فهرست کتاب


سیمای کارگزاران علیّ بن ابی طالب امیرالمؤمنین (ع) جلد اول

علی اکبر ذاکری

پیشگفتار

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
دفاع از اسلام و نظام اسلامی ایران و پاسخگویی به شبهاتی که از طرف دشمنان اسلام و یا افراد مغرض و احیاناً اشخاص ناآگاه و یا فریب خورده القاء می شود؛ وظیفه ای است الهی اسلامی. حفظ نظام اسلامی و پاسداری از دستآوردهای آن بر همگان فرض و لازم است.

تردید در اسلامیت نظام

یکی از شبهاتی که از اوائل پیروزی انقلاب اسلامی مطرح بود و از طرف برخی از نیروهای مذهبی نیز، عنوان می گردید و هنوز ممکن است برای عدّه ای مطرح باشد؛ این بود که، چون ما توان پیاده کردن دستورات اسلام را نداریم و نمی توانیم نظام و حکومتی صددرصد مطابق قوانین اسلام تأسیس نمائیم، تشکیل حکومتی با عنوان حکومت اسلامی، در این زمان غیر ممکن و اشتباه است. و بدین گونه استدلال می شد تشکیل حکومت اسلامی بدون اجرای تمام قوانین الهی، اساس اسلام را در معرض خطر قرار می دهد، در زمان طاغوت اگر کارهای خلاف انجام می شد به نام طاغوت و نظام فاسد طاغوتی تمام می شد و اسلام به عنوان دینی مقدّس باقی می ماند.
امّا در این زمان بی توجهی به اسلام و قوانین آن و انجام کارهای خلاف در اجتماع، اصل اسلام را زیر سؤال می برد و باعث بی اعتمادی مردم به این دین می گردد. هدف اصلی از طرح این قبیل اشکالات تخطئه انقلاب و بی اعتبار کردن نظام جمهوری اسلامی بود و تأکید بر این موضوع که نام و عنوانی در فرهنگ سیاسی به نام حکومت اسلامی مطرح نشود و تشکیل حکومت اسلامی را مخصوص دوران ظهور امام زمان(ع) می دانستند.
مستند این گروه در واقع دو مطلب بود.

1- اسلامی نبودن برخی از امور در نظام؟!

آنان برخی از نابسامانیها و اشکالاتی را که ناشی از مسائل غیر اسلامی در عرصه ایران است و از بقایای حکومتهای فاسد سابق و فرهنگ گذشته بود، دلیل موجهی برای تضعیف نظام دانسته و در حقانیّت نظام اسلامی تردید می کردند و بر این شبیه خود اصرار می ورزیدند.
حرکت در مسیر اسلام
در پاسخ به این اشکال باید گفت: «حرکت در مسیر اسلام» ملاک مشروعیّت نظام و بدیهی است، که تحقیق تمام آرمانها و ارزشهای اسلامی با توجّه به دشواریهائی که وجود دارد به آسانی و در مدّتی کوتاه ممکن نمی باشد و در این باره امام، رضوان اللّه تعالی علیه، می فرماید:
«این جانب هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل می شود و اشخاص از روی جهات و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمی کنند. لکن عرض می کنم که قوه مقنّنه و قضائیّه و اجرائیه با زحمات جانفرسا، کوشش در اسلامی کردن این کشور می کنند...»
مسلم است کشوری که تحت نفوذ حکومت شاهنشاهی بوده و افکار و عقاید غیر اسلامی و فرهنگ غربی بر آن حکومت داشته، به آسانی در مسیر صحیح اسلامی قرار نگیرد و تمام افراد جامعه طاغوت زده آمادگی پذیرش اجرای قوانین اسلامی را نداشته باشند.