فهرست کتاب


وحدت در کلام و پیام امام خمینی

مرکز غدیر‏‏‏

اگر خدای نخواسته از قلمی، از زبانی چیزی بیرون بیاید که موجب تشتت بشود، جرمی است نابخشودنی پیش خدای تبارک و تعالی

کسانی که اهل قلم هستند، اهل بیان هستند کوشش کنند که مردم را دعوت به وحدت بکنند، مردم رادعوت به جهاد بکنند. اگر خدای نخواسته از قلمی، از زبانی چیزی بیرون بیاید که موجب تشتت بشود، جرمی است نابخشودنی پیش خدای تبارک و تعالی. همه اهل این کشور هستید و می خواهید کشورتان را حفظ کنید. اختلاف نباشد بین تان، گوش به اشخاصی که ایجاد اختلاف می کنند ندهید و همه همصدا با هم توجه کنید به خدای تبارک و تعالی. قدرت های بزرگ که مایوس شدند از این که با جنگ و با حمله نظامی بتوانند کاری بکنند، دست به شیطنت زده اند و می خواهند شماها را از هم جدا کنند و اختلاف بین شما بیندازند. بیدار باشید، ملّت ما بیدار باشد، توجه داشته باشد که هر گوینده ای که بخواهد ایجاد اختلاف بکند، هر گوینده ای که بخواهد روحانیوین را تضعیف بکند، نظر به روحانیون تنها نیست آن ها را تضعیف می کند، دنبالش شما هستید. آنها می خواهند که هجوم به این مملکت بکنند و همه چیز این مملکت را ببرند و کسی نباشد یک تعرضی بکند، یک مقابله ای بکند. شما هر کدامتان که یادتان باشد، ازاولی که این کودتای رضاخان تحقق پیدا کرد تا حالا در هر قضیه ای که بوده است روحانیون در صف مقدم مخالفت کرده اند و زجرها کشیدند و حبس ها رفتند و تبعیدها رفتند و مردم مسلمان دنبال آنها هستند و اگر چنانچه آنها از مردم گرفته بشوند و مردم از آنها گرفته بشوند، آن روزی است که ابر قدرت ها جشن می گیرند.

روشنفکرهایی که عامل ابرقدرتها نیستند لکن اعمالی می کنند، صحبت هائی می کنند که در نتیجه، همان نتیجه اعمال آن ها را می دهد، بیدار بشوند

روشنفکرهایی که عامل ابرقدرت ها نیستند لکن اعمالی می کنند، صحبت هائی می کنند که در نتیجه، همان نتیجه اعمال آن ها را می دهد، بیدار بشوند، توجه بکنند به این که یک مملکت اسلامی است ، یک مملکتی است که مال خودتان شده است، مستقل است، وابسته به هیچ جا نیست، کاری نکنید که این وابستگی که گسسته شده است دوباره پیوسته بشود. دعوت به اسلام بکنید ، دعوت به صلاح بکنید، دعوت به تجهیزات سلاحی بکنید، دعوت به فرهنگ اسلامی بکنید. این فرهنگ های غربی را بیش از پنجاه سال است که شما دیدید و هر چه به سر این ملّت آمد از این فرهنگ غربی آمد، هر انحرافی که برای جوان های عزیز ما پیدا شد به واسطه این فرهنگ غربی بود. روشنفکرها توجه کنند به این که مهلت بدهند یک چند سالی هم فرهنگ اسلامی باشد، تجربه کنند ببینند که با فرهنگ اسلام چه خواهد شد. باز تاکید می کنم که در جبهه ها پیروزی شما در گرو وحدت شماست و در گرو ایمان شماست. ایمان داشته باشید، قوی کنید ایمان خودتان را و با همه قوای مسلحه همراه باشید، مقصد یک مقصد است و آن شکست ابرقدرت هاست.(57)

قدرت های بزرگ توجه دارند به این که این ملّت در سایه وحدت و اتفاق و توجه به خدای تبارک و تعالی پیروز شدند و منافع آن ها را به خطر انداختند و آنها از پای نخواهند نشست و هر روز یک راهی درست می کنند برای اختلاف و برای این که وحدت ملّت مارا به هم بزنند

آنچه که من باید در محضر شما دوستان ، عزیزان عرض کنم این است که قدرت های بزرگ توجه دارند به این که این ملّت در سایه وحدت و اتفاق و توجه به خدای تبارک و تعالی پیروز شدند و منافع آنها را به خطر انداختند و آنها از پای نخواهند نشست و هر روز یک راهی درست می کنند برای اختلاف و برای این که وحدت ملّت ما را به هم بزنند و ما باید چشم و گوش خودمان را باز کنیم و هوشیار باشیم که اختلافات را دامن نزنیم. ملّت ما هر قشری که توجه دارند به این که این کشور را اختلاف خواهد آسیب پذیر کرد و هر گروهی که علاقه دارند به اسلام، علاقه دارند به کشور اسلامی، علاقه دارند به ملّت اسلامی ایران، به ملّت ایران باید کوشش کنند که خللی در این وحدت و اتفاق رخ ندهد. اگر خدای نخواسته دشمن های اما موفق بشوند به این که در هر گوشه ای بین ملّت مااختلاف بیندازند، آن ها به آرزوی خودشان می رسند.
... من از همه شما دوستان و از همه ملّت ایران می خواهم که حفظ کنند آرامش خودشان را. اگر فرضا هم کسانی باشند که برای بعضی کارها بخواهند اختلاف بیندازند، شماها با عقل و تدبیر حفظ کنید آرامش را، نگذارید در یک همچو موقعی که ما احتیاج به آرامش داریم خدای نخواسته اختلاف پیدا بشود. شما از مرکزی آمدید که آن مرکز، مرکز حقیقت اسلام است و شما میدانید که حضرت رضا سلام اللّه علیه در آن ابتلاآتی که داشت و در آن مصیبت های معنوی که برایش وارد می شد، بدون این که یک اختلافی ایجاد کند، با آرامش راه خودش را به پیش می برد، مقید بود به این که آرامش ملّت را حفظ کند و شما می دانید که حضرت امیر سلام اللّه علیه ، ابوالائمه، اول شخص اسلام بعد از رسول اللّه صلی اللّه علیه و آله، در طول مدت عمرشان در جهاد بودند و در آن مدتی که اختلافات بین دستجات بود ایشان آرامش را حفظ کردند برای این که اسلام محتاج به آرامش است. ما همه اختلافات خودمان راباید عقلا حل بکنند و نگذارند به سرو صدا و به اختلاف اندازی منتهی بشود فرضا اگر یک کسی بخواهد یک عملی بکند که به واسطه او تحریک عواطف را بکند، تکلیف ما این است که باید در مقابل آنها امروز آرامش را حفظ کنیم و سکوت کنیم. من از خدای تبارک و تعالی سعادت و سلامت همه شما را و همه ملّت ایران را خواستارم. و هدایت آنهائی که در صدد هستند که اختلاف ایجاد کنند از خدای تبارک و تعالی مسئلت می کنم.(58)