نماز گنجینه ذکر و راز

موسسه‏ فرهنگی قدر و ولایت

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم
اتل ما اوحی الیک من الکتاب و اقم الصلوه ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر و لذکر الله اکبر یعلم ما تصنعون.
ای رسول ما، آنچه را که از کتاب آسمانی قرآن بر تو وحی شد برای مردم تلاووت کن و نماز را برپا دار که همانا نماز است که از هر کار زشت و منکر باز می دارد و ذکر خدا بزرگتر (از اندیشه مردم) است و خدا بهر چه می کنید آگاه است.
سوره مبارکه عنکبوت آیه 44
آنان که در ژرفای نماز غور کرده و گوهرهای گرانبهای این گنجینه ذکر و راز را بفراخور عروج خود یافته و متناسب با حال عام بخشهائی از یافته ها را ارائه نموده اند همگی بر عظمت و بزرگی نماز تاکید واسراری از این سر الهی را در اسرار الصلوه خود بیان فرموده اند.
در آیه شریفه ای که نقل گردید، نماز، ذکر بزرگ و باز دارنده از زشتی ها معرفی گشته است.
و اگر این بزرگی در عمل رعایت نشود آن بازدارندگی حاصل نگردد.اگر زشتی وجود دارد و نماز هم هست از آن جهت است که نماز با بزرگی و عظمت برپا نمی شود.نماز با تمام شرایط و توجه ادا نمی گردد.
آنچه در این مجموعه گرد آوری شده است در پی آن است که سر افعال ذکر بزرگ، نماز، را از زبان اهل بیت عصمت و طهارت، علیهم السلام، و شاگردان آنان بازگو نماید.باشد که بزرگی و عظمت نماز از بزرگی و عظمت افعال گوناگون آن باز شناخته شود که اگر اجزاء مجموعه عظیم نماز شناخته و به درستی ادا گردند آن معراجی که بایستی برای مومن از نماز حاصل شود بفصل الهی پیدا خواهد شد.
امید است این مجموعه که در سطح جوانان تهیه شده است به هدف ذکر شده دست یابد و لبیک دعوت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای، مدظله، برای شناساندن نماز و جایگاه والای آن در نظام جمهوری اسلامی باشد.انشاء الله تعالی.
صفحه 5 نیاز به اسکن

جهان محراب وسیع

جهان محراب وسیعی است که همه کائنات، در آن به تسبیح و عبادت و سجود در برابر خدا مشغولند.
تسبح اله السموات السبع و الارض و من فیهن و ان من شی الا یسبح بحمده ولکن لا تفقهون تسبیحهم انه کان حلیما غفورا
هفت آسمان و رمین و هرچه در آنهاست همه به ستایش خداوند مشغولند و موجودی نیست در عالم جز آنکه تسبیح و ستایش پروردگار می نماید ولیکن شما تسبیح آنها را فهم نمی کنید.بدرستیکه خداوند بسیار بردبار و آمرزنده است.

جمله ذرات، در عالم نهان - با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیر و باهشیم - با شما نامحرمان ما خامشیم

صفحه 6 نیاز به اسکن
خداوند برای هر موجودی مسیری قرار داده است که پیمودن آن مسیر موجب کمال آن موجود می شود.
پیمودن این مسیر اطاعت خدا و لبیک به دعوت اوست.
به گلهای رنگارنگ بنگرید، از یک خاک و یک آب و یک هوا چه گیاهان مختلف با برگهای متفاوت و خواص متعدد و رنگهای زیبا می رویند؟ گلهای زیبای آنها و عطر دل انگیزشان چشمهای ما را به زیبائی خود و دلهایمان را به جمال خدا خیره می کنند.

با صد هزار دیده برون آمدی که من - با صد هزار دیده تماشا کنم ترا

صفحه 7 نیاز به اسکن
به نماز ایستادن، همراهی با همه آفریده ها و فرشتگان در پرستش و ذکر پروردگار است.
به نماز ایستادن، اطاعت و لبیک به خدا و طی مسیر کمالی است که برای ما تعیین فرموده است.
به نماز ایستادن، رنگ و بوی الهی گرفتن است و جلوه و آئینه جمال حق شدن.
صفحه 8 نیاز به اسکن
نماز مراسم مخصوصی برای پرستش خدا و راز و نیاز با اوست که در این جنبه های ارزنده و آموزنده خاصی در نظر گرفته شده و بهمین جهت شکل مخصوصی به خود گرفته است.
نماز سرود توحید و یکتا پرستی و سرود فضیلت و پاکی است که باید فکر و روح ما را در برابر عوامل شکرزا و آلوده کننده یی که در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم پاک و یکتاپرست نگهدارد(1).
صفحه 9 نیاز به اسکن
باید همانطور که لباس و تن خود را می شوئیم و پاکیزه می کنیم، دل و جان را هم شستشو دهیم و پاکیزه کنیم.خود را به خدا، سرچشمه پاکی و کمال نزدیک سازیم.
لحظاتی را به یاد او، به نیایش او و راز و نیاز با او بگذرانیم و روح آلود را در چشمه صاف و زلال الهی شستشو دهیم.
این است نمازی که مسلمان روزانه پنج بار می خواند(2).
صفحه 10 نیاز به اسکن
از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که در گفتگویی کوتاه با یاران خود چنین فرمود:
- فرض کنید در برابر خانه یکی از شما بهری روان باشد و هر روز در آن پنج بار شستشو کند.آیا به تن او هیچ آلودگی می ماند؟
یاران پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) - نه، این شستشو به تن او هیچ آلودگی نمی گذارد.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) - نمازهای پنجگانه هم همین اثر را دارد.با پنج نماز در روزه، خدا لغزشها را از آدمی می زداید و او را پاکیزه می کند(3).
صفحه 11 نیاز به اسکن

نماز، یک کارخانه انسان سازی است.

فحشا و منکر را نماز، نماز خوب، فحشا و منکر را از یک امتی بیرون میکند.
اینهایی که در این مراکز فساد کشانده شده اند اینها این بی نمازها هستند، نماز خوان ها در مساجد هستند و مهیا هستند برای خدمت(4).
شما انقلاب اسلامی کردید که اسلام را ترویج کنید، که اسلام و احکام اسلام را پیاده کنید.در اسلام از نماز هیچ فریضه ای بالاتر نیست.چطور نماز را اینقدر سستی می کمید رد در آن؟از نماز همه این مسائل پیدا می شود...
نگوئید که ما انقلاب کردیم حالا باید حی فریاد بزنیم، خیر نماز بخوانید از همه فریادها بالاتر است(5).
صفحه 12 نیاز به اسکن
سید الشهداء در همان ظهر عاشورا که جنگ بود و آن جنگ یزرگ بود و همه در معرض خطر بودند، وقتی یکی از اصحاب گفت که ظهر شده است، فرمود که یاد من آورید نماز را و خدا تو را از نمازگزاران حساب کند و ایستاد در همان جا نماز خواند.نگفت که ما می خواهیم جنگ بکنیم، خیر، جنگ را برای نماز کردند(6).
صفحه 13 نیاز به اسکن
مردم ما و جامعه ما و بخصوص جوانان ما که اکنون بار امانت سنگینی را بر دوش گرفته اند باید نماز را قدرتی لایزال بدانند و در برابر جبهه فساد و بی عدالتی و کجروی که امروز بشریت را تهدید می کند از نماز و یاد نیرو بگیرند.
میدان مبارزه ای که امروز پیش روی ماست ما را تکیه گاه مستحکم ذکر خدا و امید و اعتماد به او بیش از همیشه و بیش از همه محتاج می سازد و نماز آن سرچشمه جوشانی است که این امید و اعتماد و قدرت معنوی را به ما می بخشد(7).
صفحه 14 نیاز به اسکن
نماز با حضور و با توجه، نمازی که از یاد و ذکر سرشار است، نمازی که آدمی در آن با خدای خود سخن می گوید و به او دل می سپارد، نمازی که والاترین معارف اسلام را پیوسته به انسان می آموزد، چنین نمازی انسان را از پوچی و بی هدفی و ضعف می رهاند و افق زندگی را در چشمش روشن می سازد و به او همت و اراده و هدف می بخشد و دل را از میل به کجروی و گناه و پستی نجات می دهد.ازاین روست که نماز در همه حالات حتی در میدانهای نبرد و سخت ترین آزمایشهای زندگی اولویت خود را از دست نمی دهد.
انسان همیشه به نماز محتاج است و در عرصه های خطر محتاج تر(8).
صفحه 15 نیاز به اسکن