فهرست کتاب


مروارید آفرینش

حجه السلام و المسلمین دکتر سید مجتبی برهانی‏

دفتر سوم

خصوصیات فردی و تشخیص جامع

پیامبر اکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به حق شخصیتی بی همتا در طول تاریخ بشریت است، شخصیتی که همچون تابان در آسمان انسانیت می درخشد، و در کالبد ارزشهای والای اخلاقی و کمالات و سجایای انسانی، روح می دمد. او الگویی جامع از جمیع کمالات و امتیازاتی است که یک انسان در همه ابعاد وجودی خود می تواند داشته باشد، و زندگی پر عظمت و شگفت آمیز آن حضرت نمونه کامل آن است که برای همیشه چون مشعلی فروزان فرا راه آدمیان پرتو افشانی می نماید.
علی (علیه السلام) در قسمتی از خطبه معروف به دیباج که ابو محمد حسن بن علی بن الحسین بن شعبه حرانی در تحف العقول(71) آنرا نقل کرده می فرماید:
فاقتوا بهدی(72) رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)، فانه أفضل الهدی واستنوا بسنته فانها أشرف السنن یعنی: از هدایت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پیروی کنید زیرا آن بهترین راه و روش زندگی است، و سنت آن حضرت را بر خود طریق مشی قرا دهید زیرا که آن شریفترین سنن جهان است.
بحث دراین زمینه فراوان است، مقداری در دفتر اول و دوم اشاره شد و در آینده هم انشاء الله به نکاتی خواهیم پرداخت، و اینک قبل از ورود به بحث روشها و آداب به نکات فشرده ای راجع به وجود مقدس آن حضرت می پردازیم.