فهرست کتاب


شفا و درمان با قرآن

مجتبی رضایی‏

تذکرات لازم کتاب

در روایت معصومین (علیهم السلام) سه نوع درمان برای بیماری ها و رفع مشکلات وجود دارد که عبارتند از:
1 - درمان با داروهای طبی، یعنی مراجعه به پزشک و انجام دستورات او که این نیز جزء لوازم لا ینفک توکل الهی و انجام دستورات اوست.
2 - خواندن ادعیه و اذکار و آیات قرآن کریم جهت رفع مشکلات و بیماری های روحی روانی.
3 - توسل به خود ائمه (علیهم السلام).
لذا شافی بودن قرآن نیز بر دو قسم است: یکی از حیث دستورات آن که باید دستور قرآن و شرایط آن که در ابتدای کتاب بیان شده است رعایت شود تا از مشکلات و امراض رهایی یابیم؛ چنان که بیمار باید به نسخه ی طبیب عمل نماید تا درمان شود و قسم دیگر از حیث تأثیر و معجزه های آیات قرآن است.
اما آن چه ما را بر این داشته که این کتاب را به صورتی که ملاحظه می فرمایید تهیه کنیم چند جهت است:
اولا: بارها افرادی را دیده ایم که در زندگی به علل مختلف به جایی می رسند که در مشکلات دنیوی تنها فریادرس را خدا می دانند و به دنبال آن هستند که به وسیله ای حرف دل خود را با خدای مهربان در میان گذارند تا موجب آرامش دل و روان آن ها باشد.
ثانیا: مردمی هستند که به واسطه ای فطرت پاک خدایی، همین که از همه جا مأیوس و ناامید می شوند، روی به ذات پاکی می برند که آنها را از انواع مشکلات و سختی ها نجات دهد و خواست آنها را بشنود و پاسخ دهد؛ و چه بسا افرادی که به واسطه ی داشتن روح پاک و ملکات فاضله ی اخلاقی و معنوی آیه ای یا دعایی را بخوانند یا بنویسند و با خود دارند و در جای خود کمال تاثیر را در رفع مشکل یا شفای دردی داشته باشد که اگر فرد دیگری همان کار را کند شاید مؤثر نباشد. پس تا حدی که می شود، باید افراد را هدایت کنیم.
ثالثاً: می بینیم و می شنویم که بعضی از افراد گاه و بیگاه نسبت به ادعیه و اذکار، روش بزرگان دین را در زمان های گذشته و حال مورد استهزاء قرار می دهند، ولی غفلت دارند که هیچ عاقل و عالمی آن هم علماء و صلحاء دین ما همچون مجلسی ها و شیخ عباس قمی ها نخواسته اند با نوشتن و نقل روایاتی که در حل مشکلات دنیوی مردم هست بگویند این تنها راه نیست. بلکه هدف این بوده که مؤمنین را به حال امید نگه دارند و اولین و آخرین مشکل گشا را خدا بدانند، گرچه هر مؤمن عاقلی این را می داند که راه های اولیه در معالجه و درمان را باید به بهترین وجه موجود آن طی کند، اما اگر چنان چه به جایی رسید که همه ی این مقدمات به او جواب رد دادند و تمام راه ها مسدود بود مانند بیماری های ناشناخته و بدون درمان باز خداوندی که قادر بر همه چیز است رحمت او در شفای امراض باقی است.
قابل ذکر است که بر همین اساس چه بسا بعضی از ادعیه ها و روایات صورت قابل تحلیلی نداشته باشد و اما عمدتاً آمدن آن ها در روایات ائمه (علیهم السلام) به خاطر توجه دادن به صفات شافی و قادر مطلق و شفابخش دردهای لاعلاج است در دل ناامیدان.
لذا واضح است که عالم طبیعت براساس قانون علیت استوار است و هر عمل و حرکتی در پی تاثیر اسباب مربوط به آن است، و آن جمله است بیماری ها، و مشکلات جسمی و روانی، که هر انسان مؤمن و عاقل توجه به این اصل دارد و اما گاه دست طبیعت کوتاه است تا امید و آرزوی انسان ها را در حل مشکلات برآورده سازد. این جاست که انسان می بایست از علت العلل و مسبب الاسباب استمداد کند و به علاوه ما بر این اصل معتقدیم که هر بخشی در عالم در پی مشیت الهی تقدیر می شود، چرا که هو الاول و الأخر و الظاهر و الباطن و چون چنین است، آیات قرآن کریم و ادعیه و اذکار و اعمالی که از ائمه معصومین (علیهم السلام) در این رابطه به ما رسیده است راهی است تا به همراه درمان ها و معالجات و احیاناً ناامیدی ها پی به خالق متعال ببریم و به وسیله ی آن ها از حضرت حق طلب شفا نماییم.
و الله الموفق المعین
مجتبی رضایی
تقدیم و توجه
تقدیم به پیشگاه:
طلایه دار حکومت عدل الهی، مصلح کل
صاحب العصر و الزمان، بقیه الله الاعظم
حجة بن الحسن العسکری
ابا صالح المهدی ارواحنا له الفداء.
و تقدیم به کلیه ی عاشقان قرآن کریم، این کتاب برای حل مشکلات دوستان آن حضرت در عصر قبل از ظهور تدوین گردیده که ان شاء الله مفید واقع گردد.
مجتبی رضایی

توضیح:

قال الله تبارک و تعالی
و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمة للمؤمنین و... (اسراء - 82)
(و ما آن چه از قرآن می فرستیم شفای دل و رحمت الهی برای اهل ایمان است...)
شفا و درمان با قرآن
گنجینه ی نجات از بلاها و بیماری ها
نوشته مجتبی رضایی خادم قرآن کریم
راه سعادت و مفتاح رحمت و خیر دنیا و آخرت و شفای بیماران و چاره ی درماندگان و نجات گرفتاران در تلاوت قرآن کریم و ذکر حق تعالی و عمل به دستورات قرآن است. پس حاجات و علاج دردها و خواسته های خود را به وسیله ی آیات قرآن از حق تعالی بخواهید و در این کتاب، درمان هر گرفتاری را می یابید.
با این کتاب می توانید هزاران بیچاره را از هلاکت نجات دهید و آنها را خوشحال نمایید و این یکی از بهترین اعمال است، چرا که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی می فرمایند:
احب الاعمال الی الله عزوجل سرر یدخله مؤمن علی مؤمن، یطرد عنه جوعه او یکشف عنه کربه
بهترین اعمال در پیشگاه الهی سه چیز است:
ایجاد خوشحالی در دل مؤمن، رفع گرسنگی و زدودن غم و اندوه از چهره ی او(1).

الفبای خداجویی

اگر دلداده ی اهل وفایی - گر از اهل صفای مصطفایی (صلی الله علیه و آله و سلم)
اگر با ذوادی دل، انس داری - اگر رهپوی راه اولیایی
اگر صبح و مسا، جویایی فیضی - اگر همدل، اگر همراز مایی
بیا! تا روز و شب، قرآن بخوانیم - که گیرد دل ز نورش، روشنایی
زنای دل، نوای شوق خیزد - رسد گر گوش جان را، ربنایی
نسیمی می وزد، هر دم دل انگیز - ز کوی روشنان والضحایی
سحر از نغمه ی جان بخش قرآن - شب از نجوای نای نینوایی
صدای بال جبرییل است گویا! - تلاوت های آیات خدایی
شفای دردها، آیات قرآن - که درد بهر هر دردی دوایی
به عشق آباد ما هرگز دلی نیست - مگر مدهوش عطر آشنایی
تو را ممکن شود، با بال ترتیل - سفر تا مرزهای ماورایی
الفبای خداجویی همین است - اگر با این، الفبا آشنایی(2)

مقدمه حضرت آیت الله حاج آقا مهدی حائری تهرانی (دامت برکاته)
باسمه تعالی
یا ایها الناس قد جائکم موعظة من ربکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمة للمؤمنین ؛ ای مردم به تحقیق (قرآن کریم) پند و اندرزی از جانب پروردگارتان به سوی شما فرود آمد تا درمان و شفای دردهای درونی شما و هدایت و رحمت برای مؤمنین باشد. (سوره یونس - 57)
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در بیان شریفی که متواتر بین شیعه و سنی است فرموده اند: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً و انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض ؛ من در میان شما دو چیز گرانبها باقی می گذارم: کتاب خدا و اهل بیتم. مادامی که به آن دو بگروید و تمسک بجویید هرگز گمراه نخواهید شد، و آن دو هرگز از هم جدا نمی شوند تا آن گاه که در حوض کوثر بر من وارد شوند. ثقل اکبر قرآن کریم است که تمام دستورات و احکام سعادت بخش جاویدان در آن بطور کلی در قرآن آورده شده است. همچنان که خود می گوید: و لا رطب و لا یابس الا فی کتاب مبین ؛ ولی باید به وسیله عترت که مفسر قرآن و دارای علم لدنی و عصمت هستند روشن و آشکار شود و تفسیر گردد.
از این جهت خداوند متعال در قرآن خطاب به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
قل لا اسألکم علیه اجراً الاالمودة فی القربی ؛ بگو من برای رسالتم پاداش و اجری نمی خواهم جز دوستی و مودت با نزدیکانم. (شوری - 23)
و می فرماید: قل ما سألتکم من اجر فهو لکم ان اجری الا علی الله ؛ (سبأ - 47)، بگو هر چه از شما پاداش می خواهم همه برای خود شما و به نفع شماست، اجر من فقط از خدا و به عهده ی خداست. یعنی همان دوستی اهل بیت که از شما می خواهم نیز به نفع شما و برای خود شماست، زیرا آنها بیان کننده و شرح دهنده ی قرآن کریم هستند و با عمل به قرآن و دستورات اهل بیت (علیهم السلام) سعادت دنیا و آخرت نصیب شما گردد.
پس برنامه سعادت بخش برای زندگی در این دنیا و در آخرت در گرو فهمیدن و عمل کردن به دستورات و احکام نورانی قرآن کریم است که از طریق معصومین (علیهم السلام) به ما رسیده است و آنان راسخون فی العلم هستند.
خوشبختانه فاضل اندیشمند جناب آقای مجتبی رضایی با فهم و درایت و حسن سلیقه و زحمات فراوان توانسته اند شأن نزول و بخشی از خواص و ثمرات سوره های قرآنی را از تفاسیر عامه و خاصه جمع آوری نمایند و به نام کتاب شفا و درمان با قرآن گنجینه ی خوبی در ارتباط با نجات بخشی از بلاها و بیماری ها همراه با داستان های جالب و شگفت انگیز تألیف نمایند و در دسترس برادران و خواهران دینی قرار دهند. امید است این کتاب مورد استفاده وافر عزیزان قرار گیرد و بتوانند با خواص و ثمرات آیات قرآنی و قرائت قرآن آشناتر گردند و در رفتار خویش به آن عمل نمایند، تا یک زندگی سعادتمند و پر ثمر در دنیا و یک عاقبت خیر در نعمت های الهی در آخرت داشته باشند.
عید سعید فطر 1420 - 17 / 10 / 1378
مهدی حائری تهرانی
امام جماعت مسجد ارک و الغدیر تهران