آذرخشی دیگر در آسمان کربلا

نویسنده : آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

مقدمه

عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است؛ فرهنگی برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتی را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد و بار و برهای آن ایفا کرده است.
عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیای خاصی محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستای حرکت ها، جنبش ها و قیام های راستین شیعه - بل بسیاری از نهضت های دیگر - در برابر کانون های ظلم و کفر و نفاق بوده است. روحانیت شیعه همواره برای حراست از کیان فرهنگ عاشورا، نه فقط آن را در طول اعصار و متمادی باز گو کرده است، بلکه حتی به بازسازی آن و پاسداری از ارزش های ناشی از آن پرداخته است. بازسازی مضامین و مفاهیم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر زمانی به فراخور حال آن زمان، تاثیر بسیار شگرف و سازنده ای در راه پیشبرد اهداف مقدسی همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جای نهاده است. تاریخ شیعه گواه صادق و روشنی از این بازسازی ها است.
این بار نیز آذرخشی دیگر از آسمان کربلا درخشید که نور آن مشعل فروزان راه حق طلبان و حقیقت جویان، و ابهت و صلای آن، در هم کوبنده الحاد و نفاق است.
مجموعه ای که پیش رو دارید بیان رسای آذرخش مقدسی است که از کوکب دری آسمان ولایت و از خامه اندیشه مصباح هدایت، بارقه امید را بر جان عاشورائیان نوید بخشید و صاعقه ای شدید را دامنگیر اهل کفر و نفاق گردانید و از نو هنگامه ای نو آفرید.
مجموعه حاضر بیانات حکمت آمیز و عبرت آموز استاد بزرگوار حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی - دام ظله - می باشد که در ماه محرم 1421 ایراد گردید. گفتار علامه مصباح در عین برخورداری از صلابت و متانت، بی پیرایگی خاص خود را دارد، همه از برکات وجود شخصیت گرانقدری نشات می یابد که زبانش بیان قرآنی، دلش مالامال از عشق الهی، و جانش لبریز از محبت و ارادت به حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) است.
سعی وافر بر این بوده است که سخنرانی های معظم له به سبکی تدوین یابد که لحن دلنشین استاد فدای پیرایش های لفظی و کلامی نگردد، بلکه اثر بلیغ نوشتار، همانند تاثیر گفتار رسای ایشان حفظ شود. بی تردید، سخن استاد از عمق دل و جان استاد بر خاسته است.

سخن گر خیزد از اعماق جانی - به فریاد آورد جان جهانی

چو شرح عشق گوید بی قراری - برد آرامش از هر بردباری