فهرست کتاب


نکته های ناب:جلد سوم:گزیده بیانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان (سال 1383 - 1368)

تدوین و تنظیم حسن قدوسی زاده‏‏

78. عزت، آزادی و استقلال ما، در سایه ایستادگی در مقابل استکبار جهانی است:

ملت ما بحمدالله در صحنه است. من می خواهم عرض بکنم ملت ما امروز نقطه امید یگانه ای است که در دنیای ملت هایی که زیر ستم هستند، دارد مثل ستاره ای می درخشد، مواظب باشید این نقطه امید و این ستاره درخشان برای ملت ها کور نشود؛ روز به روز نور امید را به دل ملت ها بیشتر بتاباند. این وظیفه تاریخی ملت ما است. گمان نکنید که اگر این مبارزه ملت ایران سر نمی گرفت و نمی ایستاد، برای ملت ایران در محیط زندگی مشکلاتی وجود نمی داشت؛ این تبلیغ آن هاست.
مبادا این جور تصور بشود که اگر ملت ایران تسلیم زور، تسلیم آمریکا و تسلیم استبداد جهانی شد، حال و زندگی خوبی خواهد داشت؛ این اشتباه است. به کشورهایی که تسلیم شدند، نگاه کنید، ببینی چه روزگاری دارند! نمی خواهم از این کشورها اسم بیاورم. ببینید چه وضع فاجعه باری در این کشورها هست!
اگر عزتی هست، اگر رفاهی هست، اگر آزادی و استقلالی هست، در سایه ایستادگی در مقابل استکبار جهانی است؛ و بیشترین امید من در این مورد، به شما جوان هاست(83).

79. فقط شما هستید که از آمریکا نمی ترسید:

دولت های عالم از ترس این قدرت، جرات نفس کشیدن ندارند. نه این که خوششان می آید؛ نخیر، بدشان می آید؛ اما جرات ندارند نفس بکشند. من یک وقت این را گفتم که در کنفرانس غیر متعهدها در چند سال قبل از این - زمان ریاست جمهوری - سخنرانی کردم و حرف هایی زدم که توجه بسیاری از این روسای کشورها را - که صد و یک کشور بودند - جلب کرد. آن ها آمدند با من ملاقات کردند و همه تشکر نمودند. رئیس جمهور یکی از کشورهای پیش من آمد و گفت: شما بدانید این جماعتی که این جا نشسته اند، همه از امریکا می ترسند؛ فقط شما هستید که از امریکا نمی ترسید! بعد سرش را نزدیک آورد و گفت: من هم از امریکا می ترسم(84)!

80. اگر با صلابت و اقتدار، عمل کنیم دستگاه حاکمه آمریکا را در بلند مدت، وادار می کنیم عتبه جمهوری اسلامی را ببوسند!:

نباید این دشمن را فراموش کرد. این دشمن، دشمن ما است و امروز تجسم این دشمن، در امپراطوری عظیم خبری صهیونیستی، یا شبه صهیونیستی است؛ که او هم به نوبه خود متکی به کارتل های بزرگ نفتی و سرمایه دارهای عظیم است، که البته یک شاخه آن هم دستگاه حاکمه امریکا است.
دستگاه حاکمه امریکا قلب این مسئله نیست؛ او جزو شاخه های این قضیه است. قلبش در آن مرکز عظیم مالی و اقتصادی است که همه دنیا را در مشت گرفته و همه دنیا را خاضع کرده اند. یک تاجرش یک دفعه، کشور مالزی را زیرورو می کند! ماهاتیر محمد که این جا پیش من آمد، خودش این را گفت. البته بعد خواهش کرد و گفت این را در تبلیغات نیاورید؛ ما هم در تبلیغات نیاوردیم. چند نفر سرمایه دار و تاجر امریکایی که البته اسم یکی از آنان در روزنامه ها، از جمله در روزنامه های خود ما هم آمد؛ در روزنامه های دنیا هم تفصیلات و رپرتاژ و تفصیلش را نوشتند، توانستند اوضاع اقتصادی یک کشور مثل مالزی را برای دو سه سال تمام، مختل کنند! این جوری اند؛ هر جای دنیا که یک مقدار از رویه آن ها، از اطماع و خواسته های آن ها مختلف بکند، با آن کمر کین می بندند!
آن وقت شما ببینید، ایران با همه این موجودیی که شما می بینید، یک روز در خدمت آن ها بوده، حالا از خدمت آن ها خارج شده است. استثمار می کردند، می بردند، می خوردند و دزدی می کردند؛ همه جور استفاده ای می کردند. آن ها با حکومت اسلامی که ایران را از فلک استثماری و استکباری دنیا خارج کرده است، آشتی نمی کنند.
البته ما به فضل پروردگار با اقتدار نظام اسلامی، کاری خواهیم کرد که همچنان که بعضی از دشمنان دیگر دیروز ما با مشاهده اقتدار و صلابت امروز جمهوری اسلامی، بالاخره مجبور شدند کنار بیایند، آن ها را هم در بلند مدت وادار می کنیم که با جمهوری اسلامی، کنار بیایند؛ چاره ای ندارند و کنار خواهند آمد.
اگر ما دستپاچه نباشیم و به سراغ عتبه بوسی آن ها نرویم، آن ها می آیند و عبته جمهوری اسلامی را می بوسند. بالاخره اقتدار و صلابت، کار خودش را می کند(85).