فهرست کتاب


وحدت در کلام و پیام امام خمینی

مرکز غدیر‏‏‏

در این چند روز که اظهار مخالفت ها بحمدالل

ّه کاهش پیدا کرد و روزنامه ها تعطیل و از ایجاد اختلاف دستشان کوتاه بود و پس از انتشار نیز اکثر آنها از دامن زدن به اختلافات تا حدی خودداری نموده اند و گوش ملّت از هیاهوهایی که به وسیله گروه های منحرف ایجاد می شد آسوده بود و در جبهه های جنگ، مبارزان شجاع از این جهت آسوده خاطر و فرماندهان، با دلگرمی مشغول فعالیت بودند، بحمداللّه تعالی پیروزی های چشمگیری نصیب ایران گردید. بنابراین لازم است کسانی که به کشور و اسلام و ملّت علاقه مند هستند، این راه نجات را که راه حق و مرضی خداوند متعال است، ادامه دهند و از کوچکترین اختلافات یا دامن زدن به آن که راه شیطان و مخالف رضای حق تعالی است احتراز نمایند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند و کشور راه سازندگی را پیش گیرد.3- بر جمیع سخنرانان ، چه در محیطهای باز و چه بسته و تمام نویسندگان، تکلیف حتمی شرعی است که حتی به طور اشاره و کنایه، از گفتار و نوشته های اختلاف انگیز اجتناب نمایند که امروز اختلاف برای امت اسلامی، سم کشنده است و باید بدانند که ایجاد اختلاف در محیط حاضر، جز تبعیت از نفس اماره و شیطان درونی و خدمت به ابر قدرت ها خصوصا امریکای جهانخوار، نیست و از منکرات بزرگی است که شیطان به اسم اسلام، بر زبان ها و قلم ها جاری می کند و باید بدانند که انقلاب اسلامی تاب تحمل آن را ندارد و متخلف را مجازات خواهد کرد. دادستان کل کشور موظف است تا به این طریقه خطرناک خاتمه دهد. سخنرانی های سالم و سازنده در محیطهای سالم غی- متشنج، برای ایجاد وحدت و تفاهم و جلوگیری از اختلاف و تشنج، مفید و موجب رضای خداست.-4 من برای روحانیت که نگهبان اصیل اسلام است نگران هستم و خوف آن دارم که کسانی که کفالت امری از امور کشور را دارند، خصوصا دادگاه ها و کمیته ها و دادستانی ها با رفتار بعضی از آنان ولو به واسطه عدم توجه به موازین اسلامی، وجهه روحانیت این سنگر اسلام، پیش ملّت مشوه بشود و با شایعه سازی ها و تهمت ها از طرف مخالفین با اسلام یا با روحانیت، یک امر جزئی، چندین برابر به نمایش گذاشته شود و متاسفانه بعضی از علما، بی توجه به مسائل، به خیال پشتیبانی از اسلام تحت تاثیر شایعات واقع شده و یکسره به انتقاد از جمهوری اسلامی و از تمام دادگاه ها و همه ارگان های جمهوری اسلامی برخاسته و به دشمنان اسلام و قرآن کریم ناآگاهانه کمک و شریک جرم گروهک های منحرف می شوند. اینجانب جدا از رئیس دیوانعالی و دادستان کل کشور و انقلاب و شورایعالی قضائی می خواهم هیات های مرکب از اشخاص عادل، ممن و متعهد تشکیل دهند تا دادگاه های کشور را رسیدگی نمایند و قضات غیر صالح و دادستان های منحرف را کنار گذاشته و اگر(68)

به مال و یا آبروی اشخاص تعدی نموده اند مح

اکمه نمایند. سستی در این امر مهم و مسامحه در آن، خطر عظیمی است برای جمهوری اسلامی که هر چه بگذرد، ناراحتی زیاد و خطر افزون می شود.5- گاهی شنیده می شود که بعضی از پاسداران در بعضی از نقاط کشور از طریق اعتدال و شرع خارج و از ماموریت قانونی خود، تجاوز و در اموری که مربوط به دادگاهها یا نهادهای دیگر می باشد، دخالت ناروا می کنند. بر رسای پاسداران در سطح کشور است تا از این نحو دخالت ها که خلاف قانون و خلاف طریقه اسلام است، جلوگیری و خودداری نمایند و اگر بعضی اشخاص، این نحو دخالت ها می کنند و ممکن است از گروه های منحرف در بین آنان رخنه کرده باشند، آنان را تصفیه نموده و اگر خلاف انجام داده اند، تحویل دادگاه ها نمایند. بر شورایعالی سپاه لازم است این حرکات را تحت نظر گرفته و نگذارند تا این ارگان فداکار مؤمن و متعهد، حیثیت خود را در بین ملّت از دست بدهد. نفوذ افراد بعضی از گروه های منحرف و اعمال خلاف عقل و شرع آنان، خدای نخواسته این جوانان عزیز انقلابی را بد نام می کند. بر روسای سپاه پاسداران است که در سراسر کشور از انحرافات اشخاص جلوگیری نمایند.6- لازم است دولت بیش از پیش کمک های لازم را به کشاورزی و کشاورزان بکند و در این امر از هیچ کوششی خودداری ننماید و از پیچ و خم های اداری که موجب تاخیر در این امر حیاتی است جلوگیری نماید و در این موضوع، به استاندارها در سطح کشور سفارش اکید نماید که امر کشاورزی در کشور ما، از اهم امور است و هدایت و اجرای آن به وجه صحیح، اساس اقتصاد کشور است.7- از عموم ملّت عزیز می خواهم که از شایعه ها که از طرف گروه های وابسته به رژیم سابق و یا ابر قدرت ها پخش می شود، بی اعتنا بگذرند و به اکاذیب آنان گوش نکنند. اکنون که مخالفین انقلاب از توطئه های گذشته مأیوس شده اند، به شایعه سازی و دروغپردازی کمر بسته و می خواهند مردم را از این راه مأیوس کنند و کشور را به دامان چپ و یا راست بکشانند. از خداوند متعال سعادت و پیروزی اسلام را در این سال جدید مسئلت می نمایم و امید است که با قدرت کامل خود، این کشور اسلامی را از شر بدخواهان حفظ فرماید. سلام و درود بر ملّت بزرگ و در جهت خداوند و درود بر شهیدان و آسیب دیدگان در راه اسلام. والسلام علیکم و رحمه ا(69)

امر دائر می شود بین من و پیغمبر اکرم، کدام

مسلمان است که ترجیح بدهد من را؟ امر دائر می شود بین شما و اسلام، کدام مسلمان است که شما را بر اسلام ترجیح بدهد؟ این خیال ها را از کله هایتان بیرون کنید که الان اگر وضعی بشود مردم دیگر آن مردم نیستند. مردم اسلام را می خواهند، تا آخر هم می خواهند. این قلم ها یک قدری ملاحظه بکنند این مسائل را، همین طور می نشینند توی خانه هایشان حکم می کنند ملّت این طوری است خوب، ملّت این هاست که شما می بینید که در کوچه و بازار و آنهائی که در جنگ هستند و آنهائی که هر روز می آیند و می گویند که ما می خواهیم برویم جنگ، ملّت من و تو نیستیم، ملّت آنها هستند، میزان آنها هستند هی ننشینید و بگوئید که مردم چه شده اند، مردم دیگر مأیوس شدند، مردم کذا شدند نخیر، مردم از اسلام مأیوس نمی شوند کارهای ما هم هر کدام فاسد است، می گویند کار تو فاسد است، ولی ما جمهوری اسلامی را می خواهیم یک قدری قلم ها را کنترل کنید، یک قدری حفظ کنید خودتان را، اینقدر تبعیت از هوای نفس نکنید، اینقدر تبعیت از شیطان نکنید، مسائل را یک مسائل صحیح طرح بکنید، مسائل فاسد طرح نکنید، نگوئید هی که ما حالا دیگر باید چه بکنیم، حالا باید چه بشود خوب، کارها شده است تا حالا، تا حالا هم الحمدللّه خوب هم شده است. البته یک مملکتی که پنجاه سال بلکه دو هزار و پانصد سال رو به تباهی کشانده اند آن را، می خواهید فردا صبح همه مردم صحیح بشوند؟ همه ارگان ها، ارگان های صحیح اسلامی بشود؟! اگر شماها بگذارید، اگر این هائی که الان دنبال مفسده جوئی هستند مهلت بدهند، می شود، شما هم نگذارید، می شود، منتها یک قدری دیرتر می شود شماها که مسلمان هستید، اعتقاد به اسلام دارید، شماها یک قدری مهلت بدهید به این مملکت که دارد از هر طرف به او حمله می شود، دیگر شما حمله نکنید ما همیشه می خواهیم که با آرامش همه مسائل حل بشود والااین ملّت هست و این روحانیت هم هست. این را بدانید در هر جائی از این مملکت یک روحانی بارز هست، متعهد به اسلام، هر وقت صدایش در بیاید همه دنبال او هستند اینقدر تعقیب نکنید که بخواهید هی روحانیت را کنار بگذارید. آخر شما در ظرف چندین سال چکار کرده اید برای این کشور که حالا روحانیون را می گوئید که نباید باشند خوب، چه کار کرده اید؟ چه کار مثبتی شما کرده اید؟ جز حرف هیچی ندارید هی می گوئید ما گفتیم، خوب گفتید، چه کرده اید؟ الان این ملتی که دنبال این جمعیت بودند و دنبال اسلام بودند و روحانیت را نشانه اسلام می دانستند، من نمی خواهم بگویم هر روحانی کذا، من بعضی روحانی ها را از شمر هم بدتر می دانم، من عرض می کنم که این روحانیتی که اسلام را تا حالابه ما رسانده است اگر این روحانیت و این اشخاص نبودند، ما حالااز اسلام اطلاعی داشتیم؟ کی همه این مسائل اسلام را ضبط کرده و بسته بندی کرده و به ما داده؟ همین روحانیین بودند از زمان حضرت صادق سلام اللّه علی ه که فقه اسلام و شیعه(70)