فهرست کتاب


لحظات ناشناخته

محمد باقر نبی نژاد

مقدمه

حمد و سپاس خدای راست که به ما توفیق بندگی عطا فرمود و جهت ادای فریضه عبادت قسمتی از شبانه روز را بعنوان فرصت خاص راز و نیاز و عبادت ممتاز نموده است و این فرصت خاص و معنوی و تا حدود زیادی ناشناخته همان لحظات ملکوتی اقامه نماز است که هر شبانه روز آوای ملکوتی اذان با ندای آسمانی حی علی الصلوه و حی علی الفلاح بندگان خدا را به میهمانی در آن لحظات فرا می خواند. و وظیفه مسلمین و شیعیان است که نسبت به آن شناخت کامل داشته باشند، تا بتوانند از آن لحظات ویژه به شایستگی بهره گیرند. چرا که هم آن لحظات بسیار حساس و مهم است و هم خود فریضه نماز اساس و چهره و صورت دین آسمانی اسلام است. لذا اگر شاهد عکس العمل فردی و اجتماعی مسلمانان نسبت به اذان و اقامه نماز اول وقت نباشیم عواقب ناخوشایندی هم برای فرد مسلمان و هم برای جامعه اسلامی دارد. متاسفانه مشاهده می شود بسیاری از مسلمانان و شیعیان آنگونه که شایسته شیعه بودن و لحظات ملکوتی اقامه نماز است نسبت به آن لحظات عکس العمل نشان نمی دهند.
و این در حالیست که اقامه نماز در لحظات ملکوتی بعد از اذان و دست کشیدن از کسب و کار فعالیت روزمره، نشانه ارج نهادن به بزرگی و عظمت الهی و موجب شکوه و عظمت دین اسلام و مسلمین است که این همان سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین می باشد.
با توجه به این مسائل بسیار مهم و حیاتی و جهت زنده نگه داشتن پیام رسای ظهر عاشورا را بر خود لازم دیدم جهت شناساندن بهتر و بیشتر لحظات ملکوتی اقامه نماز فعالیت مختصری داشته باشم. امید است مورد رضایت حق قرار گیرد.
در اینجا لازم است از افراد فعال و مخلص گروه اقامه نماز حرم مطهر حضرت معصومه سلام علیها که در انجام این تکلیف همکاری نمودند تشکر بعمل آید.
همچنین از مسئولین محترم و بزرگوار آستانه مقدسه که در شکل گیری و توسعه کمی و کیفی گروه اقامه نماز حرم مطهر مساعدت نمودند صمیمانه تقدیر و تشکر به عمل می آید.
اینجاست این مجموعه را به روح طیبه و پاک کریمه اهل بیت حضرت معصومه (علیه السلام) تقدیم می کنم.امید است مقبول افتد.
محمد باقر نبی نژاد
25/7/1379

خداوند را بهتر بشناسیم تا بهتر و بیشتر او را عبادت کنیم

خداوند بخشنده ترین بخشندگان و مهربانترین مهربانان است. خدایی که به ما نعمت وجود داد و ما را از خاک آفرید و در تمام مراحل خلقت دستمان را گرفت. خدایی که شنوده صداها و دانای اسرار نهانها و برطرف کننده بلاهاست. خدایی که عزت و جمال و قدرت و کمال و دارایی و جلال مختص اوست. خدایی که مایه خوشنودی خلق و بخشنده گناهان است و در برابر عظمتش تمامی موجودات متواضع و در برابر عزتش همه اشیاء ذلیلند. خدایی که آسمانها به امرش پایدار و زمین ها به فرمانش بر قرار است.
خداوندی که منتهای امیدها و معطی عطاها و بخشنده هدیه و شنونده شکوهها و برآرنده حاجات و آروزها می باشد.
خداوندی که مالک هر ملک و دارایی و یاری کننده هر بی کس و پرده پوش عیوب خلق می باشد. خداوندی که تنها ذخیره هنگام سختی و تنها مونس هنگام ترس و تنها پناه هنگام نیازمندی می باشد.
خداوند، رهنمای متحیران و دادرس دادخواهان و فریاد رس فریاد کننان و پناه بخش پناه جویان و طبیب و روشنی بخش دلها و یاور اهل ایمان و پناه اهل عصیان و اجابت کننده دعای مضطرین می باشد.

نماز پرواز انسان است تا بی نهایت

آنان که خواستار معراج می باشند می توانند به نماز تمسک کنند.انسان در نماز آنقدر به خداوند تبارک و تعالی نزدیک می شود که می گوید: تنها تو را می پرست و تنها زا تو یاری می خواهم و این تحول، اعلی مرتبه تکامل بشری و به عنوان هدف خلقت انسان مطرح است.
نکته بسیار مهمی که در مورد نماز است و خداوند تبارک وتعالی از انسان می خواهد اقامه کردن و به پا داشتن نماز است نه نماز خواندن، جهت اثبات مدعا به چند آیه از قرآن کریم توجه می کنیم.
خداود تبارک و تعالی در سوره شریفه هود آیه 114 می فرماید
اقم الصلاه طرفی النهار و زلفا من الیل.
و در سوره شریفه اسراء آیه 78 می فرماید: اقم الصلاه لدلوک الشمس الی غسق الیل.همچنین در سوره شریفه طه آیه 14 می فرماید: اننی انا الله لا اله الا انا فاعبدونی و اقم الصلاه لذکری.
در سوره شریفه لقمان آیه 17 آنجا که حضرت لقمان می خواهد فرزندش را به نماز سفارش کند می فرماید نماز را اقامه کن و به پا دار و نفرمود نماز را بخوان و آیه مبارکه چنین است: یا بنی اقم الصلاه و امر بالمعروف....