فهرست کتاب


جلوه های عاشورا

بخش فرهنگی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی مدظله العالی‏

عزاداری و سوگواری امام باقر (علیه السلام)

امام باقر (علیه السلام) نیز در حالی که کودکی بیش نبودند در کربلا حضور داشتند و به همراه سایر اهل بیت(علیه السلام) اسارت را تحمل کردند. بنابراین با توجه به ملکه عصمت در وجود آن حضرت نمی توان گفت: ایشان چیزی از آن دوران به یاد نداشتند. لذا آن حضرت نیز برای جدش ابی عبدالله(علیه السلام) گریه می کرد و در خانه وجود خود مجلس سوگواری و عزاداری تشکیل می داد.

عزاداری و سوگواری امام صادق (علیه السلام)

عبدالله بن سنان می گوید: بر آقایم امام صادق(علیه السلام) در روز دهم محرم وارد شدم، در حالی که شمار زیادی از پیروانشان پیرامون حضرت گرد آمده و چهره تابناک امام را غم پوشانده بود و آثار اندوه نمایان و اشک از چشمانشان سرازیر، عرض کردم: ای فرزند پیامبر! برای چه گریه می کنید؟ فرمود:مگر نمی دانی در چنین روزی حسین (علیه السلام) به شهادت رسید؛ گریه مجال سخن بیشتری نداد و همه حاضران همراه ایشان گریستند.(37)

عزاداری در سیره سایر امامان معصوم (علیه السلام)

سایر امامان معصوم نیز با بر پایی آیین های سوگواری یاد و خاطره شهیدان کربلا و سایر اهل بیت را گرامی می خواستند تا در روزهای غم و اندوه اهل بیت را گرامی می داشتند که تفضیل آن در این نوشتار نمی گنجد.
اما بد نیست بدانید امام کاظم (علیه السلام) هنگامی که محرم فرا می رسید خنده بر لبان مبارکش جاری نمی شد و همواره اندوهگین بود. امام رضا (علیه السلام) نیز از یاران خویش می خواستند تا در روزهای غم و اندوه اهل بیت (علیه السلام) بویژه عاشورا در مصیبت جدشان ابی عبدالله (علیه السلام) مرثیه سرایی کنند. امام جواد(علیه السلام) ، امام هادی (علیه السلام) امام عسکری،(علیه السلام) و حضرت صاحب الامر (عج) هم در روزهای عاشورا در مصیبت شهیدان کربلا به سوگ می نشستند. امام زمان (عج)در این مصیبت جانکاه خطاب به جد بزرگوارشان سخنانی را فرموده اند که نشانگر اوج اندوه آن حضرت می باشد. از این سخنان به عنوان زیارت ناحیه مقدسه نام برده شده و علاقه مندان می توانند به کتاب پرارج مفاتیح الجنان مراجعه نمایند.