یکصد و چهارده نکته قرآنی

احمد عزیزی‏

تشکر و قدردانی:

در گردآوری این مجموعه، همواره از راهنمایی های اساتید مختلف، همکاران گرامی و دوستان عزیزم بهره مند بوده ام. تشویق ها و نقطه نظرات آنها باعث شد تا در جمع آوری یک مجموعه کامل و تا حد امکان بی نقص بکوشم که امیدوارم همچنان با نظرات خود مرا یاری دهند.
- از جناب حجت الاسلام و المسلمین شعبان تازه کام که در مراحل مختلف، با تیز بینی و درایت خاصی پیشنهاد جمع آوری 114 نکته قرآنی با موضوعات متنوع (به تعداد سوره های قرآن) را دادند که در نهایت به عنوان نام مجموعه انتخاب گردید کمال تشکر را دارم.
- از مسئول محترم دفتر نهاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان جناب حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا اسلامی و آقایان: ابولفضل دانشور، حسین خیام، مراد علی اسماعیل زاده، علی اکبر دانشور، علی رضا حاج حسینی که در مراحل مختلف اینجانب را یاری فرمودند تشکر می نمایم و امیدوارم نتیجه کار که ارائه مجموعهای قابل دسترس و استفاده برای همگان است مورد قبول آنها واقع شده باشد.
از تمامی عزیزانی که به هر نحوی در مدت طولانی جمع آوری و تبلیغ نکات قرآنی با ارائه پیشنهادهای مختلف در تکمیل و انتخاب نکات مورد نیاز افراد مختلف اجتماع اینجانب را یاری فرمودند کمال تقدیر و تشکر را دارم و همواره مدیون لطف و عنایت آنها خواهم بود.

توضیح طرح جلد کتاب:

به نام خداوند بخشنده مهربان
توجه به آخرین کشفیات بشر، ما را متذکر این امر می سازد که انسان در مقابل نظم این جهان و کیهان، چقدر کوچک و ناتوان آفریده شده است. که آیات قرآن مبین این امر است. کوچکترین و بزرگترین فواصل موجود، حتی در خیال انسان نیز نمی گنجد و خدا در عین بزرگی به انسان بسیار نزدیک است.
علم او محیط است، به آنچه پیش نظر خلق آمده و آنچه سپس خواهد آمد و خلق به هیچ مرتبه علم او احاطه نتوانند کرد مگر به آنچه او خواهد.
سوره بقره، آیه 255.
کوچکترین اندازه کشف شده تا کنون، مربوط به الکترون است که اندازه آن 18-10 متر است. به عبارت دیگر یک میلیمتر باید یک میلیون، میلیارد برابر تقسیم شود تا اندازه الکترون بدست بیاید.
بیشترین فاصله کشف شده تا کنون، مربوط به ستاره ای است که فاصله آن از زمین 7/13 میلیارد سال نوری است. به عبارت دیگر، نور با سرعت 300000 کیلومتر در ثانیه، باید 7/13 میلیارد سال حرکت کند تا به آن ستاره که در 7/13 سال پیش، متولد یا مرده است برسد. که این فاصله مربوط به ستاره ای از آسمان اول است و دانشمندان تا کنون به بقیه آسمانها دست نیافته اند.

گفتار گرد آورنده:

قرآن کتاب انسان سازی و راهنمای بشر در مراحل مختلف زندگی است. افراد مختلف اجتماع با کمک گرفتن از فرامین، دستورات و هدایت های خالق هستی در طول مسیر پر پیچ و خم زندگی راه سعادت را می یابند. از روح این کتاب توان و قوت گرفته و خدا را به یقین باور می کنند. وجود قیامت را با تمام وجود تصدیق می کنند. در هر لحظه به یاد خدا بوده و خواست و اراده او را در زندگی خویش کاملا مشاهده می کنند. یقین، باور و ایمان قلبی به خدا، قیامت و عالم غیب جز با کمک این کتاب، غیر ممکن و یا بسیار سخت است. راه رسیدن به خدا و دیدن او با چشم دل را فقط باید از خود خدا آموخت. خدا معلم انسانهاست و خداشناسی را با زبان آسان آموزش می دهد. زبان هدایت او، خاص هیچ قشر و طبقه ای از اجتماع یا هیچ نقطه ای از کره زمین نیست. او راه تکامل را به پیر و جوان نشان می دهد. خدا در قرآن با انسان سخن می گوید و هر جمله اش رحمتی برای آدمیان است که می تواند به منزله کلیدی برای حل مشکلات فرا روی او عمل کند. هر فردی با خواندن چند آیه از این کتاب، اشک در چشمانش حلقه می زند و در مقابل آفریننده عالم به زانو در آمده، با سجده در مقابل او طلب بخشایش خواهد کرد. براستی آیا تنها با خواندن متن عربی قرآن و تأکید صرف بر روخوانی، حفظ، نحوه صحیح قرائت، جلسات بی شمار آموزش تجوید، کتابها و سی دی های آموزشی که بازار تجاری پر سودی را براه انداخته و گروه زیادی را مشغول کرده است می توان به تمامی اهداف کتاب خدا که تنها نسخه شفا بخش و سعادت آفرین و تحریف نشده است دست یافت؟ قطعاً خیر. پس لازم است همه افراد مسلمان غیر عرب، منجمله ما فارسی زبانها با ترجمه قرآن آشنا گشته و درسهای عالی و مواعظ بی نظیر آن را فراگیریم. قرائت ترجمه قرآن راهی است کوتاه برای فهمیدن کلام خدا و درک مفاهیم انسان ساز آن که شاهراه هدایت را به انسانها می نمایاند. با خواندن ترجمه قرآن، خدا سخن گفته و انسانها کلام او را با گوش جان می شنوند و از آن تأثیر می پذیرند. گویی که قرآن در همان لحظه بر آنها نازل می شود و از شنیدن کلام خدا آرام می گیرند. خدا را با تمام وجود احساس کرده و معجزه جاوید او را با یقین کامل خواهند پذیرفت. آیا وقت آن نرسیده است که به تفکر در مورد باورهای سنتی خویش بپردازیم، تعصبات غلط را کنار گذاشته و هر چه بیشتر با ترجمه کتاب خدا آشنا شویم؟
این جزوه و کتاب جیبی که در بردارنده 114 آیه در موضوعات مختلف و متنوع (به تعداد سوره های قرآن) از ترجمه مرحوم مهدی الهی قمشه ای می باشد، می تواند در آشنایی هر چه بیشتر اقشار مختلف اجتماع با ترجمه کتاب خدا موثر بوده و با توجه به حجم اندک آن، می توان آن را همواره به همراه داشت و در مواقع نیاز، از کلام خدا یاری طلبید. ترجمه 114 آیه قرآن برای هر فردی از اجتماع و با هر سطحی از سواد، به راحتی قابل درک بوده و این آیه ها ضمن تأثیر بر روح افراد، در ذهن حک خواهد شد و در طول زمان، فرد از کتاب خدا در تفکر و برداشت هایش از جهان هستی کمک خواهد گرفت. قرائت ترجمه قرآن می تواند تاثیری ژرف بر زندگی افراد داشته و حتی اگر فردی غیر مسلمان به صدای دلنشین قرائت ترجمه قرآن گوش فرا دهد مجذوب کلام خدا خواهد شد. به امید روزی که با بازگشت به قرآن شاهد حضور کتاب خدا در تمامی عرصه های زندگی و اجرای تمامی فرامین الهی باشیم.
به امید آن روز
احمد عزیزی
بهمن ماه 1387