فهرست کتاب


روزشمار تاریخ اسلام جلد 3 (ماه های ربیع الاول - ربیع الثانی)

سید تقی واردی

پیش سخن :

لقد کنان فی قصصهم عبره لاولی الالباب ما کان حدیثا یفتری ولکن تصدیق الذی بین یدیه و تفصیل کل شی و هدی و رحمة لقوم یؤمنون(1).
قرآن کریم، پس از بیان سرگذشت تلخ و شیرین برخی از پیامبران، از جمله حضرت یعقوب (علیه السلام) و حضرت یوسف (علیه السلام) و بشارت نیک بختی و حیات عزت آفرین اخروی به موحدان و مومنان و وعده بدفرجامی، عذاب و رنج بی پایان دوزخی برای مشرکان و دشمنان حق و حقیقت، در آیه ای فرمود: هر آینه در حکایت آنان (پیامبران)، پند و عبرتی برای خردورزان و اندیشمندان خواهد بود.(زیرا این قرآن تشریح کننده سرگذشت پیشینیان است)سخنی نیست که در آن افترا و دروغی توان یافت، بلکه تصدیق چیزی است که در آن (و در سایر کتب آسمانی)است و این کتب تفضیل دهنده هر چیزی و هدایت و رحمت برای قومی است که ایمان پیشه گیرند.
در این آیه شریفه و در بسیاری دیگر از آیات کلام الله ربانی، قرآن مجید ما را به آگاهی از وضعیت اقوام پیشین و اطلاع از رفتار و کردارشان در برابر پیامبر الهی فرخوانده است.این کتاب شریفه، خود منبعی مهم و سندی مطمئن در زمینه تاریخ بشری است.
زیرا اگرچه تاریخ، بیان وضعیت گذشتگان و رویدادهای سابق است، ولی در حقیقت، دانش چگونه زیستن زندگانی است و قرآن در پی چنین مهمی برای انسان ها است که با عبرت گرفتن از سرنوشت گذشتگان، راه درستی و راستی را به پیماید و به مقصود مطلوب و انسانی نایل آیند و از پیمودن راه های ناروا و بدفرجام، پرهیز کرده و خود را به تمایلات دنیوی و عذاب اخروی مبتلا نگرداند و با رفتار و کرداری زیبا و قابل تحسین، زمینه همزیستی مسالمت آمیز بشری و حیات توحیدی را پی ریزی کنند و در کنار یکدیگر و با یاری و کمک هم، به تکامل و تعالی برسند.
اساسا تاریخ، چراغی فروزان در فراروی انسان ها است و همگان را با پند گرفتن از ماجراهای گذشته، به آینده نیک و زیبا تشویق می کند.
کتاب حاضر روز شمار تاریخ اسلام(ماه ربیع الاول و ماه ربیع الثانی)همانند دو کتاب پیشین از همین سری، یعنی کتابهای ماه محرم و ماه صفر، درصدد تشریح رویدادها و ماجراهایی است که از جهت مثبت و منفی، تاثیر به سزایی در جامعه برجای گذاشته است و بر خاطره ها باقی مانده اند.
محدوده تاریخ نگاری ما در این کتاب، بسان دو کتاب گذشته، مقطع تاریخ اسلام، یعنی از تاریخ تولد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) در عام الفیل (53 سال پیش از هجرت) تا انتهای غیبت صغرا و آغاز غیبت کبری امام زمان (عج)(سال 329 هجری قمری)حدود382 سال می باشد و چون تدوین تمامی رویدادها دریک کتاب، مشکل و غیر مفید بود، بدین جهت، این مجلد از سری روز شمار تاریخ اسلامتنها به دو ماه قمری، یعنی ربیع الاول و ربیع الثانی می پردازد.اگر خدای بزرگ توفیقی عنایت فرماید، سایر ماههای قمری را به همین شیوه، تقدیم علاقه مندان این رشته خواهیم نمود.
این کتاب، غیر از فهرست مندرجات، پیش سخن و کتاب نامه مشترک، از دو فصل مستقل تشکیل یافته است:

فصل اول : ماه ربیع الاول.

فصل دوم : ماه ربیع الثانی.

بخش های اصلی ماه ربیع الاول عبارتند از :
1.روز شمار رویدادهای ماه ربیع الاول.
2.سال شمار رویدادهای ماه ربیع الثانی.
همچنین بخش های اصلی ماه ربیع الثانی از این دو گزینه تشکیل یافته اند :
1. روز شمار رویدادهای ماه ربیع الثانی؛
2. سال شمار رویدادهای ماه ربیع الثانی.
در پایان، از مبلغان دینی، ائمه محترم جمعه، مدرسان و اساتید رشته تاریخ اسلام، پژوهشگران، تقویم نگاران، تاریخ نویسان رسانه های گروهی و تمامی علاقه مندان این رشته مهم که مخاطبان اصلی این کتابند، تقاضامندم ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده خویش محروم نسازند.
امیدوارم که این بضاعت ناچیز، موجب رضای خدا سبحان و خرسندی بقیةالله الاعظم، حضرت حجة بن الحسن(علیه السلام) قرار گیرد.
فصل اول :