فهرست کتاب


مروارید آفرینش

حجه السلام و المسلمین دکتر سید مجتبی برهانی‏

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدالله رب العالمین، و الصلاه و السلام علی اشرف الانام، و خیر خلقه سیدنا و نبینا محمد المصطفی و صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبن الطاهرین المعصومین المکرمین المنتجبین و اللعن الدائم علی اعدائهم اجمعین.

جهان پیش از ظهور اسلام

پیش از ظهور اسلام مردم سراسر جهان از نظر عقائد و افکار و شئون فردی و اجتماعی در وصع اسف انگیز و نکبت باری بسر می بردند، گرچه همه نقاط عالم در وضعی کاملا یکسان قرار نگذاشتند ولی به طور کلی می توان گفت، که همه مردم دنیا در انحراف های فکری، پندارهای موهوم، سنت های غلط اجتماعی و اخلاقی با هم شریک بودند.
پیش از ظهور اسلام، یهودیان، دین موسی (علیه السلام) را تغییر دادند و اصول آنرا به صورت خشک و جامدی در آوردند و روح مادی گری در زندگی مردم رخنه کرده بود، در تورات مسائلی مطرح است که به همه چیز می تواند شبیه باشد جز به کلام الهی. در تورات جریان حضرت آدم (علیه السلام) و همسرش حوا و مسئله خروج آنها از بهشت را طوری مطرح می کند که بزرگترین ضربه را به جهان انسانیت وارد کرده است ضربه سنگین غیر قابل جبران.
استاد شهید مرتضی مطهری (قدس سره و شریف) در بحث این شناخت این مسئله را تحت عنوان زیان آورترین تحریف تاریخ چنین بیان می کند:
در تورات تحریفی واقع شده است که من خیال نمی کنم تحریفی در جهان به اندازه این تحریف به بشریت زیان وارد کرده باشد. می دانیم که هم در قرآن و هم در تورات داستان آدم و بهشت به این صورت مطرح است که آدم و همسرش در بهشت حق دارند از نعمتها و ثمرات آن استفاده کنند و یک درخت خورد و به همین دلیل از بهشت رانده شد.
این مقدار در قرآن و تورات هست، اما اینکه آن درخت چگونه درختی بوده است در تورات تحریف شده آمده است که درخت معرفت و جاودانگی بوده است و آدم از درخت معرفت خورد و چشمش باز شد و برای آنکه از درخت جاودانه نخورد او را بیرون کردند. این فکر و این تحریف برای دین مذهب بطور عموم بسیار گران تمام شد گفتند پس معلوم می شود میان دین و معرفت تضاد است یا آدم باید دین داشته باشد و امر خدا را بپذیرد یا باید شناخت داشته باشد و عصیان امر پروردگار کند... کم کم شکهائی در اروپا رایج شد که می گفت: انسان اگر سقراطی باشد مفلوک و گرسنه بهتر از این است که خوکی باشد برده و من یک روز زندگی کنم، چشمهایم باز باشد بهتر از این است که یک عمر چشمهایم بسته باشد و کور باشم که بعد می خواهم در بهشت با چشم بسته این است که شما می بینید در دنیای اروپا یک مسئله ای بوده که العاده مهم مسئله تضاد علم و دین است. خیال نکنید که این مسئله مسئله ای بوده که چهار تا دانشمند از خود در آورده اند ریشه آن در عقائد مذهبی مسیحیت و یهودیت (که هر دو تورات را به عنوان عهد عتیق کتاب آسمانی می دانند) است(1) و متأسفانه مسیحیت هم که برای تهذیب اخلاق و پاک ساختن روان مردم از آلودگیها آمده بود و بنیانگذار آن عیسی مسیح (علیه السلام) این وظیفه را از جانب خداوند به عهده داشت از طرف پدران روحانی تغییر ماهیت یافت و دکانی شد برای سوداگری اکثریت پدران روحانی مسیحی.

شبه جزیره عربستان پیش از ظهور اسلام

نویسنده کتاب تاریخ تمدن اسلام و عرب از بررسیهای خود درباره اوضاع عرب جاهلیت نتیجه گرفته است که اعراب قرنها صاحب تمدن بوده اند.(2) ولی قدر مسلم این است خطبه های خود وضع عرب پیش از اسلام را چنین بیان می کند:
ان الله بعث محمدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نذیرا للعالمین، و امینا علی التزیل، و انتم معشر العرب علی شر دین و فی شر دار منیخون بین حجاره خشن، و حیات صم، تشربون الکدر و تأکلون الجشب و تسفکون دمائکم و تقطعون ارحامکم، الاصنا فیکم منصوبه و به الاثام بکم معصوبه(3)
ترجمه: خداوند متعال محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را تبلیغ کننده برای عالمیان و امین برای فرستادن قرآن و رسالت مبعوث نمود در آن حال شما گروه عرب دارای بدترین دین بودید و در بدترین جامعه زندگی می کردید در میان سنگ هایی سخت و مارهای ناشنوا مسکن داشتید، آبهای تیره می آشامیدید و غذای خشن می خوردید و خونهای یکدیگر را می ریختند و از خویشاوندان خود قطع رابطه می نمودید. بتها در میان شما (برای پرستش) نصب شده و گناهان و انحرافها سخت به شما بسته بود.