فهرست کتاب


جلوه های عاشورا

بخش فرهنگی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی مدظله العالی‏

الف)گریه شوق

گریه از روی خوش حالی ،زیباترین جلوه عشق و محبت به کسی است که دوستش می داریم،مادری که فرزند خویش را پس از مدت ها می بیند و در آغوش می کشد،از خوشحالی اشک از چشمانش سرازیر و گریه سرور سر می دهد.در روایات آمده است هنگامی که جعفر بن ابی طالب از حبشه به مدینه آمد،پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به استقبال او شتافتند و با دیدن پسر عموی خویش اشک شوق ریختند. گریه برای سالار شهیدان نیز جلوه های گوناگونی دارد که بخشی از آن ممکن است به خاطر مظلومیت شهدای کربلا و بخش دیگری نیز به شوق رشادت،فداکاری،و آزاد مردم شهیدان کربلا باشد.

ب)گریه عاطفی

انسان در زندگی رخدادهایی را می بیند که قلب او را جریحه دار می سازد،همانند دیدن صحنه های دلخراش زندگی کسانی که گرفتار بلایای طبیعی از قبیل سیل،زلزله و...می شوند و عواطف انسانی را تحریک و اشک از چشمانش سرازیر می سازد.

ج)گریه پشیمانی

هر کس ممکن است بر خلاف فطرت پاک خویش در زندگی دچار لغزش هایی گردد و لوح سفید دل را به لکه گناه و معصیت آلوده سازد و پس از آن پشیمان گردد،برای بازگشت دوباره به فطرت الهی گریه و زاری به درگاه خداوند متعال - در کنار سایر اقدام ها - یکی از راه های تسکین دردهای درونی و زدودن غبار گناه از دامن انسان است.