فهرست کتاب


حدیث نور (خاطراتی از زندگانی حضرت امام خمینی (ره))

ابراهیم رستمی‏

عیدی پربرکت

آقا وقتی بعد از پیروزی انقلاب به قم بازگشتند، هفته ای دو، سه روز به منزل دامادشان مرحوم حاج آقا اشرفی تشریف می بردند، ما چون در نزدیکی منزل مرحوم آقای اشراقی زندگی می کردیم، از رفت و آمد آقا باخبر می شدیم در یکی از ایام نزدیک عید نوروز، آقا هنگام عبور از کوچه، به چند خانمی که در کوچه بودند، از جمله خانم من هر کدام نفری پانصد تومان عیدی دادند.
هر چند در آن زمان مبلغ مذکور، زیاد بود، اما آن پول علاوه بر ارزش ریالی، در خانه ما یک برکت معنوی آورد که من هنوز این برکت و این تحولی که در منزل ما بوجود آمده را مرهون لطف و عنایت حضرت امام (ره) می دانم.
حسن ابوالقاسمی کیهان ش 16990

شما بروید کشت کنید

عده ای از دوستان قمی، خدمت حضرت امام رسیده و به مناسبتی به ایشان گفته بودند: زمینهای جاده کاشان کویری است و نمی شود در آن کشت و زراعت کرد و امام به آنان فرموده بود. شما بروید کشت کنید. آنها رفته بودند و مشغول کشاورزی شدند و محصول خوبی هم به دست آمده بود. روزی به اتفاق چند نفر از آنان به جماران رفتیم و مقداری میوه و یک مقداری گندم که محصول آن زمین بود، داخل منزل امام گذاشتیم. و حضرت امام تشریف آوردند کنار درب منزل، من به دست امام بوسه زدم. بعد از سلام و علیک، یکی از همراهان به حضرت امام گفت: آقا این محصول همان زمین هاست. امام دستی زیر گندمها بردند و دستشان را بالا آوردند و فرمودند: خدا به شما برکت دهد.
دوستان هر کدام مشتی از آن گندم ها را که داخل یک کیسه پلاستیکی بود برداشتند و در جیب خود ریختند تا به عنوان تبرک با گندمهایی که قرار است به عنوان بذر از آن استفاده کنند، مخلوط نمایند، این کار را کردند و سال بعد همان دوستان اظهار داشتند که به برکت همان گندم ها امسال دو برابر سال گذشته برداشت محصول کرده ایم.
عباس صیادی کیهان ش 16979

شما حضرت امیر (علیه السلام) را به نیابت... زیارت کنید

یکروز در نجف آقای حاج شیخ عبدالعلی قرهی، حقیر را در شارع الرسول ملاقات کردند و پاکتی بمن دادند و گفتند: از طرف آقاست.
پاکت را گشودم در آن مبلغ ده یا پانزده دینار بود که (امام) به خط مبارکشان نوشته بودند:
شما حضرت امیر (علیه السلام) را به نیابت حضرت ابوالفضل (علیه السلام) زیارت کنید. اینکار امام، هم جنبه تعلیم داشت و هم تربیت و هم کمک. با اینکه من از ایشان تقاضای مالی نداشتم.
حجت الاسلام ابراهیم غضنفری کیهان ش 17274