فهرست کتاب


با دختران

محمد رضا کوهی‏

مقدمه:

الحمدلله الذی جعل الحمد لذکره و سببأ للمزید من فضله و دلیلا علی الائه و عظمته(1).
قرآن کریم در تببین عظمت انسان؛ اعم از زن و مرد، تمام عالم وجود را یک کفه و انسان را در کفه دیگر قرار داده، می فرماید:
سنریهم آیاتنا فی الافاق و فی أنفسهم...؛ به زودی آیات و نشانه هایمان را در جهان و درون جانشان، به آنها نشان می دهیم(2).
آفرینش این مخلوق با عظمت؛ که خلقت کائنات به او منتهی می شود، برای وصول به کمال و بهشت لقا و نعیم است. نزول کتاب های آسمانی و بعثت انبیاء و اوصیای الهی (علیه السلام) به جهت آن بوده که نهال انسانیت در وجود انسان رشد کرده و به ثمر بنشیند. بنابراین معرفت به عظمت اسلام و کرامت انسان رمز سعادت در دنیا و آخرت و وصول به هدف خلقت می باشد و عمده مشکلات بشریت، از جهل به این دو موضوع ناشی می شود.
اما در این میان، زن به جهت ویژگی های خاص، از جایگاه والایی برخوردار است؛ چرا که نقش او در رشد و تعالی انسان و جامعه انسانی، به مراتب از مرد بیشتر است و رسالت اصلی او، ضمن مجاهدت برای وصول به کمال، پیامبرگونه است و شغلی مهمتر از تعلیم و تربیت دینی وجود ندارد؛ لذا اثر که فضل و توفیقی از سوی پروردگار عالم است، حاوی نکات ارزش مند در موضوع های مختلف بالاخص پیرامون شأن و منزلت زن، مقام معشوقه بودن او، معیارهای ازدواج موفق، نقش حریم ارزشمند حجاب و عفاف در شخصیت و محبوبیت وی، پیامدهای خطیر فرو افکندن حجاب عفیفانه در فرد، خانواده و اجتماع و دام ها و خطرهایی که زنان و دختران را تهدید می کند، می باشد.
مطالعه این نوشتار ضمن این که برای عموم؛ به ویژه برای زنان و دختران مفید است، استفاده از آن برای تهیه بروشور، پوستر، نشریه و... سودمند است.
امید است که کارگزاران هر ارگانی؛ بالاخص مبلغان دینی و مسئولان نهادهای آموزشی و تربیتی از آن بهره گرفته و با اهدای آن، گام های بلندی در راستای رشد و تعالی زنان و دختران و اصلاح جامعه بردارند و در این جهاد فرهنگی؛ که از مهمترین وظایف است، در پیشگاه خدای منان سرفراز باشند.
ضمنأ بروشور و پوستر از اثر حاضر تهیه شده که در سایه ارتباط با نگارنده، برای آنها ارسال خواهد شد.
در پایان مجددأ خداوند متعال را حمد و سپاس می گویم که با عنایات خاصه خود، توفیق نگارش این کتاب را به بنده اش عطا فرمود و در سالروز میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به اتمام رسانید و از او مسئلت می کنم که این بضاعت اندک را به پیشگاه خود مقبول نموده و ثواب آن را دسته گلی کرده و به پیشگاه ائمه اطهار (علیه السلام)؛ خصوصأ حضرت فاطمه زهرا (علیه السلام) اهداء نماید. محمد رضا کوهی

لطف به زن

از تدابیر حکیمانه پروردگار عالم این است که زن را به جاذبه ها و ویژگی های خاصی مجهز نمود، که از یک سو مرد خود را نیازمند به آنها دیده و به سمت زن گرایش می یابد و از سوی دیگر، زن در پرتو آنها نزد همسر خود از مقام معشوقه بودن و جایگاه ویژه ای برخوردار می شود؛ به شرط آن که با سوء استفاده از آن جاذبه ها خلع سلاح نشده و کارایی جاذبه های خود را به تدریج نزد همسر حال یا آینده خویش از دست ندهد.

حوریه زمینی

ریحانه با عفت و فضلت، حوریه زمینی و برتر از حوریه بهشتی است. امام صادق (علیه السلام)می فرمایند:
از میان زنان دنیا، زنان نیکو سیرت و نیکو صورت، از حورالعین زیباترند(3).