پیامبر اعظم در نهج البلاغه

نویسنده : قادر فاضلی

فصل اول بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم

الی ان بعث الله سبحانه محمدا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم لانجاز عدته، و اتمام نبوته ماخوذا علی النبیین میثاقه، مشهوره سماته کریما میلاده و اهل الارض یومئذ ملل متفرقه، و اهواء منتشره، و طرئق طوائف متشتته بین مشبه لله بخلقه، او ملحد فی اسمه، او مشیر الی غیره، فهداهم به من الضلاله، و انقذهم بمکانه مت الجهاله ثم اختار سبحان لمحمئ - صلی الله علیه و آله و سلم - لقاء ده و رضی له ما عنده، و اکرمه، عن دار الدنیا، رغب به عن مقام البلوی
فقبضه الیه کریما - صلی الله علیه و آله و سلم - و خلف فیکم ما خلفت الانبیاء فی اممها اذا لم یترکوهم هملا، بغیر طریق واضح، و لا علم قائم
قرون و اعصار به دنبال هم فرار رسیدند و به گذشته در خزیدند. نیاکان جای خود را به فرزندان باز گذاشتند.
تا آنگاه که خداوند سبحان محمد رسول الله - صلی الله علیه و آله و سلم - را که پیمان پذیرش پیامبری او را از همه پیامبران گرفته بود، برای انجام وعده خویش و اتمام اصل نبوت مبعوث نمود، پیامبری با علامات مشهور و ولادت شریف.
در آن روزگاران که خداوند ذوالجلال خاتم الانبیا را برانگیخت، مردم روی زمین مللی پراکنده و اقوامی با تمایلات متفرق، در پیچاپیچ طرق درهم و بر هم سرگردان و حیرت زده بودند.
گروهی از آنان را تشبیه به مخلوقاتش می کردند و گروهی دیگر در اسماء مقدسش الحاد می ورزیدند.
جمع دیگری با نامهای الهی اشاره به موهومات و موجودات پست می نمودند.
خداوند سبحان آنان را به وسیله پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از گمراهیها نجات داد و با موقعیت والایی که به او عنایت فرموده بود، آن گمشدگان را از سقوط به سیه چال جهالت رها ساخت.
آنگاه که ماموریت الهی خاتم الانبیا پایان یافت، خداوند ذوالجلال دیدار خود را نصیبش ساخت و او را به آن تقرب ربوبی که در انتظارش بود، نایل فرمود.
با فرا خواندن او از این دنیا به پیشگاه اقدس خود، اکرامش نمود و برای او عالم برین را به جای دمسازی با ابتلائات و کشاکش حیات طبیعی برگزیده، سرانجام او را با نهایت اکرام به بارگاه ربوبی خویش برکشید.
خاتم الانبیا همه آنچه را که پیامبران گذشته در میان امتهای خود می گذاشتند، در میان شما مسلمانان برنهاد.
رسولان الهی که از مجرای طبیعت رخت بربسته اند، هرگز امت خویش را مهمل و بدون گستردن راه روشن پیش پای مردم و بدون علایم محکم و دائم در دیدگاهشان رها نساخته اند(3).

بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم

امیرالمؤمنین علیه السلام در خصوص بعثت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم در این جملات به چند مسئله اشاره فرموده اند:

1. انجام وعده الهی

حضرت امیر علیه السلام انجام وعده الهی را یکی از حکمتهای بعثت دانسته و می فرماید: خداوند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را برای تحقق بخشیدن به وعده هایش برانگیخت.
این کلام خود به خود در ذهن خواننده این سوال را پیش می آورد که آن وعده های چه بوده است؟
برای پاسخ به این پرسش بهترین منبع و ماخذ قرآن کریم است که کلام الله می باشد.