داستانها و پندها جلد 5

نویسنده : محمد محمدی اشتهاردی

مقدمه:

برای اینکه چراغ بدست وارد مطالعه این کتاب شویم، قبلاً به این نکات توجه کنید:

الف: شناخت، پایه اصلی در پیشرفت کار

ما در دنیائی زندگی می کنیم که اسیر ابرقدرتها و فساد اجتماعی و سیاسی و فرهنگی است، مستکبران بجای اینکه در فکر استقلال و نجات ملتها باشند، مانند زالو بجان آنها افتاده و همه چیز آنها را می ربایند هم مواهب مادی آنها را می برند و هم معنویت آنها را.
حال که انقلاب اسلامی در ایران به برکت رهبری مرجع عالیقدر امام خمینی (دام ظله الوارف) پیروز شده، و دست ابرقدرتها نسبت به این کشور کوتاه کشته، باید به قرآن و نهج البلاغه و کتابهای اصیل و داستانهای اسلامی توجه جدی کنیم و آنچه را که در تداوم انقلاب و تکامل ما در جهت ظاهر و باطن است، از این کتابها بیرون آورده و اجرا نمائیم تا پله های دیگر تکامل را نیز بپیمائیم، از طرفی وظیفه داریم با معرفی اسلام صحیح به جهان، که اهرم قوی برای نابودی استعمار و هرگونه زور و ظلم است، سایر ملتهای مستضعف را نیز نجات دهیم که معنی «صدور انقلاب» همین است.
در مثلثهای آمده که برای رسیدن به هدف و وصول به تکامل پنج موضوع به ترتیب زیر لازم است:
1 - شناخت 2 - استخراج 3 - فردسازی 4 - جامعه سازی 5 - حرکت به سوی هدف.
مثلاً اتومبیلی را در نظر بگیرید برای حرکت آن به سوی هدف که آخرین مرحله است، چهار مرحله طی شده است 1 - شناخت مواد اولیه آن در معدنها 2 - استخراج و بیرون آوردن آنها 3 - درست کردن وسائل یدکی به وسیله آنها 4 - مونتاژ کردن آن وسائل، در نتیجه اتومبیلی به وجود می آید و حرکت می کند و ما به مقصد می رساند. بنابراین پایه اول، شناخت است.
ما به طور کلی شناخته ایم که اسلام یک آئین عدالت و احسان و یک مکتب ضد استعمار و ضد هرگونه تجاوز به حقوق است، و با اجرای آن، گلستانی از زندگی سالم، ایجاد خواهد شد، ولی کلی گویی و شعار کافی نیست، باید انگشت روی جزئیات گذاشت، و دستورهای گوناگون اسلام را دسته بند و جمع بندی کرد و تجزیه و تحلیل کرد و اجرا نمود.
مثلاً در مورد مبارزه با فساد چند چیز لازم است: 1 - شیوه مبارزه اسلامی را بدانیم. 2 - راه رهائی از چنگال قدرتهای فاسد را بدانیم. 3 - هر گونه کمک که لازم است در عمل به این مبارزات بکنیم 4 - نیرنگهای دشمن را بشناسیم 5 - با مقایسه انقلاب اسلامی با سایر انقلابها، برتری های انقلاب اسلامی را درک کنیم 6 - میزان کارائی و روند کار خود را تجزیه و تحلیل کنیم و...
بر همین اساس است که پیامبر (ص) فرمود: ان لکل شی ء دعامة هذا الدین الفهة، والفقیه الواحد اشدّ علی الشیطان من الف عابد: «برای هر چیز پایه و زیربنائی است، پایه اسلام، درک و شناخت است، یک مسلمان فهیم برای شیطان (الگوی هر بدی) از هزار عابد (دارای حسن نیت ولی بی شناخت) خطرناکتر است.

ب: آئین اسلام یک آئین کامل و جامع

اسلام دین یک بعدی یا دو بعدی نیست، بلکه جامع تمام ابعاد زندگی سالم و پاک در جهت ظاهر و باطن است، در عین اینکه دعوت به زهد و عبادت می کند، دعوت به دخالت در امور سیاسی و بالا بردن سطح امور تولیدی و اقتصاد می نماید، و در عین دعوت به راز و نیاز نیمه شب در کنج خلوت با خدا، دعوت به مبارزه و پیکار در میدانهای نبرد با دشمن می نماید. و با تأکید دعوت به «عدالت و اخلاق» که دو اصل اساسی در تکامل انسانها است می نماید.
بطور خلاصه: همانگونه که ساختمان وجود انسان دارای ابعاد و غرائز مختلف است، اسلام در مورد انسان می خواهد همان ابعاد غرائز را در راه صحیح بکار برد و در تمام ابعاد انسانی به گونه سالم به پیش رود.
به عنوان مثال وجود مقدس علی (ع) را که فرزند کامل اسلام بود در نظر می گیریم، او در عین اینکه پارسا بود، یکه تاز میدان جنگ با دشمن بود، در عین آنکه عابد بود، در متن سیاست امور بود، در عین آنکه دارای عالیترین مقام بود، کنار مستضعفین روی خاک می نشست و باهم غذا می خوردند، در عین اینکه فریاد رعد آسایش، قهرمانان دشمن را هراسناک می کرد، از دیدار یک منظره یتیم بینوائی، اشک می ریخت و به لرزه در می آمد، از اینرو گفتند: علی(ع) «جامع اضداد» بود.
طرفداری او از مستضعفین در حدی بود که هدف از بدست گرفتن حکومت را، احقاق حق آنها و سرکوبی ستمگران دانست و او به سخن پیامبر(ص) استشهاد می کرد که به استاندارش مالک اشتر فرمود: از رسول خدا مکرر شنیدم فرمود:
لن تقدّس امة لایؤخذ للضّعیف فیها حقّه من القوی: «هرگز ملتی پاک نمی شود و روی سعادت را نمی بیند که حق ضعیف را از زومداران نگیرد».
نتیجه اینکه: بزرگترین و اصلی ترین عامل پیروزی در همه ابعاد، خود مکتب اسلام است، و هیچ عاملی مانند اسلام سعادت دوسرا را تأمین ننموده است، همه چیز از تاریخ و فرهنگ و اقتصاد و سیاست و نظام و اخلاقیات و... در اسلام به گونه کامل وجود دارد و حتی «حد خراش» در آن تعیین شده است.