فهرست کتاب


جلوه های عاشورا

بخش فرهنگی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی مدظله العالی‏

1. احیای سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)

با نگرشی به سخنان امام حسین (علیه السلام) پیش از حرکت به سمت کوفه به دست می آید که قیام آن حضرت هیچ گونه پیامد مادی در پی نخواهد داشت. بلکه خود امام (علیه السلام) هدف از قیام خویش را این گونه بر می شمارد که:
انی لم أخرج أشرا و لا بطرا...
من به عنوان فساد و خوش گذرانی قیام نمی کنم، بلکه هدف من اصلاح امت جدم رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و عمل به سیره و روش پیامبر و پدرم امیرالمؤمنین است. با نگاهی به تاریخ آن روز سرزمین های اسلامی می یابیم که سنت نبوی (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از گذشت کمتر از نیم قرن، در مسیر انحطاط افتاد و امت به خاطر اختلافات صحابه و برداشت های دینی گوناگون از سیره رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)، پراکنده شدند، این جاست که امام (صلی الله علیه و آله و سلم) فریاد می زند: مگر نم بینید که حق دگرگون و باطل روی کار آمده است!... به گونه ای که اهل بیت پیامبر که که آیه تطهیر(85)، حدیث ثقلین و صدها آیه و روایت دیگر درباره آنان وارد شده است، کافر و طغیانگر قلمداد می شوند! و کسانی که حضرت زینب کبرا (علیه السلام) آنان را یا بن الطلقا خطاب می کند مدار و محور دین و سنت نبوی قرار می گیرند.
به هر حال یکی از نتایج این قیام مبارک این بود که امت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که بازر و زور و وعده و عیدهای پوچ و تو خالی از مسیر حقیقت منحرف گشتند و باطل را به عنوان حق برگزیدند، بیدار، به گونه ای که سره را از ناسره تشخیص و اهل بیت (علیه السلام) را مدار رسیدن به حقیقت قلمداد نمایند.

2. نجات اسلام

با روی کار آمدن بنی امیه و اهداف شوم آنان برای از بین بردن اسلام از پهنه گیتی، از آغاز رسالت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و در ادامه آن به گونه ای بود که می توان ادعا نمود که هر نقشه شومی که پیامبر اکرم و مسلمانان را تهدید می نمود به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم توسط بنی امیه راهبری می شد و ریشه تمام کجروی ها خانه ابی سفیان بود.(86) آنان پس از رحلت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) با دسیسه های گوناگون در برابر جانشین بر حق رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت آن حضرت به رویارویی بر خاستند، اما فرصت طلایی هنگامی برای آنان فراهم آمد که خلیفه سوم - عثمان بن عفان - روی کار آمد و بنی امیه به صورت رسمی در مناصب حکومت قرار گرفتند و با پول بیت المال بدترین خیانت ها را به امت روا داشتند در مناصب حکومت قرار گرفتند و با پول بیت المال بدترین خیانت ها را به امت روا داشتند که نتیجه این خیانت کاری ها کشته شدن عثمان توسط مردمی که از تبعیض رنج می بردند بود.پس از مرگ خلیفه، معاویه پیراهن خونین وی را برداشت و به عنوان خونخواه خلیفه مسلمین با امام علی (علیه السلام) وارد پیکار شد، اما چون وی ظاهری اسلامی به خود گرفته بود، ظاهر پرستان شب پرست جامعه را از مخالفت با معاویه باز می داشت. با مرگ معاویه و روی کار آمدن یزید که جوانی بدکار، فاسد، شرابخوار و کسی که هیچ پایبندی به اسلام نداشت، فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را به ستوه آورد و تصمیم گرفت از انحرافات فکری و دینی مردم پیش گیری نماید. لذا از بیعت با یزید خودداری و با بیعت نکردن خویش آن چنان چهره یزید را در هم کوبید که حساب او از حساب دین خدا جدا شد و آن چه بنی امیه به نام دین بر مردم تحمیل می کردند در دیدگاه مردم به عنوان باطل و بر خلاف دین خدا قلمداد گردید. فرزند رسول خدا برای نجات اسلام جان خویش را فدا نمود و بهای خون ایشان نجات اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) گردید.

3. احیای امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر از جمله واجباتی است که در متون دینی مورد تأکید قرار گرفته است. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید
کنتم خیر أمه أخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر(87) و در روایات دینی نیز آمده است: با امر به معروف و نهی از منکر سایر واجبات دینی به پاداشته می شود(88). در صدر اسلام مسلمانان به این واجب الهی اهمیت فراوانی می دادند، اما با روی کار آمدن بنی امیه این واجب الهی به فراموشی سپرده شد و انتقاد از زمامداران به عنوان طغیان علیه حکومت قلمداد می شد، به گونه ای که خلیفه سوم آشکارا در برابر انتقادهای صحابه مقاومت به خرج می داد، تا آن جا که علت شورش علیه او نیز نادیده گرفتن انتقادها و سفارش های دلسوزانه صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بود. پس از شهادت امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیز شرایط نیز به گونه ای شد که اگر کسی بر حکومت انتقاد می کرد به زندان می افتاد، یا نابود می شد که به عنوان نمونه می توان به شهادت حجربن عدی ، عمروبن حمق خزاعی، میثم تمار و... اشاره کرد. با روی کار آمدن یزید شرایط دشوارتری پدیدار گشت؛ زیرا حکومت او معاویه از مقبولیت کمتری برخوردار بود، از سوی دیگر بیت المال مسلمین صرف عیاشی و خوشگذرانی او می شد و کسی نیز جرأت انتقاد نداشت. در این هنگام فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) که بسیاری از چشم ها به ایشان دوخته شده بود با درک شرایط حساس، وادار به قیام علیه یزید می شود. آن حضرت در نامه ای به برادرش - محمد حنفیه - فرمود:
انما خرجت لطلب الاصلاح فی أمه جدی، أرید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر و أسیر بسیره جدی و أبی...
از این کلام امام برداشت می شود که آن حضرت علت قیام و برنامه خویش را در اصلاح امور امت، امر به معروف و نهی از منکر و پیروی از سیره پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امر المؤمنین (علیه السلام) اعلام فرمود و به برکت این قیام، واجبات الهی نیز زنده گردید.