فهرست کتاب


داستان دوستان جلد 2

محمد محمدی اشتهاردی‏

«14» سمیه نخستین بانوی شهید اسلام

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
سمیه کنیز ابو جهل بود، او حقانیت اسلام را در یافت، و در همان آغاز بعثت، قبول اسلام کرد، ابوجهل آنقدر به او تازیانه زد که از اسلام برگردد، او همچنان استوار و راسخ در عقیده اسلام باقی ماند.
ابوجهل روزی او را بقدری زد که او بی هوش به زمین افتاد، پس از مدتی به هوش آمد، ولی گفت:«آئین من همان آئین محمّد (ص) است). وقتی که ابوجهل با سرسخت ترین شکنجه ها نتوانست سمیه را از آئین حق باز دارد، تصمیم گرفت او را به قتل برساند.
او را کنار خانه کعبه آورد، مشرکان مکه اجتماع کردند، در برابر مردم به او گفت: «دو راه در پیش داری 1- برگشتن از اسلام 2- کشتن، ولی سمیه حاضر نشد از دین اسلام باز گردد.
ابوجهل در حضور مردم نیزه خود را به شدّت درسینه «سمیه» فرو کرد که از پشتش بیرون آمد، و به این ترتیب به شهادت رسید و به نقل دیگر «به دستور ابوجهل، دو شتر آوردند و هر پای او را به یک شتر بستند، و شترها را برخلاف هم راندند و آن بانوی شجاع دو شقّه شد و به شهادت رسید». شوهرش یاسر قبلا به شهادت رسیده بود، فرزند او عمّار یاسر است که در جنگ صفین شهید شد.

«15» گفتگوی موسی(ع) و ابلیس

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
نقل شده: حضرت موسی(ع) در مجلسی نشسته بود ناگهان ابلیس به محضر آن حضرت رسید، درحالی که کلاه رنگارنگ درازی بر سر داشت، وقتی نزدیک شد از روی احترام، کلاه خود را از سر برداشت و سپس به سر گذاشت وگفت: السّلام علیک.
موسی (ع) فرمود: تو کیستی ؟، او جواب داد:«من ابلیس هستم».
موسی - خدا تو را بکشد، برای چه به اینجا آمده ای؟
ابلیس - آمده ام بخاطر مقام ارجمندی که در پیش گاه خدا داری بر تو سلام کنم.
موسی - با این کلاه رنگارنگ چه می کنی؟
ابلیس - با این کلاه، دلهای فرزندان آدم(ع) را آلوده و منحرف می کنم (وقتی آنها به زرق و برق دنیا که نمودارش در این کلاه وجود دارد، دل بستند، براحتی از صراط حق، منحرف خواهند شد).
موسی - چه کاری است که اگر انسان انجام دهد، تو بر او چیره می شوی؟
ابلیس - همگامی که انسان خود بین باشد و عملش را زیاد بشمرد، و گناهانش را فراموش کند ( بر او چیره می گردم) و تو را از سه خصلت بر حذر میدارم 1- با زن نامحرم خلوت نکن که در این صورت من حاضرم تا انسان را به گناه بی عفتی وا دارم 2- با خداوند اگر پیمان بستی حتماً آن را ادا کن 3- وقتی متاع یا مبلغی به عنوان صدقه، خارج کردی، فوراً آن را به مستحق بپرداز، زیرا تا صدقه داده نشده من حاضرم که صاحبش را پشیمان کنم. سپس ابلیس، پشت کرد و رفت در حالی که می گفت: یا ویلناة علم موسی ما یحذّر به بنی آدم: «وای بر من، موسی (ع) دانست اموری را که بوسیله آن، انسانها را از آلودگی بر حذر می دارد».

«16» دو آیه سخت و خیر

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
می دانیم که قرآن دارای 6666 آیه و 114 سوره دارد، در این که کدام آیه بهترین آیات و کدام آیه سخت ترین آیات است ؟ پاسخ این سؤال را جز معصومین نمی دانند.
وقتی که آیه 30 شوری خوانده شد:
وما اصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم ویعفوا عن کثیر:«هر مصیبتی به شما رسد به خاطر اعمالی است که انجام داده اید و بسیاری را نیز عفو می کند».
امیر مؤمنان علی (ع) از رسول خدا (ص) نقل می کند که فرمود: خیر آیة فی کتاب اللَّه هذه الآیة: «بهترین آیه که در قرآن مجید همین آیه (30 سوره شوری) است».
سپس فرمود: ما من خدش عود و لانکبة قدم الاّ بالذّنب، و ما عفی اللَّه عنه فی الدنیا فهو اکرم من انی عود فیه و ما عقاب علیه فی الدنیا فهو اعدل من انی ثنی علی عبده.
«ای علی! هر حخراشی که از چوبی بر تن انسان وارد می شود، و هر لغزش قدمی بر اثر گناهی است که از او سرزده، و آنچه خداوند در دنیا،عفو می کند، گرامی تر از آن است که (درقیامت ) در آن تجدید نظر فرماید و آنچه را که در این دنیا عقوبت فرموده، عادلتر از آن است که درآخرت، بار دیگر کیفر دهد».
و وقتی که آیه 30 سوره نبأ نازل شد.
فذوقوا فلن نزی دکم الاّعذاباً: « پس بچشید که جز به عذاب شما نیفزائیم».
پیامبر گرامی اسلام فرمود: هذه الایة اشدّ ما فی القرآن علی اهل النّار: «این آیه سخت ترین آیه در میان همه آیات قرآن در مورد دوزخیان است ».
به این ترتیب می بینیم، بهترین آیه قرآن، و سخت ترین آیه قرآن مربوط به کیفر اعمال است، تا انسانها از غفلت بیرون آیند و در اندیشه فردای قیامت باشند، و تا مهلت وفرصتی هست، نیت وعمل خود را صالح نمایند.