فاطمیه مجلس عزا اقامه می شد، امام را می دیدم که در میان طلاب متوسط کمی دورتر از مرحوم بروجردی بسیار فروتن و مؤدب جلوس می فرمودند. در این مجلس مرحوم تربتی منبر می رفت. در طول این مدتی که به مجلس می رفتیم، می دیدیم از آغاز تا پایان مجلس امام دو زانو و بسیار مودب نشسته بودند و به روضه گوش می دادند و این برای من عجیب می نمود که چرا ایشان نزدیک مرحوم بروجردی جلوس نمی فرمودند و همچون یک مستمع عادی در میان طلاب جوان با آن همه حرمت و قداستی که در حوزه داشتند، متواضعانه در این مجلس با طلاب گمنام همنشین بودند.
حجت الاسلام سید محمد باقر حجتی - روزنامه جمهوری اسلامی - خرداد 70

سکوت

امام معمولا در مجالس سکوت اختیار می کردند، مگر موقعی که کسی از ایشان چیزی می پرسید. بر خلاف بعضی که وقتی کسی خدمتشان می رسد، شروع می کنند به صحبت کردن که بله نظریه من چنین و چنان است، امام ساکت می نشستند، اگر کسی چیزی می پرسید، جواب می دادند، آن هم جوابهای حساب شده.
حجت الاسلام احمد صابری همدانی - پا به پای آفتاب - ج 3 - ص 271

عکس العمل نشان ندهید

در دوران تظاهرات وقتی امام متوجه شدند که دشمن می خواهد از راه پاره کردن عکس ایشان در بین مردم ایجاد فتنه و آشوب کند و از اینکار سوء استفاده کند دستور دادند: عکس مرا نیاورید و یا اگر عکس مرا پاره کردند و یا به من اهانت کردند راضی نیستم عکس العمل نشان دهید.
حجت الاسلام انصاری کرمانی کیهان ش 17226