فهرست کتاب


مروارید آفرینش

حجه السلام و المسلمین دکتر سید مجتبی برهانی‏

یاد خدا در همه حال

در مناقب آل ابی طالب و مجمع البیان طبرسی روایت شده است که و کان صلی الله علیه و آله لا یقوم و لا یجلس الا علی ذکر الله(432) یعنی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بلند نمی شود و نمی شست مگر با یاد و ذکر خدا. قطب راوندی در کتاب الدعوات از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می کند که فرمود: أمرنی جبرئیل أن أقر القرآن قائما و ان احمد راکعا و أن أسبحه ساجدا و ان ادعوه جالسا(433).

دعای رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) موقع صبح

در کافی به سند خود از فضل بن ابی قره از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: ثلاث تناسخها الانبیاء من آدم علیه السلام حتی وصلن الی رسول الله صلی الله علیه و آله کان اذا أصبح یقول: اللهم أنی اسالک ایمانا تباشر به قلبی و یقینا حتی اعلم انه لا یصیبنی الا ما کتب لی، و رضنی بما قسمت لی(434) سه جمله دعا را پیامبران از آدم علیه السلام یکی پس از دیگری نقل کردند یا نسخه برداری کردند تا به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و هر روز صبح آن دعا را می خواندکه به این صورت ترجمه شده: خدایا از تو ایمانی می طلبم که با آن همیشه دلم را در برابر تو باشد و از تو یقینی می خواهم که بواسطه آن بدانم: چرا آنچه تو برایم مقرر کردی به من نمی رسد - خدایا: مرا در مقابل آنچه به من عطا کرده ای خشنود ساز.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) هنگام نظر به آینه

محدث نوری در مستدرک الواسائل از کتاب الجعفریات حدیثی را از امیر المومنین علی (علیه السلام) نقل می کند که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) کان اذا فی المرآه قال: وقتی در آینه نگاه می کرد می فرمود: الحمد الله الذی اکمل خلقی، و أحسن صورتی، و زان منی ما شان من غیری، و هدانی للاسلام و من علی بالنبوه(435).
ستایش مخصوص خداوندی است که آفرینش مرا کامل و صورتم را نیکو آفرید و در مقابل عیب دیگران مرا زینت بخشید به اسلام هدایتم کرد و با نبوت بر من منت نهاد.
توضیح: برای غیر پیامبر اسلام هم دعا همین است طبق نقل صدوق در مقنع(436) و تفسیر ابوالفتوح رازی(437) با حذف آخرین جمله(438).