فهرست کتاب


جوانان و انتخاب همسر

علی اکبر مظاهری‏

دوره جوانی و مشکل گزینش همسر

دختران و پسران، میوه های باغ زندگی انسان به شمار می روند که در ادامه زندگی خویش از تشریک مساعی و طرح زندگی مشترک، چاره ای ندارند زیرا زندگی به صورت تجرد، زندگی تلخ و بد فرجامی است که شکوفه های حیات را در نیمه راه، خزان کرده و به دور می ریزد.
دست آفرینش، یک نوع تجاذب و کشش درونی میان این دو نوع میوه به ودیعت نهاده که هر کدام در سنین خاصی خواهان یکدیگر می شوند و اضطراب و تپش آنان، از طریق ازدواج، به سکونت و آرامش تبدیل می گردد و آیه مبارکه که راز آفریدن همسر را بیان می کند و می فرماید: لتسکنوا الیها(1) ناظر به این نکته است.
همکاری دو فرد در صورتی می تواند ثمر بخش و سودمند و بقاپذیر باشد که عقربه روحیات و غرائز و طرز تفکر هر دو، همسو باشد و در غیر این صورت، ریسمان وحدت، به ضعف و سستی گرائیده و سرانجام گسسته می شود و شیرازه همکاری از هم می پاشد.
ما در زندگی خود شاهد پدیده های تلخ و دردآوری هستیم که هم زوجین را آزار می دهد و هم خانواده های هر دو را، و آن این که کاخ زندگی مشترک پس از اندی فروی می ریزد و درخت شیرین ازدواج، میوه تلخ می دهد و زوجین، راه دادگاه را در پیش گرفته از هم جدا می شوند و چه بسا نو نهالان مظلومی را روی دست یکدیگر رها کرده، به دنبال راهی می روند، شاید بار دیگر بتوانند برای خود همسر مناسبی برگزینند.
در تشریح علت این پدیده، یک عامل بیش از همه مؤثر است - البته نمی توان گفت عامل منحصر به فرد است - و آن اینکه: در گزینش همسر در آغاز ازدواج، محاسبات غلط جایگزین مطالعات صحیح بوده و اساس زندگی را همان اندیشه های نسنجیده تشکیل می داده است و اگر در گزینش همسر، اصول صحیح رعایت می شد، بخش عظیمی از این طلاقها و فراقها، درخت زندگی را نمی خشکانید.
در این کتاب که هم اکنون تقدیم خوانندگان گرامی می شود، انگشت روی این عالم نهاده شده و با اصول صحیح علمی، راه گزینش همسر را می آموزد.
نگارنده، بخشی از این کتاب را مطالعه نموده و آن را برای نسل جوان بسیار مفید و سودمند یافتم، بالاخص که کتاب، همراه با یک رشته سرگذشتهای تجربه آموز است که می تواند به نتایج و نظریه ها، قطعیت بخشد.
اینجانب این اثر گرانبها را به نویسنده محترم و دانشمند ارجمند جناب آقای علی اکبر مظاهری - دام مجده - تبریک گفته و از ناشر محترم خواهانم که در نشر و پخش این کتاب برنامه ای بریزد که به دست جوانان ما برسد و از این طریق گامی بزرگ در حل مشکلات ما بردارد و در نتیجه، از آمار طلاق کاسته شود و به گفتار پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) که فرموده: ما بنی بناء فی الاسلام أحب الی الله من الترویج(2) تجسم و عینیت بیشتری بخشد.
با تقدیم احترام
قم - مؤسسه امام صادق علیه السلام
جعفر سبحانی
21/3/73 برابر اول محرم 1415

مقدمه نویسنده

دو انتخاب بزرگ

جوانان را بنگرید! با امید و آرزوهای فراوان و قلبهایی مالامال از عشق و شور، بر آغاز راهی نوین ایستاده و در اندیشه حرکت به سوی زندگی مستقل و پرمسؤولیتند.
دو تصمیم مهم، دو گردنه خطیر، دو قله بلند و دو انتخاب بزرگ، پیش رو دارند که حتما باید از این دو گردنه و قله بزرگ بگذرند و درباره این دو مسأله مهم، تصمیم بگیرند و این دو انتخاب را بنماید. نه می شود این دو، یا یکی از این دو، را رها کنند، و نه چندان نیرو دارند که یک تنه و بدون راهنما و یاور، هر دو را طی کرده، به سلامت به هدف برسند. خوشبختی و سعادت، یا بدبختی و شقاوت زندگی آینده آنان، تا حد بسیار زیادی به این دو تصمیم و انتخاب بستگی دارد. اگر بتوانند - ان شاء الله - به سلامت از این دو گردنه و قله بگذرند، تا حد زیادی به سعادت و خوشبختی نزدیک شده اند، و اگر - خدای ناخواسته - در این دو تصمیم و انتخاب موفق نشوند، مشکلات و ناراحتیهای فراوانی برایشان به وجود خواهد آمد.
این دو یکی «انتخاب شغل» است و دیگری «انتخاب همسر».
این دو تصمیم و انتخاب، هر دو بزرگ و حساسند، اما یکی از دیگری بزرگتر و حساستر و مهمتر است، و آن «انتخاب همسر» است.
یکی از عارفان بزرگ می فرماید: اگر انسان نصف عمرش را صرف نماید تا استاد شایسته ای پیدا کند، ارزش دارد، زیرا در نیمه دیگر عمرش سعادتمند خواهد شد. اینجانب نیز می گویم: اگر انسان نصف عمرش را صرف کند تا همسری شایسته و متناسب با خود پیدا نماید، ارزش دارد، زیرا در بقیه عمرش سعادتمند خواهد شد!