فهرست کتاب


مروارید آفرینش

حجه السلام و المسلمین دکتر سید مجتبی برهانی‏

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وقت برخاستن از مجلس

غزالی در کتاب احیاء العلوم نقل می کند که آن حضرت هر وقت از مجلسی بر می خواست می گفت: سبحانک اللهم و بحمدک، اشهد ان لا اله انت استغفرک و أتوک الیک(439) یعنی خدایا تو از هر عیب و نقصی منزهی و ستایش و حمد مخصوص تو است، گواهی و شهادت می دهم که جزئی نیست از تو طلب آمرزش می کنم و به سوی تو بر می گردم.

دعا وقت ورود به مسجد و خروج از آن

طبری در کتاب دلائل الامامه با سند خود از عبدالله بن حسن از فاطمه صغری (سلام الله علیه و آله و سلم) از پدرش حسین بن علی (علیه السلام) از فاطمه کبری (سلام الله علیه و آله و سلم) بنت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می کند که: ان النبی صلی الله علیه و آله اذا دخل المسجد یقول: بسم الله، اللهم صل علی محمد و آل محمد، و اغفر ذنوبی و افتح لی ابواب رحمتک، یعنی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) هنگامی که داخل مسجد می شد می فرمود: و زمانیکه خارج می شد می فرمود: بسم الله اللهم صل علی محمد و آل محمد واغفرلی ذنوبی، وافتح لی ابواب فضلک(440).
سبزواری (قدس سره و شریف) محمد بن محمد السبزواری از بزرگان قرن هفتم هجری در کتاب جامع الاخبار می گوید، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وقتی وارد مسجد می شد، پای راست را جلو می گذشت و می فرمود: بسم الله و علی الله و توکلت، و لا حول و لا قوه الا بالله و زمانیکه از مسجد خارج می شد، پای چپ را ابتدا بیرون می گذشت و می فرمود:
بسم الله اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، سپس به علی (علیه السلام) فرمود: یا علی هر که داخل مسجد شود و بگوید آنچه که من گفتم خداوند نمازش را قبول می کند و در برابر هر رکعتی ثوابی صد رکعت برای او می نویسد و زمانیکه خارج می شود آنچه را من گفتم بگوید خداوند گناهان او را می آمرزد و در برابر هر قدمی که بر می دارد یک درجه به او داده می شود و برای او در برابر هر قدم صد حسنه می نویسد(441).
سپس مرحوم محدث نوری بعد از ذکر این حدیث از جامع الاخبار اضافه می کند که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: اذا دخل المومن المسجد فیضع رجله الیمنی، قالت الملائکه: غفر الله لک و اذا خرج فوضع رجله الیسری قالت الملائکه حفظک الله وقضی لک الحوائج و جعل مکافاتک الجنه. یعنی هنگامی که مومن داخل مسجد شود و پای راست خود را جلو بگذارد ملائکه گویند خدا تو را بیامرزد و هنگامی که خارج می شود و پای چپ خود را جلو بگذارد ملائکه بگویند خدا تو را نگه دارد و حوایج تو را برآورده سازد و پاداش تو بهشت باشد.

دعای در وقت خواب استراحت

در مکارم الاخلاق می گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) چون آماده خوابیدن می شد و به فراش می رفت، به طرف راست می خوابید و کف دست راستش را زیر صورتش می گذاشت سپس می فرمود: اللهم قنی عذابک یوم تبعث عبادک(442) خدایا روزی که بندگانت مبعوث می شوند مرا از عذابت حفظ کن. دعاهای دیگری هم وارد شده است آن حضرت آیه الکرسی را نیز در موقع خواب می خواند(443).