فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

اسراف در حج

امام در ملاقاتی که با مسئولان برگزاری حج داشتند خطاب به آنها فرمودند:
صرفه جویی در حج به مقدار کافی صورت نمی گیرد و اسراف می شود. سرپرست کاروانها سعی کنند اسرافی صورت نگیرد. نباید مسئله اسراف وجود داشته باشد.
حجت الاسلام امام جمارانی کیهان ش 17024

دوری از اسراف

امام در مورد اسراف نکردن خیلی تأکید می کردند. مثلا می گفتند یک دستمال کاغذی را اگر می شود علاوه بر یک بار دوباره مصرف کرد دور نیندازید و لیوان آب را تا حدی پر کنید که می توانید بخورید.
یکی از نوه های امام کیهان ش 17093

به غذاها دست نزدند

تابستانی را خانوادگی به همراهی مادر بزرگ (مادر همسر امام) به مشهد رفته بودیم. یادم می آید ماه رمضان بود و روزی یکی از فامیلهای مادر بزرگ که در آستان قدس رضوی سمت و مسئولیتی داشت، پیغام فرستاده بود که امشب از مهمانخانه حضرت برای شما شام و افطاری فرستاده می شود، نزدیکی های افطار چند نفر از خدمه آنجا با طبق هایی از انواع غذا و میوه جات روی سر، یا الله، یا الله گویان وارد شده و طبق ها را کف حیاط چیدند و رفتند. این شیوه رفتار برای ما که بچه بودیم تازگی داشت و جالب می نمود. سفره مفصل افطاری و غذاهای جورواجور آن نیز تقریبا باعث خوشحالی بچه ها بود.
حضرت امام هم مثل بقیه کنار سفره نشستند اما بر خلاف دیگران، به غیر از نان و پنیر و چای به هیچ کدام از آن غذاها دست نزدند و مادامی که سر سفره بودند سر خود را بالا نگرفته و در این باره به دیگران هم چیزی نگفتند. البته الان می شود گفت به نظر می رسید که شاید شبهه و احتیاط داشتند ولی ما همگی از اینکه آقا از آن غذا نخوردند بسیار ناراحت شدیم.
فریده مصطفوی کیهان ش 16845