فهرست کتاب


شناخت شیعه

عبداللّه صالحی‏

پیشگفتار

ستایش و سپاس بی نهایت خداوند یکتا را، به پاس نعمت های غیر قابل شمارش و بی منتهایش خصوصاً این که ما را از موالیان و علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت (علیه السلام) قرار داد؛ و سلام و درود بر اشرف موجودات و افضل انبیاء حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و بر اهل بیت گرامی عصمت و طهارت: و لعن و نفرین بی حد بر دشمنان آنها، که در حقیقت دشمنان خدا و رسول او هستند.
هر انسانی که طالب سعادت و خوشبختی باشد، باید برای خود الگوئی مناسب داشته باشد تا با کمک و هدایت آنها از انحرافات گوناگون و گرداب های خطرناک نجات یافته و به سعادت و کمال خوشبختی دنیا و آخرت دست یابد: و سالم ترین و عالی ترین الگوئی که از هر جهت بدون نقص و دارای تمام کمالات باشد اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) خواهند بود که متصل به مبدأ وحی الهی هستند؛ و از هر نوع آلودگی، پاک و منزه می باشند.
خداوند متعال در شأن و عظمتشان فرمود: انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا(1)
ولی دیگر افراد - در هر موقعیت عملی، مقامی و سیاسی که باشند - هر کدام به دلایلی ناقص و معیوب هستند و نمی دانند الگوی تمام عیاری برای انسانها قرار گیرند و تجربه حکومتها و نیز تارخ گذشتگان بهترین شاهد مدعی است.
در این مجموعه سعی شده است به برخی از راه و بیراهه نمائی ها که در کلمات راهنمایان راستین بشریت آمده است اشاره ای شود تا هرکس به قدر همت و تلاش خویش بهره گرفته و در زمره خوبان و نیکان قرار گیرد و از انحرافات، کارها، گفتار ، برخوردهای سیاسی، اجتماعی، فردی و..... خود را برهاند و از گردابهای فریبنده و مغرور ساز اجتناب و دوری کند.
این مجموعه به عنوان شناخت شیعه نامگذاری شده: و در اختیار شما خواننده محترم قرار گرفته، چاپ دوم آن می باشد که اصطلاحات لازم انجام گرفته و نیز احادیثی بر آن افزوده گردیده است و همچون چاپ اول آن دارای سه بخش می باشد:
بخش اول: ترجمه و توضیح مختصر پیرامون واژه های شیعه متقی ایمان و اسلام می باشد.
بخش دوم: شمه ای از شرح وظایف، فضایل و درجات مادی و معنوی شیعه و مؤمن خواهد بود که با استفاده از قرآن حکیم و فرمایشات گهربار معصومین (علیه السلام) مورد بررسی قرار گرفته است.
و در بخش سوم اشاره ای به آن دسته از افرادی شده که مدعی اسلام، تشیع و ایمان هستند؛ ولی از دیدگاه اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) ناموفق و مردود به حساب آمده اند
ضمناً یاد آور می شود که در بیان آیات و احادیث شریفه سعی شده است که فقط به ترجمه ساده و روان اکتفا شود تا مورد استفاده همگان قرار گیرد؛ و دشمنان و فضلاء معظم با توجه به اصل آیات و احادیث و روایات طبق نظریه و برداشت های علمی خویش بهره مند خواهند شد.
در خاتمه؛ عاجزانه از درگاه احدیت و وساطت اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) مسألت داریم که یکایک ما را در همه ابعاد از پیروان و تابعین مخلص قرار دهد تا جائی که بتوان جزء شیعیان حقیقی ایشان محسوب گردیم: و در دنیا و آخرت از برکات و فیوضات ایشان ناامید و محروم نگردیم. ان شاء الله تعالی.
آمین، یا رب العالمین
مولف و مترجم

بخش اول ترجمه واژهای ایمان، اسلام، متقی و شیعه

خلاصه تفسیر واژها