فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

به غذاها دست نزدند

تابستانی را خانوادگی به همراهی مادر بزرگ (مادر همسر امام) به مشهد رفته بودیم. یادم می آید ماه رمضان بود و روزی یکی از فامیلهای مادر بزرگ که در آستان قدس رضوی سمت و مسئولیتی داشت، پیغام فرستاده بود که امشب از مهمانخانه حضرت برای شما شام و افطاری فرستاده می شود، نزدیکی های افطار چند نفر از خدمه آنجا با طبق هایی از انواع غذا و میوه جات روی سر، یا الله، یا الله گویان وارد شده و طبق ها را کف حیاط چیدند و رفتند. این شیوه رفتار برای ما که بچه بودیم تازگی داشت و جالب می نمود. سفره مفصل افطاری و غذاهای جورواجور آن نیز تقریبا باعث خوشحالی بچه ها بود.
حضرت امام هم مثل بقیه کنار سفره نشستند اما بر خلاف دیگران، به غیر از نان و پنیر و چای به هیچ کدام از آن غذاها دست نزدند و مادامی که سر سفره بودند سر خود را بالا نگرفته و در این باره به دیگران هم چیزی نگفتند. البته الان می شود گفت به نظر می رسید که شاید شبهه و احتیاط داشتند ولی ما همگی از اینکه آقا از آن غذا نخوردند بسیار ناراحت شدیم.
فریده مصطفوی کیهان ش 16845

پرهیز از تجملات

ایشان از تجملات در زندگی به گونه ای پرهیز و از تبذیر و اسراف در غذا و لباس دوری می کردند که ساده زیستی برای ایشان واقعا ملکه شده بود و در عین حال به نظافت و پاکیزگی اهمیت فوق العاده ای می دادند و این بهترین الگو برای زندگی همه اطرافیان بود.
سرهنگ حسین سلیمانی کیهان ش 16925

این همه پرتقال برای چیست؟

روزی من در نوفل لوشاتو به علت ارزانی دو کیلو پرتقال خریدم و چون هوا خنک بود فکر کردم تا سه چهار روز پرتقال خواهیم داشت.
امام با دیدن پرتقال ها فرمودند: این همه پرتقال برای چیست؟ من برای این که کار خودم را توجیه کنم عرض کردم: پرتقال ارزان بود برای چند روز این قدر خریدم. ایشان فرمودند: شما مرتکب دو گناه شدید.
یک گناه برای این که ما نیاز به این همه پرتقال نداشتیم و دیگر اینکه شاید امروز در نوفل لوشاتو کسانی باشند که تا به حال به علت گران بودن پرتقال نتوانسته اند آن را تهیه کنند و شاید با ارزان شدن آن می توانستند تهیه کنند در حالی که شما این مقدار پرتقال را برای سه چهار روز خریده اید ببرید مقداری از آن را پس بدهید گفتم: پس دادن آنها ممکن نیست.
فرمودند: باید راهی پیدا کرد. عرض کردم: چه کاری می توانم بکنم. فرمودند: پرتقال ها را پوست بکنید و به افرادی بدهید که تا حالا پرتقال نخورده اند شاید از این طریق خداوند از سر گناه شما بگذرد.
سرکار خانم دباغ - شاهد بانوان - ش 149 کیهان ش 16642