فهرست کتاب


مروارید آفرینش

حجه السلام و المسلمین دکتر سید مجتبی برهانی‏

13- دستور اقامه نماز به موسی و هارون

قرآن می فرماید: و اوحینا الی موسی و أخیه أن تبوءا لقومکما بمصر بیوتا واجعلوا بیوتکم قبله و أقیمو الصلوه و بشر المومنین(486). یعنی ما به موسی و برادرش وحی کردیم که در مصر برای قوم خودتان خانه هایی آماده کنید و خانه هایتان را مقابل هم (یا رو به قبله) بسازید و نماز به پادارید و به مومنان بشارت بده که سرانجام پیروزی با آنها است.
پیام این آیه به مسلمانان این است که حتی معماری و شهر سازی اسلامی باید با اهداف مکتبی سازگار باشد و جهت قبله فراموش نشود، به گونه ای خانه ها ساخته شود که انجام مراسم مذهبی و اقامه نماز در آن عملی باشد، خانه افراد مکتبی باید نماز خانه باشد (بیوتکم قبله). همانطور که اشاره شد قبله، هم به معنی روبرو و مقابل هم است و هم به معنای جهت کعبه یعنی خانه سازی رو به قبله. شاید معنای این آیه چنین باشد که تا قدرت فرعون باقی است و تصمیم بر نابودی شما دارد شما مراسم عبادی را در خانه هایتان بر قرار سازید سالهای اول بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که حدود سه سال مخفیانه مراسم عبادی انجام می دادند.

سیمای نماز در شریعت اسلام

1- نماز آخرین سفارش رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)

مرحوم کلینی قدس سره شریف از امام محمد باقر (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: لا تتهاون بصلاتک فان النبی صلی الله علیه و آله قال عند موته، لیس منی من استخف بصلاته... لا یرد علی الحوض لا والله(487) نماز را سبک مشمار، بدرستیکه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در لحظه فراق و رحلتش فرمود: از من نیست کسی که نمازش را سبک بشمارد... و بر حوض کوثر بر من وارد نمی شود نه بخدا.
ابی بصیر از امام محمد باقر (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت به نقل از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: لا ینال شفاعتی من استخف بصلاته لا یرد علی الحوض والله(488) یعنی به شفاعت من نمی رسد کسی که نمازش را خوار شمرد و بر حوض کثر بر من وارد نمی شود، نه به خدا.