خاطرات ماندگار

نویسنده : تهیه وتنظیم:احمد اسفندیار

مقدمه

در تاریخ انقلاب اسلامی، دوران هشت سال دفاع مقدس یاد آور خاطره های ماندگاری است که گواه بر حقانیت انقلاب و دفاع مقدس است.
خاطراتی که نشانگر استقامت و اخلاص جوانان این سرزمین بوده و زینت بخش تاریخ پر افتخار ایران به شمار می رود.
لحظه های دفاع مقدس، سر شار از خاطرات عبرت انگیزی است که ما را به حفظ عزت، سربلندی و آزادگی فرا می خواند.
یادآوری و بیان خاطرات در جامعه ی امروز که در برابر طوفان تهاجم فرهنگی قرار گرفته است، آرامشی است که به جامعه اهداء می شود.
اکنون نوبت آن رسیده است که با بازگویی خاطرات دفاع مقدس این میراث ارزشمند را به نسل حاضر و نسل های آینده بسپاریم و روحیه ایثار و شهادت را در جامعه اسلامی زنده نگه داشته و استمرار بخشیم.
رادیو معارف در سال 1379 به منظور فرهنگ ایثار و شهادت، با طراحی برنامه خاطرات ماندگار تلاش نموده است گوشه هایی از شهامت و دلاوری های رزمندگان اسلام را بازگو نماید و ارتباطی تاریخی و عاطفی میان نسل دیروز و امروز برقرار کند.
کتاب حاضر بخشی از برنامه خاطرات ماندگار است که این اثر در دو بخش تنظیم شده، بخش نخست آن خاطرات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی است و بخش دوم آن اختصاص به خاطرات حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس دارد.
با این امید که کتاب حاضر بازگو کننده بخشی از خاطرات دوران دفاع مقدس باشد. در پایان لازم می دانم از حجت الاسلام و المسلمین بیات - مدیر رادیو معارف - و آقایان مجتبی تونه ای، حمید اشتری - تهیه کننده و سر دبیر برنامه - که از راهنمایی های ایشان بهره بردم و نیز بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان قم که حمایت مالی چاپ دوم این اثر را بر عهده گرفته است سپاسگزاری کنم.
احمد اسفندیار

بخش 1

خاطرات مقام معظم رهبری (حفظه الله)