فهرست کتاب


وحدت در کلام و پیام امام خمینی

مرکز غدیر‏‏‏

آنچه ما را با دست تهی پیروز کرد، این اجتماع ابدان و اجتماع ارواح و وحدت کلمه و وحدت مقصد بود. و همین مردم در بیست سال پیش از این، همین ها بودند و لکن مورد تعدی اجانب و مورد تعدی آنهائی که نوکرهای اجانب بودند، بودند و کاری نمی توانستند بکنند

خدای تبارک و تعالی عنایت فرمود و ما و شما و همه ملت، هم در ابدان مجتمع شدیم و هم در ارواح، هم اجتماعا از زن و مرد و بزرگ و کوچک به خیابان ها ریختند، ملّت ما و هم مقصد یکی بود و فریاد همه « اللّه اکبر » بود و فریاد همه این بود که مرگ بر اشخاصی که ستمگرند و اشخاصی که چپاولگرند و ما اسلام را می خواهیم، جمهوری اسلامی را می خواهیم که جمهوری اسلامی در آن، هم آزادی هست و هم استقلال. ما باید از این اجتماعی که در ایران حاصل شد و این تحول بزرگی که حاصل شد این را سرمشق خودمان قرار بدهیم و از یاد نبریم. توجه داشته باشیم که آنچه ما را پیروز کرد، آنچه ما را با دست تهی پیروز کرد، این اجتماع ابدان و اجتماع ارواح و وحدت کلمه و وحدت مقصد بود. و همین مردم در بیست سال پیش از این، همین ها بودند و لکن مورد تعدی اجانب و مورد تعدی آنهائی که نوکرهای اجانب بودند، بودند و کاری نمی توانستند بکنند، همین ها بودند که به عنایت خدای تبارک و تعالی متحول شدند به یک موجود آسیب ناپذیر با وحدت همه جانبه در روح و در جسم همین ها بودند که از آن حالت به حالت دیگر متحول شدند و پیروزی را با این حال به دست آوردند آن هم پیروزی که معجزه آسا بود، پیروزی که احتمالش را داده نمی شد که بتوانند در این مدت کم با این زحمت هائی که در مقابل آن چیزی که به دست آورده اند، باز ناچیز شما بجا آوردید، آن چیزی را که در دنیا اسمش باید معجزه باشد. بنابراین ما همه باید توجه کنیم و همین تابلو بزرگی که سرتاسر ایران هست و منعکس است در آن « اللّه اکبر » و « آزادی و استقلال و جمهوری اسلام »، همان در نظر ما باشد و سرمشق ما باشد و تا آخر و در نسل های آتیه ایضا منتقل بشود همین مطالب از شما به نسل های آتیه تا انشاء اللّه در هیچ وقت از تاریخ نتوانند دیگر بر ما سلطه پیدا بکنند و این مطلب در شما مهم است و در کسانی که دولتمردان هستند مهم است بیشتر، اهمیتش بیشتر است آن ها باید توجه داشته باشند که سند پیروزی ما همین وحدت کلمه و همین توحید کلمه بوده است و آن ها باید بدانند که رسیدن هر یک از آنها به هر مقامی برای خاطر همین ملتی است که بپا خاستند و وحدت کلمه را ایجاد کردند و با هم یک کلمه گفتند و آن « آزادی، استقلال، جمهوری اسلام » و همه همین مقصد را داشتند. در آنوقت اشخاص خودشان منسی بودند، هیچ یک به فکر خودشان نبوده اند، همه آنها به فکرم قصد بوده اند. اگر چنانچه در طول روز نهار هم گیرشان نمی آمد توجه نداشتند، اصلا گرسنگی را نمی توانستند بفهمند و بی لباسی را نمی فهمیدند، شاید بسیاری از آنها کفش هایشان، کلاههایشان و این ها از بین می رفت یا بچه هایشان گم می شد هیچ توجه به(65)
این معنا نداشتند. از خود فانی شدن و در مقصد باقی ماندن، همین معناست، همین بود که در ایران شد و شما از خود هجرت کردید و به خدا پیوستید و خود را فراموش کردید و این فراموشی از خود، این مقدمه برای کمال انسان است. باید همه بدانند و دولتمردان بیشتر بدانند که تا در خود فرو می روند انسان نیستند، وقتی که خود را فراموش کردند و در مقصد عالی انسانی فرو رفتند، انسان بزرگند و همه موجودات این طور هستند و همه انسان ها این طور هستند و این غایت خلقت است و غایت مقصد انبیا هست (66)

خداوند شما را و همه بانوان را و همه مردان

را هدایت کند که به همین راه مستقیمی که شماها می روید آنها هم بروند و همان راه صحیحی که بدون غل و غش و بدون هوای نفس شماها دنبال کردید قشرهایی که در ایران هستند، همه همان راه را بروند، و شما و همه ملّت توجه کنید که این صحبت هائی که می شود و اشتباهاتی که گاهی از دولتمردان می شود این ها آنقدر چیزی نیست که به جمهوری اسلامی ما لطمه وارد کند و من از خدای تبارک و تعالی می خواهم که زوردتر بین قشرهائی که اختلاف بینشان هست چه در بالا و چه در توده های جمعیت این اختلافات از بین برود و همه با هم دنبال این باشند که این کشور را به راه مستقیم هدایت کنند و این کشور را آباد کنند و اخلاق اسلامی انسانی را در تمام قشرها توسعه بدهند. من سفارشم به تمام قشرهای ملّت از بانوان گرفته تا جوانان و مردان این است که شما راجع به این مسائلی که در ایران طرح می شود فکر نکنید که باید حتما شما هم اختلاف با هم پیدا بکنید. اختلافات رده بالارفع می شود انشاء اللّه و شماها هم دامن به اختلاف نزنید، دامن زدن شما به اختلافات باعث می شود که رده های بالا هم اختلافاتشان را نتوانند حل کنند. و اما اگر چنانچه تودهای مردم با هم باشند و گوش به مسائلی که در رده های بالا طرح می شود ندهند و خودشان توجه کنند که با وحدت کلمه می توانند این جامعه را به سعادت خودش برسانند و اختلاف کلمه شاید خدای نخواسته موجب این بشود که عنایت خاص خدا که به شما سایه افکنده بود یک وقت خدای نخواسته برداشته بشود و کشور شما آن شود که در سال های طولانی مبتلای به آن بودید. اگر چنانچه اختلافاتی بین طبقات افراد باشد و این اختلافات موجب شود که خدای نخواسته در جنگ مغلوب شویم یا خدای نخواسته طول بکشد حل این مشکل، این گناهش به گردن آن هائی است که دامن به اختلافات می زنند و تشنج در کوچه و بازار ایجاد می کنند. مسلمین، مومنین معتقدین به خدای تبارک و تعالی مجال ندهند به این قشرهائی که در بین مردم هستند و از تفاله های رژیم سابقند و همین طور از اشخاصی که در بین اینها هستند از فاسد و مفسد، اگر چنانچه به اینها گوش بدهند، اینها می خواهند شما را به دامن غرب یا به دامن شرق بکشانند بیدار باشید که اختلافات را خودتان رفع بکنید. و اگر اختلافی هست، آنها را موعظه کنید که دست از اختلافات بردارند و من از خدای تبارک و تعالی سعادت ملّت های اسلامی و سعادت شما بانوان و همه بانوان اسلام و سعادت همه قشرهای ملّت را می خواهم و از خدای تبارک و تعالی پیروزی لشکر اسلام و قوای مسلحه اسلام را بر قوای کفر مسلت می کنم. خداوند شما ها را سعادتمند کند و در خدمت به همنوعان خودتان توفیق دهد. والسلام علیکم و رحمه اللّه و برکاته(67)

در این چند روز که اظهار مخالفت ها بحمدالل

ّه کاهش پیدا کرد و روزنامه ها تعطیل و از ایجاد اختلاف دستشان کوتاه بود و پس از انتشار نیز اکثر آنها از دامن زدن به اختلافات تا حدی خودداری نموده اند و گوش ملّت از هیاهوهایی که به وسیله گروه های منحرف ایجاد می شد آسوده بود و در جبهه های جنگ، مبارزان شجاع از این جهت آسوده خاطر و فرماندهان، با دلگرمی مشغول فعالیت بودند، بحمداللّه تعالی پیروزی های چشمگیری نصیب ایران گردید. بنابراین لازم است کسانی که به کشور و اسلام و ملّت علاقه مند هستند، این راه نجات را که راه حق و مرضی خداوند متعال است، ادامه دهند و از کوچکترین اختلافات یا دامن زدن به آن که راه شیطان و مخالف رضای حق تعالی است احتراز نمایند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند و کشور راه سازندگی را پیش گیرد.3- بر جمیع سخنرانان ، چه در محیطهای باز و چه بسته و تمام نویسندگان، تکلیف حتمی شرعی است که حتی به طور اشاره و کنایه، از گفتار و نوشته های اختلاف انگیز اجتناب نمایند که امروز اختلاف برای امت اسلامی، سم کشنده است و باید بدانند که ایجاد اختلاف در محیط حاضر، جز تبعیت از نفس اماره و شیطان درونی و خدمت به ابر قدرت ها خصوصا امریکای جهانخوار، نیست و از منکرات بزرگی است که شیطان به اسم اسلام، بر زبان ها و قلم ها جاری می کند و باید بدانند که انقلاب اسلامی تاب تحمل آن را ندارد و متخلف را مجازات خواهد کرد. دادستان کل کشور موظف است تا به این طریقه خطرناک خاتمه دهد. سخنرانی های سالم و سازنده در محیطهای سالم غی- متشنج، برای ایجاد وحدت و تفاهم و جلوگیری از اختلاف و تشنج، مفید و موجب رضای خداست.-4 من برای روحانیت که نگهبان اصیل اسلام است نگران هستم و خوف آن دارم که کسانی که کفالت امری از امور کشور را دارند، خصوصا دادگاه ها و کمیته ها و دادستانی ها با رفتار بعضی از آنان ولو به واسطه عدم توجه به موازین اسلامی، وجهه روحانیت این سنگر اسلام، پیش ملّت مشوه بشود و با شایعه سازی ها و تهمت ها از طرف مخالفین با اسلام یا با روحانیت، یک امر جزئی، چندین برابر به نمایش گذاشته شود و متاسفانه بعضی از علما، بی توجه به مسائل، به خیال پشتیبانی از اسلام تحت تاثیر شایعات واقع شده و یکسره به انتقاد از جمهوری اسلامی و از تمام دادگاه ها و همه ارگان های جمهوری اسلامی برخاسته و به دشمنان اسلام و قرآن کریم ناآگاهانه کمک و شریک جرم گروهک های منحرف می شوند. اینجانب جدا از رئیس دیوانعالی و دادستان کل کشور و انقلاب و شورایعالی قضائی می خواهم هیات های مرکب از اشخاص عادل، ممن و متعهد تشکیل دهند تا دادگاه های کشور را رسیدگی نمایند و قضات غیر صالح و دادستان های منحرف را کنار گذاشته و اگر(68)